Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Ogólnie o uniwersum > Gothic 3 > Pomoc
Przeładuj stronę Droga Maga- trudne poczatki

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 05-06-10, 18:44   #1
Xantiss
Chrząszcz

Domyślnie Droga Maga- trudne poczatki

Witam,
Przebrnąłem i odkopałem część tematów o Magu i mam kilka pytań. Pragnę zaznaczyć iż jest to moje 1 podejscie do g3 po wyjsciu patcha 1.72 i dograniu modów, które kilka rzeczy zmieniaja na plus

1. Wszyscy radza aby wpierw wbic 200 PW do regeneracji many. Pytanie jak wbic 20+ lvl, zaczynajac ze zguba orków i lukiem z 50dmg - jak zaczalem nową grę to z włączonym AB i Improved Ai orkowie byli cholernie twardzi i padłem sporo razy - załóżmy więc, że zacznę grę z Ab wyłaczonym.... W g1/g2 droga maga byla dosc mocno ukierunkowana i nie trzeba bylo zbytnio kombinowac. Nie chce spac po stodolach i ciagle chlac wody. Pytanie jak przetrwac i radzic sobie z orkami i innym scierwem do momentu wbicia regeneracij?? Rozumiem, że PN można a nawet trzeba dodawać do jakichś innych umiejętności - pytanie do jakich?? Czy ciągnąć walkę mieczem czy olać go w ogóle - nie podnosić siły i iść w kostury??(pytanie, gdzie je dorwę??). Nie chcialbym przechodzić gry za pierwszym razem wojem - wolę podpalać/razić i przyzywać demony :P.

Bede gral z wlączonym Improved AI ale z wyłączonym AB - za trudno by chyba było na pierwszy raz jak dla mnie grać z AB on. Chyba, że polecacie też AI wyłączyć??

Byłby ktoś chętny to pomocy ewentualnie przez gg - jakiś spec od G3 :P??
RPG
Xantiss jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 19:55   #2
Gallanomen
Polna Bestia

Gallanomen awatar

Domyślnie

Powiem Ci tak.

Gra magiem jako tako ma w sobie pewne plusy i minusy:

Na początek plusy:
+Walka z dystansu co nie naraża Cię na zbyt wielkie obrażenia
+Silne hity z firebali i innych tego typu rzeczy
+Usypianie, straszenie czarami co jest przydatne w questach
+Oswajanie zwierząt Magią Adanosa
+Dobre czasy Innosa niszczące demony, ktore chcesz klepać ;p
+Kosruty też dają pewnego rodzaju plus do wali na dystans, ponieważ są długie.
+Zamiana w zwierzęta również Magią Adanosa
+Robienie mikstur polepszających siłę, zręczność i inne zdolnośći
+Możesz robić więcej miksturek i sprzedawać. Możesz także robić dobrą wóde ;p i też sprzedawać, albo się uchlać w trupa w stodole, ale na Maga raczej nie przystoi ; p
+W GI i II + NK Mag miał respekt. Nie wiem jak tez z tym w G III, ale myślę, że też bd wporzo

Teraz minusy:
-Musisz ładować punkty, zamiast w siłę lub zręczność na lepsze łuki lub miecze,to w Prastarą wiedzę, walkę kosturami i inne zdolnośći magiczne, które są Ci niezbędne.
-Mała ilość HP, ponieważ bd łądował raczej w MP niż w HP.
-Pancerz !! Masz Szatę Maga Ognia, Wody lub Druida i ona się nie zmienia, a obroną raczej nie może równać się z obroną zbroii z Nordmaru lub Palladyna. (Chyba, że się mylę bo nie znam się dobrze na magach )
-Musisz mieć dużo cierpliwości do grania Magiem. Walisz z kuli ognia powiedzmy w Jaszczura, ale jak to jaszczur podskoczy szybko i zanim zdążysz załadować kolejną , a to trochę trwa uwierz !, to jest po Tobie i musisz zaczynać od nowa niestety.
-Pieniądze !! Też stanowią pewną barierę, ponieważ za każdy czar - w zależności jak dobry, ponieważ za te lepsze się płaci grubszą kasę - musisz płacić gotówką przy Chramach.
-Ogólnie rzecz biorąc PN.
-Czas. Musisz mieć czas aby chodzić w każdy zakamarek i szukać rzadkich roślin do robienia wystrzałowych miksturek, kamieni oraz książek z prastarą wiedzą, zwojów,kamiennych tablic i pulpitów z księgami. <Swoją drobą to też podchodzi pod cierpliwość >

Podsumowywując:
10 +
7 -

Co do radzenia sobie z orkami to polecam na początek walkę z mieczykiem i łuczkiem. Musisz rozmawiać z każdym magiem oni mają zwykle na sprzedaż ciekawe kostury magiczne lub zwykłe dla magów.

Daruj sobie:
*Łuki - na nic Ci się nie przyda, ponieważ i tak walisz z daleka czarami
*Kusze - to samo co up /\
*Bronie dwuręczne - nie marnuj PN na bzdury skoro walisz z kosturów i czarów Mag to nie Tanker !!
*Tarcze - Kostur jest dwuręczny więc tarcza odpada, a kasa się przyda na czary i zwoje

Zainwestuj:
*Kostur
*Czary
*Zwoje
*Książki z Prastarą wiedzą
*Mikstury
*Kamienne Tablice
*Przepisy na Mikstury <------- tu masz priorytet !
__________________________________________________ __

Ucz się balansowania podczar czarownia < chodzi mi o ruch> to pomoże Ci w walce i unikach !!

Jak wbić 20 lvl ?!

Wykonuj WSZYSTKIE questy co do joty i trzymaj się jednej strony. Skoro grasz Magiem to jesteś z buntownikami i nie rób misji na przekór buntownikom, ponieważ spotkają Cię konsekwencje !

Aha i jeszcze jedno !

Przeszukuj dokładnie wszystkie domy w mieście, najlepiej w nocy jak wszyscy śpią i zobacz jak zachwoują się strażnicy to Ci ułatwi kradzież.

Pamiętaj, że wszystko możesz spieniężyć ! Pieniądze na początku będą Ci bardzo potrzebne.

PN:

Inwestuj w Manę, Czary i troszkę w siłę lub zręczność jak będziesz potrzebował do kosturów.

NAJWAŻNIEJSZE !!!!!

Chodz po lasach i szukaj Druidów, mogą oni Cię nauczyć przydatnych czarów Adanosa bez wydawania pieniędzy lub spuszczą Ci cenę w zamian za pomoc w prostych questach. Magia Adanosa przyda Ci się najbardziej w questach więc szukaj, węsz i nie zabijaj Druidów ani Gońców Leśnych, którzy z nimi są. Dostaniesz takowe zadania od Orków, ale najlepiej je olać i nie wykonywać skoro grasz magiem TRZYMAJ STRONĘ MAGÓW !.

Jeśli chcesz zażyć pomocy co do kamiennych tabliczek i prastarej wiedzy polecam:
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=30140

Uczeń Diegonzalesa

Ostatnio edytowane przez Gallanomen : 05-06-10 o 20:29.
RPG
Gallanomen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 20:43   #3
Xantiss
Chrząszcz

Domyślnie

Czym dokładnie jest balansowanie ??

Dzieki za cenne porady - na bank skorzystam. Po prostu martwie sie jak to bedzie z biciem mobkow do tego 20-25 lvl bo juz orki na poczatku potrafia dac w kosc:P.
RPG
Xantiss jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 21:11   #4
Gallanomen
Polna Bestia

Gallanomen awatar

Domyślnie

Balansowanie to poprostu zmienianie pozycji, z której się strzela kulami ognia lub innymi czarami. Jak grałeś w Gothica I lub II to wiesz, że możesz biegać na boki myląc ofiarę. Tak samo to wygląda w Gothicu III. Musisz też dobrać odpowiednią odległość od ofiary, ponieważ jak juz mówiłem ładowanie kuli ognia lub lodowej lancy trwa, tak samo jak i innych czarów. Lepsze czary jak deszcz ognia zajmuje o wiele więcej czasu niż kula ognia. Nie mówiąc już o przywołaniu demona . Nie są to jakieś kolosalne liczby, ale jesteś Magiem i bijesz z dystancu dlatego twój atak wymaga czasu, a czas to pieniądz.

Jak bd chciał przywołaś sobie jakiegoś demona lub armię ciemności to odejdź w jakieś bezpieczne miejsce gdzie nie będzie Cie nikt atakował i przywołaj spokojnie, doładuj manę i idź na wroga. Tak będzie skuteczniej i będzie Cię to kosztowało mniej stresu .

Co do Orków to nie martwiłbym się na początku sobie jakoś poradzisz tym mieczykiem, ale później już nie istnieją dla twojej magii - uwierz !

Początki magiem są zawsze najtrudniejsze, ale radze się nie zniechęcać i iść dalej. Dasz sobie radę. Podczas gry sam znajdziesz sobie różne triki na lepszą walkę.

Uczeń Diegonzalesa
RPG
Gallanomen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 21:27   #5
Juri_gag
Czarny Goblin

Domyślnie

Co do tego 200 PW na początku gry O_o. Ciekaw jestem kto to wymyslil To chyba na poziomie latwym tylko. Na srednim nie ma szans aby wbic sobie 20 lvli w same PW, i nawalac kula ognia z 100 many Toc to odbicie Cape Dun bedzie ciezkie, nie mowiac o walkach z jakimis cieniostworami czy stadem wilkow :P Wg mnie mag ma drobna wade - za malo mikstur many.... Oraz brak jakiejs rosliny ktorej nie mozna wykorzystac do mikstur dajacej 15-20% many tj pieczone mieso do HP.

Ostatnio edytowane przez Juri_gag : 05-06-10 o 21:30.
RPG
Juri_gag jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 21:39   #6
Foideg
Polna Bestia

Foideg awatar

Domyślnie

Ja natomiast, w przeciwieństwie do kolegi radziłbym Ci olać magię Adanosa (może poza lodową lancą) i inwestować głównie w Innosa, a z Beliara KONIECZNIE przyzwanie demona i opcjonalnie żądza krwi. Nie musisz ładować wszystkiego w PW aż do tych 200, nic się nie stanie jak po drodze nauczysz się na przykład otwierania zamków. Poza tym dobrze by było załatwić sobie szybką naukę i kostury magiczne (będziesz mógł używać kosturu +40 do many). Z orkami faktycznie będzie problem - nie licz na wczesne odbijanie miast, ja kiedy byłem magiem odbiłem Cape Dun dopiero po zrobieniu questów w Monterze, Okarze, Gocie i Faring. Przed regeneracją polecam kupować dużo miksturek many albo po prostu walczyć mieczem (tylko nie ucz się żadnej umiejętności walki ani nie inwestuj w siłę). Nie licz też na zwoje, ponieważ w Gothicu III są niestety bardzo słabe. Za to często korzystaj z pomocników (na przykład Cyrus w Cape Dun albo ten gość w Reddock, który pomoże Ci jak go pokonasz na arenie), oni mogą zajmować wroga kiedy Ty spokojnie naładujesz parę czarów, wypijesz miksturkę i powtórzysz sekwencję. Kolejnym problemem będzie wspomniany przez Gallanomena brak pieniędzy. Każdy czar kosztuje naprawdę dużo, a szaty magów nie są tanie. Zaradzić temu możesz tylko wykonując wszystkie możliwe zadania, oczywiście z wyjątkiem odbijania miast, na które prawdopodobnie będziesz za słaby. Powodzenia w dobijaniu do regeneracji many
RPG
Foideg jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 21:51   #7
Juri_gag
Czarny Goblin

Domyślnie

Co to pieniedzy polecam jednak nauczyc sie chociaz skorowania zwierzat oraz szponow i rogow. Pojdzie okolo 3-4 lvli ale kasy jest z tego mnostwo sprzedajac mysliwym. Poza tym przyzwanie demona nie jest zbyt dobre - szkielet wystarczy na luzie. A i dobrym pomyslem jest szybkie uwolnienie gorna - bardzo dobry tanker z niego Warto wziasc go do odbicia Montery jako dodatkowe wsparcie dla Sanforda :d Postac Maga w 1.7x wg mnie to strata czasu, zlota i cierpliwosci, przynajmniej na poczatku...
RPG
Juri_gag jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 21:56   #8
Foideg
Polna Bestia

Foideg awatar

Domyślnie

Mi się wydaje, że jednak nie warto uczyć się skórowania itp. Na AB wymagają dodatkowo cichego łowcy, kasy faktycznie trochę z tego przyjdzie, ale po co opóźniać sobie regenerację many o te 4 a może nawet 5 poziomów? A co do przyzwania demona to moim zdaniem jest to zdecydowanie najlepszy czar w całej tej grze. Wytrzyma ze 20 razy więcej ataków niż szkielet, solo załatwi chyba każdego, niezastąpiony jest też podczas odbijania miast, tankuje może nawet lepiej od Gorna
RPG
Foideg jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 22:24   #9
Kyle
Golem

Domyślnie

Po pierwsze włącz balans alternatywny. On nie utrudnia gry, tylko ją trochę zmienia. Bez niego masz szybką naukę od 100 PW a regenerację od 250. Z balansem obie wartości spadają o 50 pkt. Szaty mają lepszą obronę, kostury większe obrażenia. Tylko te drzewka do czarów... Ten balans to kwintesencja patcha. Nie wyłączaj go. AI też bardziej urozmaica. Magowi zbytnio nie przeszkadza, a wzmacnia summony i towarzyszy.

Skórowanie przydaje się do zadań i zarobku. Jednak polecam. Nabicie tych 20 lvli przed dotarciem do nauczyciela regeneracji nie jest ciężkie, a za coś trzeba ją wykupić.

Na początku gry stroń od walki. Nie pchaj się na orków, bandytów czy stada wilków. O odbijaniu miast nawet nie myśl. To dopiero 30-40 lvl, aby uczciwie i bez wypicia galona manasów zrobić. Robisz za przysłowiowego murzyna w kilku miastach a wpadnie exp, kasa i jednocześnie się nie napocisz. Niebezpieczne okolice możesz pokonywać przemieniony w jakąś bestię.

W pierwszej kolejności, szybka nauka. Potem trofea i dalej w PW. Kostury 1 i magiczne, lodowa lanca (do zamrażania silnych wrogów) oraz szkielet.

Bierzesz do drużyny towarzysza (Gorn idealnie się nadaje), przywołujesz szkieleta, a sam tylko bijesz związanych walką wrogów po plecach.

Po zdobyciu tej regeneracji, uczysz się czego tam chcesz i jedziesz odpłacić się tym wrednym wrogom, zostawionym na początku gry. Z towarzyszy rezygnujesz dopiero po zdobyciu mocy boskiej i przejściu na obszarówki. Do tej pory się przydadzą.

Szaty maga po wyuczeniu się ich wzmacniania, mają statystyki na poziomie ciężkiego pancerza frakcji. Paladyn to nie jest, ale starcza.
RPG
Kyle jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 00:34   #10
Juri_gag
Czarny Goblin

Domyślnie

Hehe, czyli wniosek dosyć prosty - obleć wszystkie miasta w myrtanie. zrob questy, a potem walcz zacznij odbijac i ubijac wieksze grupki stworow magiem Tzn na sile daloby rade nawet odbic miasta sposobem jakim pisalem dosyc prostym - cofamy sie - czekamy az przeciwnik zaatakuje - cofamy sie - kontra 2-3 ataki i tak do skutku ^^
RPG
Juri_gag jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 09:46   #11
Krz90
Golem

Krz90 awatar

Domyślnie

Niedawno grałem teraz też Magiem Ognia jestem po stronie buntowników mam około 45 pkt reputacji u nich nosze Szate Maga Ognia ale zanim ją nałozyłem to cały czas chodziłem w podst. ubraniu też Ci radze nie wydawaj kasy na zbedne pancerze czy inne szaty mam chyba około 15 nauczonych czarów a magii Innosa i Adanosa mam też około 40 poziom i mam 700 mana 600 pkt życia z Myrthany zostały mi tylko Geldern i Silden a teraz jestem w Nordmarze mam 210 Prastarej Wiedzy Regeneracje Many Ulepszanie Szat teraz moja obrona przed uderzeniami osiąga 160 więc jest o wiele łatwiej i używam kostutu magicznego co dodaje wszystkiego +15 obrony i oczywiście walka kosturem i używanie magicznych kosturów.

Powinieneś nie wydawać pkt nauki na siłe zręczność i inne umiejętności bojowe wystarczy że zjesz około 30 Goblińskich Jagód i naucz się obdzierania ze skóry zwierzat gadów i pozyskiwanie kłów i tak dalej wydawaj pkt nauki i kase na mane czary umiejętności magiczne i alchemiczne życie i Szate Maga Ognia ja dopiero ową szate nałożyłem chyba na 39 poziomie bo mi ważniejsze były czary mana i życie podst to nauczenie się mikstur mana i kupuj wszystkie receptury na mane i kupuj przy każdej okazji wino zobaczysz dlaczego. Otwieraj i szukaj starych skrzyń znajdziesz tam właśnie kostury najlepsze niektóre mają w sobie opcje regeneracji many nie ładuj w magie Beliara słabe ma czary chyba że 3 ostatnie po wybraniu jego ścieżki i próbuj oszczędzać kase bo jest cholernie ważnym elementem dla maga sam wykupiłem czary umiejętności mikstury szate kostur i inne rzeczy dla maga bez sprzedawania skór czy różnych rzeczy bo myśle że później się przydadza właśnie obecnie gram magiem ognia więc wiem jaka to katorga dla Ciebie grać bez Regeneracji Many i koniecznie wyucz się umiejętności Maga Ognia musisz mieć 250 PW ale się przyda na bank.

Ostatnio edytowane przez Krz90 : 06-06-10 o 09:52.
RPG
Krz90 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 11:31   #12
Xantiss
Chrząszcz

Domyślnie

Okej cisnę, kombinuje i z pomocnikiem nawet paru orków udaje się ubić . Tylko dość mocno noobowskie pytanie - u kogo/gdzie mogę wydać PN na PW?? Obecnie wbiłem piaty lvl, mam 8k kasy i poznajdowałem trochę czarów na zwojach(na bank się przydadzą).

Pytanie - jak blokowac ataki dzikich zwierząt?? W risenie było coś takiego jak unik, czyli po prostu odskoczenie w bok. Tutaj czegoś takiego nie uświadczyłem :P. Chodząć w bok ciężko uniknąć ataku dzika np...

No i jak sie dobija leżącego - respawnujący się orkowie to nie fajna rzecz :P.
RPG
Xantiss jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania