Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Wiedźmin, a Władca Pierścieni - podobieństwa i różnice.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 20-09-08, 22:43   #1
Xardas919
Krwiopijca

Xardas919 awatar

Domyślnie Wiedźmin, a Władca Pierścieni - podobieństwa i różnice.

Jeśli taki temat już był to z góry przepraszam, ale szukałem i nie znalazłem niczego podobnego.
Do rzeczy Po tym jak skończyłem czytać "Wiedźmina" - A. Sapkowskiego, a było to zaraz po tym jak przeczytałem "Władcę Pierścieni" - J.R.R Tolkiena, miałem dziwne wrażenie, że obydwie książki są napisane według podobnego "schematu". Nie mam tu oczywiście na myśli, że Sapkowski w jakikolwiek sposób "skopiował" pomysł Tolkiena, ponieważ obydwa dzieła to książki najlepsze w gatunku(przynajmniej w/g mnie). Jednak wiele rzeczy rzuca się w oczy. Podam przykład: zdecydowane podobieństwo - wybór bohaterów, a mianowicie, głównym bohaterem "Władcy Pierścieni" jest Frodo - mały, słaby i nie mający zamiaru mieszać się w sprawy wojny dobra ze złem hobbit, który poprzez los, czy przeznaczenie został wyznaczony do wykonania najważniejszej i najniebezpieczniejszej misji pokonania potęgi pana ciemności Saurona. Do tak ważnego zadania nie został "naznaczony" Aragorn - świetny wojownik, Legolas - wyśmienity łucznik, Gimli - strasznie silny krasnolud, czy Gandalf - potężny mag(mędrzec), którzy zdecydowanie bardziej do niego pasują.
Ten sam zabieg został zastosowany w "Wiedźminie". Geralt - szybki, zwinny, niesamowicie wyszkolony i posiadajacy nadludzkie zdolności oraz wiedzę na temat podstaw magii i sporządzania eliksirów, który ponadto został "stworzony" by zabijać najstraszliwsze bestie, czy potwory żyjące na świecie, a jak wiemy z książki potrafi o siebie zadbać - nie jest głównym(w sensie najważniejszym) bohaterem. Główną bohaterką jest Ciri - mała, słaba i nie mająca pojęcia o okrutnym, plugawym świecie(przynajmniej na początku) dziwczynka, która żyła w wyidealizowanym świecie królestwa Cintry. To jednak ona ma przesądzić losy największej wojny między królestwami(podzielonymi rzecz jasna na te dobre i te złe), choć nie jest do tego zadania najlepiej pasującą osobą, a jedyne co sprawia, że jest tak ważna to los, gdyż jest "dzieckiem przeznaczenia".
Różnica: Sceny batalistyczne, a raczej ich ilość - we "Władcy Pierścieni" bitew jest dużo, są prowadzone pomiędzy dużymi oddziałami, natomiast w "Wiedźminie" przeważają walki 1on1, a samych bitew pomiędzy armiami jest stosunkowo niewiele.
Powiedzcie co o tym sądzicie - czy tez znaleźliście podobne zbieżności?
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 21-09-08, 18:13   #2
Russel
Persona non grata

Russel awatar

Domyślnie

Myślę, że nie ma co porównywać tych dwóch książek, ponieważ są zupełnie różne. Ty na siłę próbujesz znaleźć podobieństwa i stawiasz tezę, którą podpierasz jednym przykładem, a obie powieści nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego, zaczynając od świata, idąc przez charakter postaci, a kończąc na fabule.

Temat póki co zostawiam, zobaczymy jak się przyjmie...
Russel jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 21-09-08, 18:47   #3
Loczek al zah Chaber

Loczek al zah Chaber awatar

Domyślnie

Nie zgadzam się z autorem.
Po pierwsze twój przykład: główny bohater Władcy ma od razu jasno postawioną misję i jego celem w całej książce jest zniszczenie pierścienia - symbolu zła. Sam z kolei jest słaby. W Wiedźminie gł. bohater jest wojownikiem, nie ma ustanowionego celu, to otaczający go świat rzuca go w różne przygody. Tak samo z Ciri. Ponadto Geralt musi zawsze wybierać "mniejsze zło" starając się nie przejść na jedną ze stron. A zło nie jest ukazane pod postacią symbolu lecz namacalnie. Zresztą nie ma tu nikogo "złego". Żadnych plugawych orków, nawet potwory i wampiry okazują się lepsze od ludzi.
Dodać do tego różnicę światów: tu bajka, a tu całkowity realizm z rasizmem, wulgaryzmami, niszczeniem środowiska.

Rycerz Angeliki || Brat Torna, Olivandera, Nederlanda, Burratosa, Ajacieda || Wuj Calzedo

RPG
Loczek al zah Chaber jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 21-09-08, 19:07   #4
Giselher

Giselher awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Loczek al zah Chaber Zobacz post
Zresztą nie ma tu nikogo "złego".
A Vilgefortz (chyba tak sie pisze) to co ? Scoia'tael , Emhyr van emeris (chyba) chciał się ożenić z własną córką . A Ciri była przecież szczurem itd. Ale z resztą się zgadzam .
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 21-09-08, 22:01   #5
Xardas919
Krwiopijca

Xardas919 awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Russel Zobacz post
Myślę, że nie ma co porównywać tych dwóch książek, ponieważ są zupełnie różne. Ty na siłę próbujesz znaleźć podobieństwa i stawiasz tezę, którą podpierasz jednym przykładem, a obie powieści nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego, zaczynając od świata, idąc przez charakter postaci, a kończąc na fabule.

Temat póki co zostawiam, zobaczymy jak się przyjmie...
No cóż po części doskonale Cię rozumiem, ale taki właśnie był mój zamysł. Gdybym podał tu wszystkie podobieństwa, które w/g mnie nie są wcale takie "na siłę wyszukane" zaczynając od występujących motywów(choćby podróży i honorowego rycerza), bohaterów, poprzez zdarzenia i zakończenie, a następnie analogicznie wszystkie różnice, to temat w ogóle nie miałby sensu. A tak może wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja a o to w tym wszystkim chodzi...

Cytat:
Napisał Loczek al zah Chaber Zobacz post
Nie zgadzam się z autorem.
Po pierwsze twój przykład: główny bohater Władcy ma od razu jasno postawioną misję i jego celem w całej książce jest zniszczenie pierścienia - symbolu zła. Sam z kolei jest słaby.
Wcale nie mówiłem, że główny bohater "Władcy Pierścieni" nie ma z góry jasno ustalonej, czy nadanej misji. Chodziło mi o sam wybór postaci, która odgrywa kluczową rolę, a podążając tym tropem w miarę jak czytamy sagę o Wiedźminie, możemy zauważyć, że to nie Geralt, a Ciri(i tu właśnie podobieństwo Ciri ---> Frodo bohaterowie niemal identyczni) ma kluczowe znaczenie w książce - jako całości.

Podsumowując: jak już zaznaczyłem nie miałem na myśli tego, że jedna książka jest kopią drugiej, bo znakomicie zdaję sobie sprawę z tego, że są one z goła inne.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-09-08, 08:44   #6
 xilk
WT

Domyślnie

Wybacz Xardasie919, ale ja w pełni się zgadzam z Russelem. Żeby wywołać dyskusję na ten temat, powinieneś podać co najmniej trzy podobieństwa między tymi książkami, które ty zauważyłeś. A tak to na razie mówimy wyłącznie o jednym podobieństwie, które ty znalazłeś.

Jeśli chodzi o podobieństwo bohaterów, to akurat jest kompletny absurd... Wybacz, ale czy według ciebie, jeśli w jakiejś książce znajdzie się świetny, elfi strzelec, który ma wspaniały wzrok i blond włosy, to od razu to musi być postać wzorowana na Legolasie z Władcy Pierścieni? Dla twojej informacji, w wielu książkach głównym bohaterem jest postać raczej słaba, nie znająca swoich możliwości i dopiero potem okazuje się, że jest wybrańcem lub też potrafi więcej, niż sądziła.

Jeśli chodzi o zdolności poszczególnych postaci, o musisz wiedzieć, że w większości fantastycznych światów podróżnicy/poszukiwacze przygód nie dadzą rady bez bystrego wzroku, celnego strzału z łuku, siły mięśni i odrobiny magii. W światach, gdzie masz walkę między co najmniej dwiema stronami, tam bohaterowie będą musieli mieć powyższe atuty, by móc przetrwać. A czy te zdolności autor rozłoży na drużynę osób, czy też da jej jednej postaci, to akurat wyłącznie jego wola.

Jak sam zauważyłeś, we Władcy mamy mnóstwo bitew, ale przecież jest to czas ostatecznej wojny dla Śródziemia. A w Wiedźminie mamy raczej intrygę, główni bohaterowie wolą się ukrywać, niż iść na czele armii. Tu widać doskonale różnice charakterów. We Władcy Pierścieni mamy typowych urodzonych wojowników, a Gerald jest ich przeciwieństwem. Faktycznie, został wyszkolony by zabijać, ale wyłącznie bestie. Jest on samotnikiem, a z zabijania potworów czerpie korzyści materialne. Faktycznie Aragorn również był samotnikiem, ale wyłącznie dlatego, bo musiał nim być, a na końcu i tak został królem, wielkim przywódcą Gondoru.

RPG
xilk jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-09-08, 18:54   #7
Xardas919
Krwiopijca

Xardas919 awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał xilk Zobacz post
Wybacz Xardasie919, ale ja w pełni się zgadzam z Russelem. Żeby wywołać dyskusję na ten temat, powinieneś podać co najmniej trzy podobieństwa między tymi książkami, które ty zauważyłeś. A tak to na razie mówimy wyłącznie o jednym podobieństwie, które ty znalazłeś.
Jeśli chodzi o podobieństwo bohaterów, to akurat jest kompletny absurd... Wybacz, ale czy według ciebie, jeśli w jakiejś książce znajdzie się świetny, elfi strzelec, który ma wspaniały wzrok i blond włosy, to od razu to musi być postać wzorowana na Legolasie z Władcy Pierścieni?
Oczywiście, nie podważam tego, bo bez tego typu elementów fantasy nie
byłaby tak ciekawa. Jednak nie mogę zgodzić się z Twoją ironiczną
wypowiedzią na temat postaci podobnych do siebie, w książkach różnych
autorów, ale pozwól, że rozwinę myśl:
Zestawienie podobieństw głównych bohaterów "Władcy Pierścieni" i "Wiedźmina":
oboje są młodzi i nigdy nie mieli do czynienia z walką, czy wojną.
Oczywiście Ciri jako mała dziewczynka widziała okrucieństwo choćby
podczas ataku na Cintrę, ale to pomińmy. Obydwoje podróżują, obydwoje poznają swoje prawdziwe JA, obydwoje maja swego rodzaju protektorów, obydwoje są częścią sporu tych dobrych i tych złych(Frodo ---> Pierścień, Ciri ---> "ma w sobie" krew Calanthe), obydwoje podczas swojej wędrówki doświadczyli samotności i braku nadziei, a nawet chęci życia, w końcu obydwoje toczą wewnętrzną walkę.
Wiem, że to co wyżej wymieniłem zawiera się w większości książek fantasy i nie tylko, ale ważny jest fakt, że bardzo rzadko te motywy występują razem...
Cytat:
Napisał xilk Zobacz post
Jak sam zauważyłeś, we Władcy mamy mnóstwo bitew, ale przecież jest to czas ostatecznej wojny dla Śródziemia. A w Wiedźminie mamy raczej intrygę, główni bohaterowie wolą się ukrywać, niż iść na czele armii.
Wybacz, ale czy przypadkiem w "Wiedźminie" nie rozgrywa się największa wojna między królestwami(Nilfgaardu, Tamerii, Redanii, Aedirn i Kaedwen) i czy to nie przypomina troszkę "największej i ostatecznej" wojny o Śródziemie???
Intryga, owszem, aspekty polityczne, owszem jednak panuje otwarta wojna nie tylko na tle "kolonijnym", czyli o tereny, ale także na tle rasowym, a mimo to scen batalistycznych jest niewiele - to do różnic.
Cytat:
Napisał xilk Zobacz post
Tu widać doskonale różnice charakterów. We Władcy Pierścieni mamy typowych urodzonych wojowników, a Gerald jest ich przeciwieństwem. Faktycznie, został wyszkolony by zabijać, ale wyłącznie bestie. Jest on samotnikiem, a z zabijania potworów czerpie korzyści materialne. Faktycznie Aragorn również był samotnikiem, ale wyłącznie dlatego, bo musiał nim być, a na końcu i tak został królem, wielkim przywódcą Gondoru.
Skoro Geralt zabija wyłącznie bestie, no to może mi powiesz po co Geralt z Rivii nosi ze sobą 2 miecze??
Może nie pamiętasz, ale on sam mówi po co mu "ten drugi", a poza tym wiedźmin też niestety musiał być samotnikiem, ponieważ był wyrzutkiem, odmieńcem, mutantem, którego wszyscy się boją, nie wiedzieć czemu.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-09-08, 21:59   #8
Saphir
Zębacz

Saphir awatar

Domyślnie

Cytat:
Wybacz, ale czy przypadkiem w "Wiedźminie" nie rozgrywa się największa wojna między królestwami(Nilfgaardu, Tamerii, Redanii, Aedirn i Kaedwen) i czy to nie przypomina troszkę "największej i ostatecznej" wojny o Śródziemie???
I? Sapkowski w Wiedźminie opisuje przecież losy głównie Geralta, który albo zabija potwory dla pieniędzy, albo jest wplątany w jakąś intrygę. Opisy wojny, zresztą nie tak szczegółowe, bo opisywane przez jednostki, są, o ile dobrze pamiętam, tylko w ostatniej książce.
Cytat:
Skoro Geralt zabija wyłącznie bestie, no to może mi powiesz po co Geralt z Rivii nosi ze sobą 2 miecze??
Głupie pytanie. Zresztą, sam sobie na nie odpowiedziałeś ;p
Geralt był szkolony, by zabijać potwory, to fakt. Jednak, jak sam powiedziałeś, jest odmieńcem, a tych ludzie z reguły woleli tępić, chyba, że mają dla nich jakieś zadanie. Więc po to ten drugi miecz.

Jak dla mnie, te książki to dwa różne światy, to tak, jakby porównywać World of Warcraft do Gothica ;p
Zresztą, temat Tolkien vs. Sapkowski jest podobny, tam też rozmawiają o wojnie wiedźmin kontra LotR. Wymieniając różnice, podobieństwa i tak dalej :]
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 23-09-08, 11:37   #9
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Saphir Zobacz post
Geralt był szkolony, by zabijać potwory, to fakt. Jednak, jak sam powiedziałeś, jest odmieńcem, a tych ludzie z reguły woleli tępić, chyba, że mają dla nich jakieś zadanie. Więc po to ten drugi miecz.
Saph, a twoja odpowiedź na to głupie pytanie była jeszcze głupsza ;p Czy raczej, skleroza bądź niewiedza.
To LUDZIE mówią, że wiedźmini noszą dwa miecze - srebrny na potwory, a stalowy na ludzi.
Tyle, że sami WIEDŹMINI mówią, że obydwa są na potwory - stal na zwykłe (kikimory czy inne zwierzęta), a srebro na te zrodzone z magii, (czyli wszelkiej maści upiory, likantropów etc) którym stal nie wyrządziłaby żadnej krzywdy.
A że traktuje się ich jak odmieńców, to czasem po ten stalowy na potwory muszą sięgnąć.. trudno żeby nosili jeszcze trzeci miecz :/
Nieprzeczytane 23-09-08, 13:55   #10
Xardas919
Krwiopijca

Xardas919 awatar

Domyślnie

Cytat:

W woli sprostowania, to było pytanie RETORYCZNE (nie oczekiwałem odpowiedzi na nie, ponieważ zakładam, że wszyscy, którzy się tu wypowiadają/li czytali pięcioksiąg wiedźmiński i doskonale znają odpowiedź...)
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 24-09-08, 15:54   #11
Saphir
Zębacz

Saphir awatar

Domyślnie

Cytat:
W woli sprostowania, to było pytanie RETORYCZNE
Och, ja kretyn, tak silne to zarysowałeś, a przez moją wielką ślepotę tego nie zauważyłem.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 24-09-08, 16:15   #12
Smuggler
Zębacz

Smuggler awatar

Domyślnie

Cytat:
Och, ja kretyn, tak silne to zarysowałeś, a przez moją wielką ślepotę tego nie zauważyłem.
Skończ Saphir, bo Xardas919 ma rację. To było pytanie retoryczne, a Ty zachowałeś się jak jakiś dzieciak próbując na siłę na nie odpowiedzieć.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania