Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Art & Story Forum > WIP
Przeładuj stronę Gothic – "Bez Powortu"

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 19-09-16, 00:57   #1
SzOla
Polna Bestia

SzOla awatar

Domyślnie Gothic – "Bez Powortu"

No cóż... Tak, długo mnie nie było... Bardz długo. Ale to nie jest istotne. Istotne jest coś innego. Chciałabym, aby ktoś możliwie mi podpowiedział w paru sprawach... W sprawach pisania. Bardzo lubię pisać opowiadania i chcę kiedyś wydać książkę, dlatego zwracam się o pomoc do Was. Na pewno jest tu kilku uzdolnionych ludzi.

Opowiadanie Bez Powrotu, jest - jak najbardziej osadzone w uniwersum Gothic.
No cóż. Miłego czytania. Nie wsadzę tu od razu całego, będę dodawać po rozdziale. I jakby co od razu uprzedzam, że to samo opko jest na Wattpadzie także na moim koncie, mam tylko inny nick.

*

~ O to czas bez nadziei, brudnych wojen i bordowej krwi... To nie imiona są najważniejsze, jedynie czyny których dokonujesz. ~ Finari – złodziejka z kanałów podmiejskich Vengardu.

Rozdział pierwszy – Istne Piekło

Dwóch odzianych w złote zbroje strażników prowadziło kogoś pod pachami. Postać była niemiłosiernie, blada, drobna i krucha.
Miała pozlepianą krótką szczecinę kruczoczarnych włosów.
Przed nimi szedł osobiście kapitan.
Postać upadła na ziemię. Jeden ze strażników pochylił się i objął ją na wysokości klatki piersiowej – pożałował i odskoczył natychmiast czerwony jak burak.
– Seron? – spytał drugi, nieco niższy niż jego kompan. – Co jest?
Ten nie zważył na słowa kolegi i zawołał nadal czerwony. – Kapitanie!
Gdy kapitan nie zareagował ponownie zawołał starszego stopniem gwardzistę królewskiego.
– Co jest do cholery! – odwrócił się natychmiast, podparł się pod boki i splunął na ziemię.
– To dziewczyna – wymamrotał pod nosem Seron
– Co? – dopytał kapitan. – No mów że
– To dziewczyna! – oznajmił nadal czerwony Seron i podrapał się w głowę.
Dziewczyna wstała powoli na nogi. Była brudna i nosiła męskie zaniedbane szmaty. Zerknęła zła na Serona, przenikliwym wzrokiem zielonych jak lasy Myrthany oczu.
– Co się tak gapicie! – burknęła – stado męskich baranów! Tak jestem dziewczyną, fajnie! Skoro odróżnianie płci mamy za sobą to może teraz łaskawie skończymy ten cyrk i wepchniecie mnie wreszcie pod tą niebieską kopułę? – ruszyła pewnym krokiem, wyprzedzając kapitana.
Żołądek odstawił jej salto w proteście tak szybkiego chodzenia. Zignorowała ten sygnał jej wycieńczonego organizmu i poszła dalej.
Ku jej zaskoczeniu przed urwiskiem stał sędzia, ubrany w żółtą szatę, do kostek z długim rękawem. Miał do tego wysoki żółty kapelusz. Myślała, że pęknie ze śmiechu, za chichrała się cicho, jednak po chwili mocno zwarła wargi, żeby nie buchnąć śmiechem.
Ten żółty pajac zaczął czytać, wyrok. – W imieniu króla Rhobara II... – powiedział doniosłym głosem. – Naszego miłościwego władcy i pana na Vengardzie, skazuję tą dziewczynę na... – sędziemu przerwała dziewczyna.
– Błagam... gdybym chciała wysłuchiwać tych wszystkich pochwał na naszego króla, to papiery składałabym rok temu... Więc jeśli łaska, oszczędźcie mi resztę tej paplaniny – pokazała na sędziego
– Jak... – sędziemu przerwał Arteko. – Dobra, dosyć tego! Idziemy!
– Zaraz! Czekajcie! – oznajmiła. – Jeszcze chwila – zwróciła się do sędziego. – Ładny kaftan, panie sędzio.
– Och. Dziękuję.
– Nie ma za co – uśmiechnęła się szyderczo. – Ale mam pytanie.
– Pytaj.
– Nie wiesz przypadkiem czy robią takie w męskiej wersji? – nie mogła się powstrzymać, musiała mu dogadać. – Bo chętnie sprawiłabym taki koledze.
Seron i Arteko ledwie powstrzymywali się od śmiechu, więc mocno zaciskali wargi.
– Jak śmiesz! To najwyższej próby aksamit! Dobra! – zakrzyknął. – Wrzucać tam, tą żartownisię...
Wtedy żołądek znów odstawił jej salto jak dotknęła bariery. Poczuła także okropny ból w dole kręgosłupa i wpadła do wody...

*

Ocknęła się jakieś – właściwie ile? Nie mogła sobie przypomnieć. Ale zaskakującym zjawiskiem było miejsce w którym teraz przebywa. A był to domek, właściwie lepianka z szarego gładkiego kamienia. Widziała nad sobą siedzącego na stołku, potężnie zbudowanego czarnoskórego mężczyznę z toporem na plecach. Zerwała się na równe nogi z łóżka i posłała mu cierpkie spojrzenie. – Kim jesteś?
Odpowiedział jej szczerym uśmiechem, wyszczerzając białe zęby. – Nazywam się Gorn i jestem jednym z najemników Lee.
Przytaknęła nieznacznie głową. – Gdzie jestem i kim jest ten cały Lee? Jakiś tutejszy szef? Chociaż czekaj... – stuknęła się w czoło. – Ten generał Lee? Pierwszy generał wojsk królewskich Rhobara II? Doradca samego władcy, ten sam który przyłączył pustynię Varrant do Krain Centralnych?
Gorn kiwnął tylko głową na potwierdzenie.
– Nie jesteś jakoś... – usiadła ze spokojem na posłaniu ze słomy. – Szczególnie rozmowny.
– Ty moja droga wystarczasz za nas oboje. – Powiedział krzyżując potężne ręce na torsie. – Chcesz pewnie wiedzieć jakim to cudem się tu znalazłaś? No cóż – jak wiesz, bądź nie wiesz. Każda kobieta która tu trafia nie ma jakiś szczególnych wyborów co do swej egzystencji w tym miejscu. Trafia do Gomeza i zostaje jego... – zamyślił się przez chwilę. – Przyjaciółką od mile spędzanych chwil. Ale mój przyjaciel znalazł cię bo akurat miał coś do załatwienia na Placu Wymian i przyniósł cię nam. Do Nowego Obozu.
Otworzyła usta i miała coś powiedzieć, jednak przerwał jej Gorn. – I od razu uprzedzając twe pytanie – Lee cię nawet nie dotknie to nie w jego stylu. On nie jest Gomezem czy Y'berionem.
– Gomez to...?
– Rządzi Starym Obozem i ma w swych lepkich łapach całą kolonię – przygryzł lekko dolną wargę. – Brudny pupilek króla...
– Ach – westchnęła ciężko. – ten Gomez.
Kiwnął potwierdzająco głową.
– A – zaczęła – ten drugi? Jak mu...
– Y'berion? – odparował Gorn. – On rządzi bandą świrów na południu kolonii. Mieści się tam Obóz na Bagnie. Zwany także Sektą niejakiego Śniącego. Mów co chcesz, ale jeżeli o mnie idzie trzeba mieć wyprany mózg aby żyć na jednym wielkim bagnie.
Dziewczyna pokiwała głową na znak zrozumienia tego co jej przekazał.
– A ty – rozpoczął – ja ci na imię?
– Jestem Finari – odparła – złodziejka z Vengardu.
– Ze stolicy? – zarzucił w zdumieniu brwiami i przygryzł lekko wargi. – Przyłapali cię?
– Nie – pokiwała smutno głową – zdradzili. Złodzieje często to robią jeżeli nie jesteś im dłużej potrzebny. No ale dość tego ckliwego użalania się nad sobą. Co jest tutaj ciekawego? – zatarła ręce i wysunęła wojowniczo podbródek, czekając cierpliwie na odpowiedź.
– Nie próbuj nawet niczego kraść! – ostrzegł
– Spokojnie, duży – odparła – nie mam zamiaru. Macie w obozie też złodziei – zakładam. Ukraść coś złodziejowi to jak nie ukraść, to nie jest złe i mnie nie kręci.
– Mamy – powiedział pół tonu ciszej – szef Szkodników jest legendą wśród Myrthańskich złodziei. Słyszałaś może o Laresie?
Oczy wyszły jej niemal z orbit i otworzyła szeroko buzię. – Lares? – dopytała cicho
On z szerokim uśmiechem potaknął głową. – Wracając do wyrządzania komuś zła... Prowadzimy mini – wojnę ze Starym Obozem. Jeżeli chcesz im trochę dokuczyć zgłoś się do Laresa, powiedz jego ochroniarzom, że to ja cię przysyłam. – Wstał i wyszedł z chatki.
Dziewczyna uśmiechnęła się leciutko, zsunęła na łóżko i poszła spać.

*

No cóż, dziewczyna przeciągnęła się leniwie i podniosła się. Widziała na stołku nowe ubranie. Było bardzo ładne, jako złodziejka często nosiła męskie ciuchy więc ten strój nie był zaskoczeniem. A po za tym lepiej się czuje w za luźnych ciuchach.
Niebieska góra ozdabiana szarym futrem, szare spodnie, buty zawiązane rzemieniami i błękitna chusta. Zapowiadało się nie najgorzej.
Gdy ściągnęła górę swoich podartych szmat, miała dziwne wrażenie, że ktoś się na nią bezczelnie gapi. Pod swoim poprzednim odzieniem miała jeszcze koszulę, sięgnęła do buta i wymacała rękojeść sztyletu. Odwróciła się i rzuciła natychmiast sztyletem w stronę drzwi. Czyżby jej się tylko wydawało? Tam nikogo nie było. Wzruszyła ramionami i całkowicie się przebrała. Gdy wyszła z lepianki, każdy szkodnik patrzył na nią ciekawsko. Wiele razy udało jej się ukrywać swoją płeć, ale Gorn wiedział – nie był przecież głupi. A może ten co ją znalazł to odkrył i mu powiedział? A cholera to wie! Tak czy owak teraz była przynajmniej względnie czysta i lepiej ubrana. Widząc swój ukochany sztylet wbity w skórę na sąsiedniej chatce, podeszła pewnie i wyciągnęła go.
Usłyszała szmer rozmowy.
Finari podeszła więc bliżej i schowała się za pobliską lepiankę. Przy ognisku rozmawiał Gorn i jakiś inny człowiek. Wyróżniał się strojem. Był ubrany w czerwoną zbroję. Widziała ciemne–blond włosy związane z tyłu w niewielki kucyk. Przy boku miał bardzo ładny miecz. Wygląda inaczej, ale widzi że Gorn go toleruje, a może i nawet lubi. Więc nie zamierza nawet próbować go okraść. Kiedyś za coś takiego wyleciała by z bandy. Ale to kolonia – czy to możliwe, że jest tu lepiej niż na wolności? Możliwe. Przynajmniej jak nie chcesz kraść to nie musisz, ale utrudnia to życie. Zresztą jak twierdzi złodziei nie warto okradać. Bo to jak zrobić coś dobrego – jej zdaniem.
– I co lepiej z nią? – usłyszała ciekawie brzmiący głos. Nie należał on do Gorna, tylko do tego drugiego.
– To twarde dziewczę, może dołączy nawet do bandy Szkodników. Kto wie? – odpowiedział Gorn krzyżując ręce na piersi.
Blondyn podrapał się po głowie i przytaknął. – Cieszy mnie fakt, że nie trafi w łapska Gomeza.
– To twój szef, przyjacielu. – Przypomniał mu delikatnie najemnik. – Możesz mieć przez to problemy.
On machnął niedbale ręką, jakby to go nie obchodziło. – Nie dbam o to. A po za tym Gornie, Gomez nie jest moim szefem tylko chwilowym pracodawcą. A to różnica, do tego bardzo znacząca.
– Mówisz tak jakbyś się go nie obawiał.
Blondyn poklepał Gorna po barku, zaśmiał się cicho i oznajmił. – Niedługo to inni powinni obawiać się mnie, przyjacielu.
Gorn westchnął ciężko. – No cóż Diego wspomniał, że jesteś upartym jak mało kto człowiekiem.
Ten drugi spojrzał najemnikowi prosto w oczy i dodał udając obruszenie. – Obgadujecie mnie? Za moimi plecami? Oj... – pokiwał głową w zaprzeczeniu. – Bardzo nie ładnie, myślałem, że tylko Lesterowi w głowie siedzą ploty.
– Właśnie, co u Lestera?
– Ma się świetnie. On i Angar mają najmniej wyprane mózgi. – Powiedział ze spokojem. – Wracając do tej dziewczyny, wiesz jak się nazywa?
– Finari – odparł Gorn zmieniając nieco ton wypowiedzi. – Złodziejka ze stolicy.
Blondyn kiwnął głową na znak, że rozumie. Klepnął przyjaciela w bark, odwrócił się i ruszył przed siebie.
Po cichu podeszła do Gorna i spytała. – Obgadujesz mnie?
On buchnął śmiechem. – Kolejna? – zdołał się uspokoić i oznajmić już normalniejszym tonem. – Nie, to on cię znalazł.
– Jest z Gomezem, ale ma wstęp do was? – spytała zaciekawiona, pocierając dłonie.
Gorn uniósł dziwnie jedną brew. – Skąd wiesz, że pracuje dla Gomeza? – spojrzał na nią przenikliwie. – Podsłuchiwałaś, mam rację?
Finari westchnęła cicho i potaknęła głową. – Tylko trochę – podparła się pod boki. – To co? Odpowiesz mi?
– To przyjaciel, nie jest oddany Gomezowi. Pracuje dla niego bo widzi w tym korzyści. W sumie to on wszędzie się wpycha i kręci. Dla każdego pracuje. Obrotny człowiek.

Jedna chwila czasem wystarcza by zmienić wszystko w proch.
Tak niewiele trzeba, aby zabrać to czego strata boli najbardziej.
Tak niewiele, a tak wiele…
RPG
SzOla jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 01:21   #2
Rabittous
Syn boży

Rabittous awatar

Domyślnie

Póki co przeczytałem tylko do pierwszej gwiazdki. Jest mocno średnio, pełno prostych i oczywistych błędów, źle poustawiane przecinki itd.

Czytałaś to w ogóle po napisaniu?

Cytat:
prowadziło kogoś pod pachami
Mówi się, że "iść z kimś pod pachę", ale nie używa się tego w formie mnogiej, że prowadziło kogoś pod pachami. Już lepiej by brzmiało, że "prowadziło kogoś pod pachę."
Cytat:
Przed nimi szedł osobiście kapitan
A można iść nie osobiście? Lepiej by brzmiało "Przed nimi szedł sam kapitan"
Cytat:
wepchniecie mnie wreszcie pod tą niebieską kopułę?
*tę niebieską kopułę
Cytat:
skazuję tą dziewczynę na...
*tę dziewczynę
Cytat:
odstawił jej salto
Dwa razy użyłaś tego zwrotu. Powtórzenie.
Cytat:
zwarła wargi
Kolejne powtórzenie.
Cytat:
stał sędzia, ubrany w żółtą szatę, do kostek z długim rękawem
Szata miała długi rękaw do kostek??
szukać okazji, by być szybszym niż cięcie Atropos...
RPG
Rabittous jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 07:25   #3
 Ancoron
Ma admina

Ancoron awatar

Domyślnie

Cytat:
O to czas bez nadziei
O! To czas bez nadziei? Czy chodziło ci o wersję Oto czas...
Cytat:
kanałów podmiejskich
Kanały pod miastem?
Cytat:
złote zbroje
To mnie po prostu zabolało. Złoto nie jest materiałem na pancerz. Co najwyżej pozłacane zbroje...
Cytat:
była niemiłosiernie, blada,
Eee... Niemiłosiernie? Zdefiniuj o co ci chodziło? coś ten zwrot tutaj nie pasuje. Ktoś może być dla kogoś niemiłosierny, od miłosierdzia ten zwrot pochodzi.
Cytat:
No mów że
*Mówże
Cytat:
Przyjaciółką od mile spędzanych chwil
Jakoś mi ta delikatność nie pasuje do Gorna... Nie ten charakter, jeśli mam być szczery. Koleś nie owija w bawełnę, a wali prosto z mostu. Nie jest to błąd, ale w pewien sposób wyrywa z rytmu.
Cytat:
odparował Gorn.
No popatrzmy. Mi to wyglądało na dopytanie, a nie odparowanie słownego ciosu ^^.
Cytat:
zarzucił w zdumieniu brwiami
Za każdym razem gdy to czytam, widzę Gorna zarzucającego brwiami, niczym włosami .
Cytat:
w za luźnych
w zbyt luźnych...
Cytat:
Niebieska góra ozdabiana szarym futrem
A ja się zastanawiałem skąd tam masyw górski... W sumie ten opis jest AŻ zbyt dziecinny, by go przetrawić (a chcesz książkę napisać) Nazywaj części ubrania po imieniu: koszula, dublet?
Cytat:
Bardzo nie ładnie
Nie z przymiotnikami pisze się łącznie.
To tylko te błędy, które zauważyłem. Dodatkowo pełne nieodpowiednio powstawianej, bądź nieobecnej interpunkcji, co utrudnia czytanie.
Sama fabuła nie powala, przynajmniej w tym kawałku. Opisy są średnie, co niezbyt wciąga, dodatkowo jakoś przez całość nie zaciekawiłem się ani razu. Czegoś brakuje... Może fabuły? Nawet w prologu musi być jakieś ukierunkowanie, a tutaj bohaterka lata od miejsca, do miejsca, chaotycznie .

Ostatnio edytowane przez Ancoron : 19-09-16 o 07:27.
RPG
Ancoron jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 11:55   #4
Rabittous
Syn boży

Rabittous awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Epikur
Cytat:
Napisał SzOla
złote zbroje
To mnie po prostu zabolało. Złoto nie jest materiałem na pancerz. Co najwyżej pozłacane zbroje...
To już jest zwykłe czepialstwo. Nie napisała, że mieli zbroje ze złota.

To tak jakby się czepiać, że w Heroes III najlepszą jednostką z Bastionu jest

Wiadomo kuwra, że nie jest ze złota, tylko chodzi o kolor. Tak samo w przypadku tej złotej zbroi. Chodzi po prostu o kolorystykę...

Cytat:
Napisał Epikur
Cytat:
Napisał SzOla
była niemiłosiernie, blada
Eee... Niemiłosiernie? Zdefiniuj o co ci chodziło? coś ten zwrot tutaj nie pasuje. Ktoś może być dla kogoś niemiłosierny, od miłosierdzia ten zwrot pochodzi.
Ty tak serio, czy robisz swoje typowe pajacowanie marnym trollingiem??

"Synonimy słowa niemiłosiernie: bardzo, okrutnie, nader, ogromnie, cholernie, szalenie, potwornie, niesamowicie, niebywale, niezwykle, wyjątkowo..."

Bardzo blada
Okrutnie blada
Nader blada
Cholernie blada
Szalenie blada
Potwornie blada
Niesamowicie blada
Niebywale blada
Niezwykle blada
Wyjątkowo blada

Wszystko się zgadza.
RPG
Rabittous jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 13:18   #5
 Ancoron
Ma admina

Ancoron awatar

Domyślnie

Szanowny Rabittousie: ja tylko wykonuję prostą recenzję i nie musi się pan zniżać do używania, nawet ocenzurowanych, wulgaryzmów.
Po pierwsze: złota zbroja. Nie jest to czepialstwo, skoro w pewien sposób przerywa czytanie, poza tym autorka wyraźnie napisała że zamierza zabrać się za książkę, a recenzenci by ją za to najzwyczajniej w świecie zjedli. "O barwie złota" powinno być, bowiem niedomówienia są przeszkodą w interpretacji jakiejkolwiek twórczości i mogą doprowadzić do krzywdzącej opinii o ogóle twórczości. Dodatkowo raczyłby Pan zobaczyć jak to wygląda. Niezwykle blisko do opisów typu: żółte słonko, zielona trawka, nieprawdaż?
W przypadku pokazanego przez Pana smoka taka zależność nie występuje, ponieważ widać jego wygląd, aczkolwiek można by się czepiać.
Niemiłosiernie: Ponownie muszę wskazać iż chodziło mi o kontekst: Niezbyt konfortowo dla czytelnika jest czytać takie zwroty, zwłaszcza w związku z prostotą pozostałych zdań. Dodatkowo oddziałuje to w pewien prosty sposób. Nie każdy synonim pasuje dobrze do wszystkich zwrotów.
Dziękuję uprzejmie za doczytanie do końca.
Z poważaniem.
Epikur
PS: Wielcem zasmucony, iż musiałem zniżyć się do tz. offtopu, lecz jak zapewne widać zrobiłem to tylko w celu odparowania personalnych wycieczek.
Pozdrawiam, Epikur

Ostatnio edytowane przez Ancoron : 19-09-16 o 13:22.
RPG
Ancoron jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 13:46   #6
Rabittous
Syn boży

Rabittous awatar

Domyślnie

I kolejny raz pokazujesz, że jesteś tylko zwykłym pajacem. W dupe se wsadź te sztuczne zwroty grzecznościowe.

Nie pozdrawiam, Rabittous

Co do opowiadania, doczytałem do końca.

Cytat:
Ocknęła się jakieś – właściwie ile? Nie mogła sobie przypomnieć
Ewidentnie brakuje tu określnika czasu.

Cytat:
Prowadzimy mini – wojnę
Mini? To już napisz po polsku, że małą wojnę.
Cytat:
przygryzł lekko dolną wargę (...) i przygryzł lekko wargi
Kolejne powtórzenia.
Cytat:
Klepnął przyjaciela w bark
Tu też. Pare zdań wyżej takie samo klepnięcie w bark.
Cytat:
No cóż, dziewczyna przeciągnęła się leniwie i podniosła się.
Nie zaczyna się zdania od "No cóż". To jest dobre do dialogu, a nie do zdania opisowego.

Poza tym raz piszesz, że Szkodnik, a raz szkodnik. Musisz się zdecydować na jedną formę zapisu.

To mnie tylko utwierdza w przekonaniu, że raczej nie czytałaś tego opowiadania przed umieszczeniem go tutaj Musisz więcej uwagi zwracać na takie szczegóły, przeważnie powinny się one ujawniać przy drugim, trzecim przeczytaniu. Wtedy mogłabyś to sobie skorygować sama przed proszeniem innych o to

Więcej treningu koleżanko, trzeba po prostu pisać i pisać
RPG
Rabittous jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-16, 15:41   #7
SzOla
Polna Bestia

SzOla awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Rabittous Zobacz post
Czytałaś to w ogóle po napisaniu?
Tak czytałam, kilka razy.
Dzięki za wytknięcie błędów i podpowiedzi. Przynajmniej wiem co robię źle. ;-)
Nie wiem tylko czy poprawiać ten rozdział, czy może zastosować te "wytknięcia" w drugiej części...

Tak czy owak, wielkie dzięki.
Pozdrawiam.

A po za tym człowiek po sobie może nie widzieć tyle błędów co ktoś po kimś.
Wracając jeszcze do interpunkcji, tak bardzo lubię przecinki... :-)

Ta i faktycznie z tą szatą wyszło dziwnie...

Jedna chwila czasem wystarcza by zmienić wszystko w proch.
Tak niewiele trzeba, aby zabrać to czego strata boli najbardziej.
Tak niewiele, a tak wiele…
RPG
SzOla jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania