Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Hyde Park > Gry
Przeładuj stronę Gothic czy Piranha Bytes?

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 02-01-09, 23:03   #1
Rokkefeller

Domyślnie Gothic czy Piranha Bytes?

Zastanawiałem się, który dział będzie najodpowiedniejszy i wypadło na ten, no i chyba się nie pomyliłem.

Ale do rzeczy. Ja, jak pewnie każdy prawdziwy fan (czyli taki który sympatyzował w Gothicu od pierwszej części) jest w chwili obecnej w rozterce. W czym rzecz? Otóż, w najbliższym czasie (2/3 lata ^^) wyjdą dwie gry obok których nie można przejść obojętnie. Chodzi o Arcania: The Gothic Tale i Risen. Czyli (niby) czwarta część serii G i nowy projekt twórców pierwszych 3 Gothiców.
I tu jest właśnie ten dysonans. Czy ważniejsza dla was jest nowa część serii Gothic, lecz tworzona przez zupełnie innych ludzi czy już w prawdzie nie-gothic, ale gra spod szyldu PB?
Jaki jest mój stosunek. Otóż, gdyby nie było G3, to bez wątpienia postawił bym na Risen. Teraz... No już to wygląda nieco mniej wesoło, lecz jednak trzeci Gothic, nie stracił na tyle klimatu by Piranhe bez wahania skreślić.
Toteż, zdecydowanie bardziej mnie interesuje co znów wymyśli PB przy okazji Risen niż co Spellbound zrobi z Arcanią, którą na dłuższą mete 4 Gothiciem nazwać nie można.
Nie oszukujmy się, JoWood zrobiło szalony krok, stawiając na SB. Zespół, który wprawdzie lichy nie jest, jednak ich wcześniejsze gry, to w większości RTSy. Teraz zostali wrzuceni na głęboką wodę i to od razu w towarzystwie rekinów. Na prawdę nie wydaje mi się by mogli sprostać zadaniu.
Reasumując, PB mocno mnie zawiodło przy G3, lecz uważam to za wypadek przy pracy, który wynikł z zbyt dużej presji, tak fanów jak i producentów. Teraz swój projekt tworzą w spokoju, zaczynają od zera i mam nadzieje, że wrócą do korzeni. A do Arcani będę podchodził z ogromna rezerwą, ponieważ IMO może być tylko gorzej.

Ostatnio edytowane przez Rokkefeller : 02-01-09 o 23:08.
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-09, 23:59   #2
Janos95
Krwiopijca

Janos95 awatar

Domyślnie

Ja bym chętnie zagrał w Arcanię. Ponieważ chciałbym zobaczyć pomysł i spojrzenie nowych twórców na serię. Piranie robią Risena całkiem podobnego do pierwszej serii. No ale już w next-genie. Po Risena też bym sięgnął bez wahania. Jak by był zrobiony tak jak gothic 1 ale tak jak 3 to już nie. Ale i tak ich nie wypróbuje bo mój sprzęt to tego nie pociągnie
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 00:08   #3
liq
Polna Bestia

liq awatar

Domyślnie

Wiesz należałoby ustalić co jest przyczyną porażki PB przy G3. Czy te bugi, niedorobiona fabuła to wina jakiś merytorycznych u nich braków czy też byli poganiani "gra ma być szybciej skończona" albo "mają być różne zakończenia bo to modne" Mi się wydaje, że to drugie. Po sukcesie poprzednich części chciano jak najszybciej zarobić kolejne zielone, przez co pracownicy nie zdążyli gry dopieścić .
RPG
liq jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 00:39   #4
Radok

Domyślnie

Ja liczę na Risen, Joowod zawiódł mnie, może jakby nie było dodatku to bym miał jakieś nadzieję ale ostatnio saga Gothic podupada. A więc czekam na Risen ponieważ ja nie jestem fanem który wezmie gniot bo ma w nazwie ,, Gothic,,.
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 10:31   #5
Razorr
Czarny Goblin

Razorr awatar

Domyślnie

O dodatku już lepiej nie mówić. Jeszcze więcej bugów, jeszcze gorzej chodzi, a na dodatek gorsza grafika. Po za tym nic się nie zmieniło. G3 za mocno nie krytykuję, bo PB nie miała czasu na dopracowanie go. Zresztą bez przesady, ale da się grać. Arcani nie kupię, bo robi ją SB i teraz w ogóle straci cały klimat. Hmmmm i teraz zastanawiam się nad Risenem. Tak, chyba go kupię.
RPG
Razorr jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 11:18   #6
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Risen. Co prawda nie podoba mi się to że od początku jest przewidywany jako gra multiplatformowa, ale jak to mówił Zoltan, "takie, k**wa, czasy" pozostaje liczyć że dostaniemy wyrób gothicopodobny, a nie Fable (niby obydwa to action-RPG, a jednak ten drugi jest tak dziecinny że nigdy nie mogłem się do niego przekonać).

Prawda jest taka, że już G2 było inne od jedynki, fabułę miało raczej słabą, a do tego było nie skończone, bo JoWood naciskał na premierę, i wycięto wszystko to, co częściowo pojawiło się później jako "Noc Kruka". Wtedy tylko mieli to szczęście, że pracowali na swoim starym silniku, który już znali.
G3 było tylko konsekwencją tej polityki, jak na grę w której fabułę, questy i dialogi implementowano na dwa tygodnie przed terminem wydania (który i tak przesunięto o dwa tygodnie bo tytuł był niegrywalny, co jak się okazało, i tak niewiele dało. Szczęscie ww Polsce i tak opóźniono premierę jeszcze bardziej) i tak było nieźle. No i ten klimat Nordmaru czy Varrantu, gdy na horyzoncie majaczyły pylony złotego Ishtar, świątynia Beliara w Bakareshu czy te ciasne uliczki w Mora Sul.. szkoda tylko że miasta były malutkie i nie czuło się ich wielkości, no i te questy w większości pisane na kolanie..

Forsaken Bugs wydany na siłę przed świętami (bo przecież wtedy bug się rodzi) był już tylko niesmacznym żartem powtórzonym po raz trzeci, porównywalny jedynie z komikiem wynajętym przez TVP2 na sylwestra..

Jak więc widać JoWood nic sie nie nauczył, mimo iż z części na część było coraz gorzej, więc nie widzę powodów by twierdzić, że Arcania będzie lepsza. I tak dobrze, że grę tym razem robi studio znane z twórczego rozwinięcia idei commandosów (choć jak oni mają sobie dać radę bez doświadczenia z najtrudniejszym gatunkiem gier jakim są c-RPGi, i to z takim wydawcą, pojęcia nie mam) a nie kolejna losowa zbieranina hindusów.

Dla kontrastu za to KOCH Media który teraz patronuje PB nie boi się czekać aż gra zostanie ukończona bądź wprowadzać na rynek produkcje niszowe - vide arcygenialna seria o wszechświecie X, która zachwyca od grafiki po gameplay i mimo swojej specyfiki i sporego skomplikowania które odrzuca masy, potrafi to sprzedać i zlecić stworzenie sequela.

jeszcze raz, podsumowując - Risen tak, Arcania.. to jakaś nazwa nowych płatków śniadaniowych?
Nieprzeczytane 03-01-09, 11:50   #7
Loczek al zah Chaber

Loczek al zah Chaber awatar

Domyślnie

Prawdę mówiąc: ani Piranha Bytes, ani Spellbound nie poznałbym, gdybym nie grał w Gothica. Mają naprawdę niewiele na swoim koncie. A kiedy o jakieś firmie, a co lepsza grze cicho nawet w internecie to niebardzo się nią interesuję. Dla mnie ważniejsze będzie wyjście Empire: Total War, czy takie niespodzianki jak Drakensang. Ale jak już trzeba wybierać...

Gothic 1 i 2 były w pożądku (nie ma się co dziwić - praktycznie moje pierwsze rpg). Ale już trójka była badziewna. Podobno to wina wydawcy, może dużo w tym racji. Jednak zostało w niej jeszcze coś (niewiele, ale) z klimatu poprzedniczek. Dodatek tylko wkurzył mnie na wydawcę. Ale jestem człowiekiem pełnym nadzieji. Będę czekał na Gothic 4, bo to było dobre rpg i jest jeszcze szansa, że się poprawi. W każdym razie kupię, ale jeśli nie okaże się wystarczająco dobry, to chyba do końca życia postawię krzyżyk na serii i wydawcy.

Z kolei Risen: niewiele o nim słyszałem. Nawet nie wiem jaki to gatunek itd. Możliwe, że będzie dobry, a jak usłyszę dobre opinie na jego temat to może się zastanowię. Jednak akcent producenta nie będzie miał tu wpływu.

Rycerz Angeliki || Brat Torna, Olivandera, Nederlanda, Burratosa, Ajacieda || Wuj Calzedo

RPG
Loczek al zah Chaber jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 13:40   #8
Maniaks
Zębacz

Maniaks awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Sentenza Zobacz post
Forsaken Bugs wydany na siłę przed świętami (bo przecież wtedy bug się rodzi)
Haha xD

Dobra.. ja powiem krótko i zwięźle.

Do Gothica jedynki i dwójki (włącznie z dodatkiem) nigdy nie miałem jakichkolwiek zarzutów. Jedyne co, to czasem chciałem więcej, ale wiadomo.. nie można wymagać nie wiadomo czego. Tak więc na tych częściach się nie zawiodłem.
Gothic 3.. tutaj trochę inna bajka. Pierwsza gra i czuło się ten klimat, jednak im dalej, tym co raz go mniej, aż w końcu dochodziło się do wniosku, że głównej fabuły jako takiej nie ma. Fakt, faktem jest, że tego Gothica zaliczyłem około 5-6 razy. Może nie za każdym do końca, ale w większości.

Co się zaś tyczy dodatku, to już po samym wstępie (liczyłem na filmik, nie było go, co mnie bardzo zdenerwowało) morda tak mi się skrzywiła, jakby powąchał skarpetki Kologa... xD
Taka denna fabuła to po prostu śmiech na sali. A jak gra się włączyła na średnich detalach to myślałem, że komputer mi wybuchnie. A dodam tylko, że na obecną chwilę ze wszystkimi łatkami G3 śmiga jak ta lala. No.. dopiero po zaaplikowaniu ustawień z ge3.ini z podstawki do dodatku ten drugi zaczął jakoś normalnie chodzić. No i przyszła kolejna fala uderzeniowa. Miasto, w którym zaczynamy, a raczej osada, bo tak nazywam wszystko prócz Vengardu, Faring i Bakareshu, totalnie mnie odstraszyło. Nie wyglądem, a porażającą ilością questów. To już były totalne jaja...

Sami widzicie.. jakby porównać początki PB i SB to... no odpowiedź nasuwa się sama. Jakby porównać gry na tym samym silniku... tu też mniej więcej odpowiedź nasuwa sie sama, a bynajmniej dla mnie jest oczywista.
Piranha Bytes i tyle ode mnie.

Dobry Mudżyn! Z Afrika!
RPG
Maniaks jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-01-09, 16:45   #9
Azura
Polna Bestia

Azura awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Azura
Domyślnie

A ja też powiem krótko, dla mnie wszystkie części były dobre, no może 3, ale jakoś sobie poradziłam bo na niektóre rzeczy nie zwracałam uwagi, na to miast dodatek to trójki to już porażka, a dlaczego ? ponieważ Hindusi maczali w tym palce, a nawet ręce z tułowiem włącznie. To samo, wiem że nie z tematu ale muszę to powiedzieć, jak zrobili Harrego Pottera po swojemu między innymi opóźniła się przez nich produkcja oryginalnego (że by nie było to po usłyszeniu że robią oni dodatek do gothic-a, szukałam informacji za co oni jeszcze sie wzieli )
Podsumowując to niech Hindusi lepiej za nic niech się nie biorą bo zawsze spieprzą, tak jak to zrobili w przypadku Forsaken Gods fakt też przeszłam, ale boss końcowy wymiata, na 2 hity i po ptakach.

Szkoda właśnie że Piranha już nie prowadzi jak że cudownej serii. To tyle z mojej strony.
RPG
Azura jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 04-01-09, 03:12   #10
Babo
Jaszczur

Domyślnie

Zawsze piranhia. Zostali wydupceni przez Jowood i tyle. G3 miał się według PB pojawić co najmniej pół roku później niż się ukazał no i mieliśmy efekt.

Forsaken bugs już nawet nie wspomnę. Seria umiera panie i panowie, trzeba przyznać niestety. Oprócz nas fanów, wszyscy inni woleli Obliviona własnie przez te bugi. Wiadomo pierwsze wrażenie najważniejsze.

Teraz mam pewność, że Risen będą robili tyle ile trzeba będzie i przynajmniej pograć będzie można. Zobaczymy czy będzie klimat i fabuła dobra, ale mam pewnośc że technicznie gra będzie dobra.

Jowood do piachu. Takie moje zdanie, może trochę kontrowersyjne, ale to przez nich moje ulubione rpg umarło.
RPG
Babo jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-01-09, 18:36   #11
Dudiusz
Krwiopijca

Dudiusz awatar

Domyślnie

Z szacunki i ufności do Piranii bardziej ciągnie mnie do tego Risen niż do szalonych pomysłów nowych twórców gothica.
Nieprzeczytane 06-01-09, 12:49   #12
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Rokkefeller Zobacz post
Reasumując, PB mocno mnie zawiodło przy G3, lecz uważam to za wypadek przy pracy, który wynikł z zbyt dużej presji, tak fanów jak i producentów. Teraz swój projekt tworzą w spokoju, zaczynają od zera i mam nadzieje, że wrócą do korzeni. A do Arcani będę podchodził z ogromna rezerwą, ponieważ IMO może być tylko gorzej.
Cóż... Prawda jest chyba taka, że tylko naprawdę duże i bogate firmy stać obecnie na zrobienie porządnie dopracowanej gry. Mała firemka może co najwyżej mieć ciekawy pomysł, jak było z Gothicem właśnie, ale co potem?
Kolejne części wychodzą niezbyt dopracowane, bo nie ma pieniędzy na dopracowanie szczegółow, bo wydawca i sponsor naciska na termin, bo brak szmalu na zatrudnienie wiekszej ilości fachowców.

Myślę, że obecnie byłoby lepiej, gdyby kolejne części gry robiła wielka, profesjonalna firma z odpowiednim zapleczem finansowym i personalnym, bo inaczej znowu bedziemy mieli ciekawy może pomysł, ale niezbyt dobrze podany. I to zarówno w przypadku Risen jak i Arkanii...

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania