Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Ogólnie o uniwersum > Gothic 3 > Dyskusja
Przeładuj stronę Risen vs Gothic 3

Zobacz wyniki ankiety: Co lepsze?
Gothic 3 93 75.00%
Risen 31 25.00%
Głosujących: 124. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 11-06-10, 03:48   #25
Sesch
Chrząszcz

Domyślnie

Risen to sheisse, krotki, nudny ( drugi raz nie chce sie przechodzic ) a gothica chce i to chyba z 8 razy przeszedlem a mam ochote na wiecej
RPG
Sesch jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 11-06-10, 21:15   #26
Sandris
Czarny Goblin

Sandris awatar

Domyślnie

IMO Risen nie ma klimatu Gothica, bardziej przypomina mi Morrowinda, którego nie cierpię. Brak polskiego dubbingu też mi przeszkadza. Jedyna rzecz, która mi się spodobała, to system walki - z chęcią ujrzałbym taki w Gothic 3.
RPG
Sandris jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-07-10, 10:12   #27
The Jogurth
Czarny Goblin

The Jogurth awatar

Ja stawiam na Gothic 3- przede wszystkim za klimat, fabułe i rozbudowany świat.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-11-10, 19:04   #28
lukas_k
Polna Bestia

Domyślnie

Gothic. Risen to przypomina Gothica gdzieś do 2 rozdziału, później to już tylko podziemia i maszkary... Brakuje też dubbingu i takiego klimatu jak w naszej ulubionej serii gier
RPG
lukas_k jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 04-01-11, 18:38   #29
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Dla mnie jednak lepszy jest Risen. Moim zdaniem jest to ulepszona wersja G3 (i tak świetnego i przeszedłem go kilka razy). Nawiązuje tutaj mechaniką gry do G2. Wielkim plusem Risena jest fakt, że nie ma w nim bugów. Co prawda główny bohater jest o wiele gorszy, ale u mnie minimalnie wygrywa najnowsze dzieło Piranha Bytes, którzy, według mnie, wyciągnęli wnioski z błędów w G3 i stworzyli coś lepszego.
RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 04-01-11, 19:17   #30
Juri_gag
Czarny Goblin

Domyślnie

Risen jest dobry do II rozdziału i ba przebija tu nawet G1 i G2, III i IV rozdział jest gorszy niż GIII o wiele, trza się zmusić praktycznie do przechodzenia ;X
RPG
Juri_gag jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-06-11, 11:31   #31
Maniek6
Polna Bestia

Maniek6 awatar

Domyślnie

Grałem w Oby dwie gry i bez wątpienia lepszy jest Gothic
RPG
Maniek6 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 01-07-11, 21:08   #32
Mroczny_Paladyn

Mroczny_Paladyn awatar

Domyślnie

No dobra, rozwalmy to na czynniki pierwsze:

Fabuła: tutaj chyba wątpliwości nie ma. Fabuła Risena jest może trochę zbyt przewidywalna, bo tak naprawdę wszystkiego dowiadujemy się w drugim rozdziale, a reszta to już tylko szukanie...Ale jakby nie było, i tak bije G3 o głowę. Dlaczego? Bo G3 fabuły nie ma...

System walki: powiem krótko, system walki z Risena to dla mnie majstersztyk. Dynamiczny, trudny, wymagający myślenia i zręczności...A G3? Ciekawa była tylko walka dwoma mieczami, bo wtedy przynajmniej można trochę kombinować, ale i tak przez większość czasu tylko wduszamy ten nieszczęsny klawisz myszki.

Ekwipunek: tutaj już się dłużej zastanawiałem. Ekwipunek w Risenie jest ciekawy, dobrze wygląda...ale jest go trochę mało. W G3 mamy znacznie większy wybór, a pod koniec gry zwykle w ekwipunku przewalają nam się graty, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia...

Broń dystansowa: w obydwu grach stoi on na bardzo wysokim poziomie, przynajmniej w moim mniemaniu. Celownik w G3 bardziej mi się podobał, ale to tylko szczegóły. Risen miał za to ciekawszy mechanizm strzelania z kuszy, szkoda tylko, że w grze było ich tak mało...

Magia: tutaj różnica jest spora. W G3 czarów było do czorta, sęk w tym, że większość była zupełnie nieprzydatna. Pomijając magiczne zwoje, w Risenie mag mógł używać pieczęci (bardzo ciekawym rozwiązaniem było ich tworzenie), a do tego dochodziły jeszcze magiczne kryształy, które rozwinięte maksymalnie czyniły nas maszyną do zabijania...I de facto to jest najciekawsze.

Klimat: ważna cecha RPGa. Co tu dożo gadać, Gothic 3 po swoich poprzednikach ma już tylko nazwę, klimat niestety utracił. O ile Nordmar był jeszcze całkiem znośny, to w Varancie brakowało już tylko kucyków Pony...Risen klimat trzymał całkiem niezły, szczególnie w Wulkanicznej Twierdzy.

Zadania: kolejna wielka wada G3. Kompletnie nudne, monotonne questy. Risen miał kilka zadań, które naprawdę potrafiły powalić na kolana (np trening w Wulkanicznej Twierdzy, rozwiązanie zagadki ze śmiercią Hamlara, odnalezienie skarbu piratów). Ale jakie by nie był, i tak będą lepsze od G3.

Zbroje: W G3 mieliśmy ich do czorta, za to w Risenie były one porządnie zrobione. Ilość<jakość.

Świat: w G3 potrafił przerazić wielkością, ale trzeba przyznać, że zachęcał do eksploracji i zwiedzania terenu. Mi do gustu nie przypadły Risenowe świątynie, w których się ciągle gubiłem...Natomiast trzeba przynać, że sama wyspa była urokliwą lokalizacją, a Wulkaniczna Twierdza prawdziwym arcydziełem.

Ogólnie: stawiam na Risena, bo biorąc pod uwagę jego niedopracowanego konkurenta, ciężko jest na niego nie postawić.

Deum De Deo, I am God...

RPG
Mroczny_Paladyn jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 01-07-11, 22:32   #33
#Ulthar#
Polna Bestia

Domyślnie

Oczywiście że wygrywa tutaj Risen, który bardziej przypomina gothica 1,2 bardziej niż 3. Oczywiście przypomina, lecz nim nie jest. Zręcznie twórcy Risena stworzyli go by nie był klonem starych gothiców no i im się udało. Jeżeli chodzi o fabułę to sęk w tym że G3 jej nie ma, jest okropnie nudny. Natomiast Risen ma swój klimat, ciekawostki oraz oczywiście samą fabułę. Jeśli chodzi o system walki to ten z Risena to dla mnie cud, miód ! :P Bije tym G3 na głowe, bo w G3 chodzi tylko o głupie klikanie LPM..... Ma swój odmienny styl walki kosturem, mieczem czy toporem. Po prostu super. Ekwipunek no cóż zarówno podoba mi się w tej grze i w tej choć, nie lubię grafiki cukierkowej G3. Broń dystansowa tutaj i tam dobrze się prezentuje. Ciężko mi określić jest magię gdyż podobała mi się różnorodność z Gothica 3, ale chyba jednak te pięczeci i kryształy są bardziej ciekawsze i zostały w lepszy sposób zaprezentowane. Klimat- otóz G3 ma jakiś tam mały klimacik natomiast Risen może się poszczycić że ma go w całej okazałości, np. w Wulkaniczej Twierdzy czy w mieście... Zadania - w G3 to tragedia monotonia, nuda, zero ciekawości - nowości, natomiast te z Risena to cud maliny chociaż mogli by jeszcze ich trochę pododawać co doprowadziło mnie do ......(nieważne) bo uważam że parę osób mogło by mieć ciekawszą historię niż tylko służenie jako praktycznie zwykli npececi z imieniem.... Zbroje (a raczej ich podział) w Risen trochę przypominają te z Gothic 1,2. W G3 nie podoba mi się zdobywanie ich i to że każdą możesz mieć i nosić, a logiczne że zależy ci tylko na najsilniejszej.... za dużo ich, niepotrzebne są niektóre. Świat według mnie Risen jest bardziej tajemniczy, klimatyczny. G3 jest zbyt duży, landrynkowo-cukierkowy i nudny, ale muszę przyznać mu ładną grafikę. Oprawa muzyczna w G3 mi nie przypadła do gustu była za bardzo monotonna i nijaka i za głośną!!!, natomiast ta w Risen to była taka że aż ciary przechodziły (hmmm...nawet tak klimatyczna jak w G2:NK). Co do dubbingu to żal mi tej bandy idiotów, którzy narzekają na to że go nie ma ! Przez to gra stała by się od razu słittaaaśnaa (Arcania chociaż tam dubbing jest niezły), albo nijaka (G3.Z. Po prostu do Risena dubbing nie pasuje. A co do ludzi którzy twierdzą że z dubbingiem byłoby lepiej odsyłam do nauki angielskiego...... no coment. . Ogólnie: Risen bije na głowe Gothica 3, no ale cóż się dziwić G3 był niedopracowany i wydany w 2006 roku, a Risen był dopracowany i wydany w 2009... Risen rządzi :P Pozdrawiam
RPG
#Ulthar# jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 04-07-11, 10:37   #34
Cor Balor
Krwiopijca

Cor Balor awatar

Domyślnie

"Czysty" Gothic 3 nie ma szans z Risenem. Masa bugów, nie dopracowanie , błędy niszczą grę. Risen też nie jest doskonały ale 1 rozdział i np misje w klasztorze czy mieście po prostu wymiatają. Potem zaczyna się robić trochę nudno a w 4 rozdziale to całkowicie. Ale Gothic 3 też nie może się pochwalić super fabułą(szczerze mówiąc sam wymyśliłbym lepsza) ani klimatem. W 1 albo 2 czuło się te poczucie strachu jak zapadała noc i wracało się na 3lv po ciemnym lesie. Wtedy myślało się tylko jak dostać się do miasta, byle szybko.

A jeśli chodzi o Gothic 3 patch 1.74 + questpack to opinia jest już inna. Wiele zostało poprawione. Nawet te podpisy pod przedmiotem, niby zwykła rzecz a mnie cieszy że coś co znajduje ma jakiś opis i można poczytać. Dodanie wielu mikstur ja ta ze smoczych jaj to wielki plus.Teraz jest sens brać kowalstwo ,alchemie , myślistwo. Wcześniej to był dodatek teraz bardzo przyjemna rzecz. Tylko brakuje mi w tej grze jednej rzeczy... balansu między magami bo Druid wypada cienko. Żeby ten kamień smoka był dla Druida, dodali by np Trolla , Potwora. I np że czar oswojenie +duża PW oswoi Trolla lub Potwora.

Ocena końcowa tego porównania.

Gothic 3 vs Risen
7 / 9

Gothic 3 Patch + QP vs Risen
9- / 9

Spatchowany Gothic 3 to właśnie taka gra powinna trafić do sklepu. Ale właśnie te oczekiwanie spowodowało że Risen jest lepszy i na niego oddałem swój głos. W Gothic lubiłem miasto Khorinis , klasztor i obóz bandytów. W Risenie to dostałem i za to jego niedoróbki zostają wybaczone.
RPG
Cor Balor jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-11, 17:14   #35
Arab321
Krwiopijca

Arab321 awatar

Domyślnie

Gothic III i tylko Gothic III
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-07-11, 02:19   #36
Orbus
Cieniostwór

Domyślnie

Wybieram Gothica 3

Ta gra ma w sobie coś, co mnie urzekło. Niezwykły klimat i muzyka budują wspaniały nastrój. Kocham te 3 krainy, i przemierzać je non stop. Duże drzewko umiejętności też działa swoje, i strasznie duża ilość zadań które nie są takie złe. Wiele miast daje wrażenie, że zawsze jest gdzie zajrzeć, a wielkość świata daje nam całkiem niezłą przechadzkę.
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania