Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Świat dysku

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 29-09-06, 16:55   #61
Macren
Krwiopijca

Wyślij wiadomość przez AIM do Macren
Domyślnie

Widzę, że ten temat przeżywa właśnie swoją drugą młodość . Ja przeczytałem wszystkie części Pratchetta jakie wyszły w Polsce (łącznie z Piątym Elefantem) i dla mnie faktem niezaprzeczalnym jest to, że to najlepszy pisarz świata, albo co najmniej brytyjski :P (Rowling do pięt mu nie dorasta).
To może rozpocznę dyskusje na temat Piątego Elefanta. Przeczytaliście już? Jak wam się podobał? Jeśli chodzi o mnie to PE jest niezły, chociaż na tle innych książek Pratchetta troche kuleje .

Przy okazji wszystkich fanów Ankh-Morpork zapraszam na www.wirtania.mojeforum.net . Nie ma jeszcze tam żadnych użytkowników więc możecie być pierwsi
:P.

RPG
Macren jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 03-03-07, 16:22   #62
Lowc@
Demon

Domyślnie

Skoro forum jest już dostępne to trzeba uaktualnić:P
Mam już prawie wszystkie książi za sobą(tylko Nauka I jeszcze się ostała). Polecam wszystkim Carpe Jugulum. To jest genialna książka.

http://drdolar.boo.pl <- that's it!
RPG
Lowc@ jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 30-08-07, 21:21   #63
AQQ
Chrząszcz

Domyślnie

TAA Terry Prachett jest jedyny w swoim rodzaju czytałem już chyba z 10 książek z serii świat dysku i nie mogę się doczekać następnej
RPG
AQQ jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 31-08-07, 00:13   #64
Deckard
Chrząszcz

Domyślnie

Uwielbiam Pratchetta. Jego książki mimo, że zabawne i śmieszne dają dużo do myślenia. Na przykład takie "Pomniejsze Bóstwa" czy "Dobry Omen". Jeden z moich ulubionych pisarzy.
RPG
Deckard jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 01-09-07, 10:13   #65
Fyo
Kąsacz

Fyo awatar

Domyślnie

CO tu dużo mówić. Terry Prachett to jeden z najlepszych pisarzy fantasy, których książki czytałem. I humor nie jest najważniejszy. W jego książkach jest wiele odnośników do tego, co się działo na przestrzeni dziejów. Jego książki skłaniają do myślenia i wyszukiwania tych paralelizmów. Gorąco polecam wszystkim, którzy lubią się pośmiać i przy okazji pomyśleć .
RPG
Fyo jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-04-12, 21:39   #66
Dollan
Cieniostwór

Dollan awatar

Wyślij wiadomość przez Skype™ do Dollan
Domyślnie

Ach, Świat Dysku... genialna sprawa. Czasami wręcz nie sposób nie dostać napadu śmiechu. Czytałem sporą większość książek z tej serii, i moim zdaniem najlepszy jest cykl o Straży Miejskiej. Rozkminy Vimesa, jakże inteligentne wypowiedzi i działania Detrytusa, urok osobisty Marchewy, rozmowy Nobby'ego i Colona... no coś wspaniałego po prostu. Aż by się chciało zaciągnąć do tej Straży, świetna robota. No, może poza momentami gdy po jednej stronie ulicy stoi tłum trolli, po drugiej tłum krasnoludów, a strażnicy po środku. Polecam bardzo, ani jedna chwila spędzona z tą serią nie pójdzie na marne.
Nieprzeczytane 13-04-12, 18:03   #67
Alembik_Vina
Golem

Alembik_Vina awatar

Domyślnie

Najlepsze jest jednak w Świecie Dysku podejście do wiary i magii i kryje w sobie wielką mądrość. Magia jest po to, żeby jej nie używać, gdyż nie ułatwia życia. Rzeczywistość rządzi się swoimi prawami a w tym świecie każde użycie magii ma swoją cenę. Zupełnie jak w dzisiejszym świecie GMO ;D Dlatego największą sztuką czarownictwa jest nieużywanie magii... Gdyby w dzisiejszym świecie ludzie posiedli wiedzę na temat nauki a nie używali jej do niszczenia świata żyło by nam się znacznie lepiej.

Fajne jest również podejście do wiary i bogów. Bogowie są tym potężniejsi im mocniej ludzie w nich wierzą. Jest to bardzo prawdziwe, prawdziwsze niż mogło by się wydawać. I w cyklu o czarownicach jest wiele typowo ezoterycznych mądrości. Jak mawiała babcia Weatherwax bogowie istnieją, ale to jeszcze nie powód by w nich wierzyć. Ludzkość w dzisiejszych czasach często nie zastanawia się nad niczym i wierzą w coś z góry, w coś co nie wiadomo wcale czy jest prawdziwe, co jest często tragiczne w skutkach.

Ogólnie Świat Dysku ma swoje mądrości, które warto poznać. Niby humoreska a może diametralnie zmienić postrzeganie naszej rzeczywistości. Tak jakby w Świecie Dysku widać odbicie naszego własnego świata w krzywym zwierciadle. Tam jednak mimo wszystko jest lepiej bo widać tam miejscami przebłyski dobra i szlachetności, jakich nie ma w naszym świecie i wiele ważnych postaci jest jednak po stronie dobra a przynajmniej po dobrej stronie.
Alembik_Vina jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania