Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Najlepszy pisarz fantasy

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 06-03-08, 11:01   #13
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Trudno podać jedno nazwisko.
Przeciez ocena pisarzy może się zmnieniać wraz z rozwojem intelektualnym czytającego! To, co na początku mogło na nas zrobić wielkie wrażenie, po zapoznaniu się z innymi pozycjami może zblaknąć i przy powtórnym czytaniu już nie byc tak atrakcyjne.
Kiedyś zaczytywałem się Sapkowskim, mineło kilka lat, przeczytałem ileś tam kolejnych książek i zauważyłem, że zaczynam się nudzić przy kolejnej lekturze opowieści o Wiedźminie.
Teraz czytam sobie kolejny raz z przyjemnością opka o Mortimerze, ale jak znam zycie, za jakis czar Piekara też mnie będzie nudził, bo pojawi się kolejny talent.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-03-08, 11:09   #14
Corvus
Pan Porządek

Corvus awatar

Domyślnie

Najlepszy pisarz fantasy? nie ma czegoś takiego jak najlepszy... Ja lubie np. Sapka, Ty lubisz Tolkiena, ktos inny Piekare, inny jeszcze Pilipiuka. Ktos lubi zadawać trudne pytania :P
A osobiście to uważam że najlepszy jest Sapek i nie sądze ze dzieki wiedźminowi a trylogi o Reynewanie z Bielawy
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-03-08, 22:04   #15
Cobra

Cobra awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Cobra
Domyślnie

Ja rowniez bardzo cenie Sapkowskiego. Za jego styl i mistrzostwo w dziedzinie fantasy. Za wspaniale dialogi i niepowtarzalne teksty. Za to, ze problemy, ktore porusza sa uniwersalne i maja miejsce rowniez w rzeczywistym swiecie. Za te zaskakujace zwroty akcji i za umiejętnosc jasnego i klarownego przedstawiania rozmaitych machanizmow zycia. I za wiele, wiele innych rzeczy;P Moznaby tak jeszcze sporo wymieniac. Corvus, przeczytales cala sage Reynevana? Jesli tak to jakie wrazenia? Bo przymierzam sie do kupna wlasnie 3 tomow.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 01:51   #16
Mattweu
Polna Bestia

Mattweu awatar

Domyślnie

J.R.R Tolkien i jego sztandarowe dzieło jakim jest trylogia to majstersztyk, genialny pisarz, Sapkowski też całkiem niezły Wiedźmin, ale też duży wkład w przekłady... Jednak moim ulubionym pisarzem nie jest nikt z wymienionych, a Henryk Sienkiewicz... mistrz drugi Tolkien, z resztą nie wiele czytam...
RPG
Mattweu jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 11:08   #17
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Może należałoby oddzielić warsztat pisarski autora od samych pomysłwo na kreowanie świata fantazy? Bo w końcu każda literatura jest pewną formą fikcji literackiej, mnie lub wierniej obrazującej rzeczywistość. Czytałem wiele książek różnych autorów. Niektóre były napisane źle, ale pomysły w nich zawarte były całkiem dobre i aż prosiły się, aby wziął je na warsztat jakiś autor, który nie wymyślił nic oryginalnego, ale za to perfekcyjnie potrafi operować słowem.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 11:51   #18
Giselher

Giselher awatar

Domyślnie

Czytam właśnie wiedźmina Sapkowskiego i jestem zachwycony . Cóż. Moimi favorytami są
A.Sapkowski
Tolkien
Sienkiewicz
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 11:55   #19
Corvus
Pan Porządek

Corvus awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Cobra Zobacz post
J Corvus, przeczytales cala sage Reynevana? Jesli tak to jakie wrazenia? Bo przymierzam sie do kupna wlasnie 3 tomow.
Wrażenie jak po kazdym jego dziele... niezapomniane. Majstersztyk w calej okazałości. Powieść na pograniczu historii i fantasy. Coś wspaniałego. Dużo Sapkowskiego humoru i powagi. Genialne opisy walk. I jedna scena która mnie rozwaliła, a której nigdy nie zapomne. Topienie kolesia w kałuży... <brech> Koleś wypił cała wodę z kałuży zeby nie utonąć, ale za to zadławił się mułem <spadłem z krzesła>. Podobnych cudeniek jest więcej.
Znajdziesz tam informacje ściśle powiazane z historia ślaska i czech - czyli mój region. Między innymi dlatego ją zacząłem czytać. Mam jednak jedno ale... Choć przez trzy tomy AS buduje klimat i nie pozwala czytelnikowi oderwać się od książki to jednak koniec trylogii jest denny i przewidywalny.
ale naprawde warto wyłozyć kase i kupić to.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 10-03-08, 10:28   #20
mat77
Krwiopijca

mat77 awatar

Domyślnie

Ja najbardziej lubie książki Sapkowskiego. Mają taki ciekawy klimat i wyrazisty styl prowadzenia przygody. Także powieści Tolkiena bardzo mi się podobały. Według mnie Hobbit jest lepszy od Władcy pierścienia.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 10-03-08, 23:49   #21
Madeleine d'Aguillon
Chrząszcz

Domyślnie

Zdecydowanie Tolkien. Szanuję wielu innych pisarzy, ale żaden, absolutnie żaden z nich nie stworzył tak złożonego i realistycznego świata autorskiego, jak on. Nie mówiąc też o wpływie jaki wywarł na światową literaturę. Natomiast z polskich autorów bardzo cenię sobie Andrzeja Sapkowskiego i Jacka Piekarę.
RPG
Madeleine d'Aguillon jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-03-08, 10:13   #22
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Corvus Zobacz post
Wrażenie jak po kazdym jego dziele... niezapomniane. Majstersztyk w calej okazałości. Powieść na pograniczu historii i fantasy. Coś wspaniałego.

Corvus, tak cię to zachwyciło? Ja przebrnołem tylko przez pierwszy tom i poczułem się totalnie rozczarowany. Aż trudno mi było uwirerzyć, że autor wiedżmina mógł napisać taką chałe.

Sapek silił się na coś w stylu "Krzyżaków" tylko że trochę fantazy, ale totalnie mu nie wyszło. Naładował w tekst kupę obcojęzycznych zwrotów, staropolskich określeń i nazw przedmiotów, przez co miejscami czytanie staje się po prostu trudne i męczące.
Do tego fabuła jak odpisana od piątoklasisty.
O ile w sadze o Wiedzminie rozwijała się w sposób zrozumiały, to tu nić nie rozumiemy. Niby dlaczego nasz bohater nagle dostaje towarzysza, który ma go bronić? I dlaczego nagle stają się takimi przyjaciółmi? Przeciez nic ku tej przyjaźni ich nie pcha.
Same opisy też są tragiczne, mimo wtrącami na siłe humorystycznych dialogów.
Z nóg mnie zwaliła dyskusja o tym, że może kiedyś ludzie bedą mieli pojazdy, które "nie zatruwają środowiska". Skąd w tym czasie w ogóle pojawiło się takie sformułowanie? Niby srające konie zatruwały środowisko? Takich potknięć jest od metra. Nawet szkoda mi ich tu wipysywać, nie warto marnować na to czasu.
Uważam, że Sapek dał ciała na całej linii pisząc te wypociny. Niech lepiej wróci do pisania o wiedźminie.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-03-08, 17:48   #23
psychotoxic
Krwiopijca

psychotoxic awatar

Domyślnie

Sapkowski zdecydowanie, może jeszcze Dukaj. Szkoda tylko że amerykanie nie wzęli się za kręcenie wiedźmina, wyobraźcie sobie co by było gdyby na wiedźmina poszedł budżet rzędu matriksa...
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-03-08, 10:05   #24
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał psychotoxic Zobacz post
Szkoda tylko że amerykanie nie wzęli się za kręcenie wiedźmina, wyobraźcie sobie co by było gdyby na wiedźmina poszedł budżet rzędu matriksa...
Nic by nie było. Amerykanie nawet grosza by na to nie wydali. A gdyby nawet, to nie poznalibyście filmowego wiedźmina.
A dlaczego? Prosta przyczyna. Oryginalny wiedźmin Sapka jest po prostu zbyt politycznie niepoprawny, aby robic o nim serial.
Domyśli się tego każdy kto oglądał choć jedną z amerykańskich produkcji serialowych typu fantazy...
Zrobiliby z wiedźmina obrońcę uciśnionych (nie przez potwory, ale bogatych możnowładców), dodaliby mu kilka kobiet-wojowniczek i nasz bohater walczyłby z nietolerancją wobec mniejszości seksualnych a jego głownym celem byłoby wprowadzenie "społecznej sprawiedliwości"....

Podobałby sie wam wiedźmin zarzynający jakiegoś komesa tylko za to że jest homofobem?

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania