Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Piranha Bytes: Risen > Risen > Ogólna dyskusja
Przeładuj stronę Gothic IV: Risen & Gothic V: Dark Waters - przemyślenia

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 19-12-11, 17:02   #1
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie Gothic IV: Risen & Gothic V: Dark Waters - przemyślenia

Nie mogłem znaleźć odpowiedniego działu na ten temat, więc pakuję go tu. Jak coś to przenieście i warnami obsypcie. Nawiązując do tematu!

Jakiś czas temu naszła mnie ponowna ochota na Risen, na taką grę podczas której można się podelektować jej klimatem. Gra tak jak swego czasu Gothic 1 sprawiła że poczułem się jakbym eksplorował nieznane, co zawsze mi się podoba w grach typu cRPG. Także fabuła Risen nie pozostawiła wiele do życzenia, zwłaszcza że odkryłem informacje które mogą argumentować za tym że... Risen to alternatywna kontynuacja Gothic 3, która omija Zmierzch Bogów i Arcania: G4.
Pierwsza rzecz która rzuciła mi na myśl powiązania z tym samym światem, to wypowiedź Mendozy jeszcze w pierwszym rozdziale: "Mag który wygnał bogów ze świata...". Z początku wcale nie zwróciłem na to uwagi, bo oczywiste było dla mnie to że to Mendoza wygnał bogów ze świata a teraz próbuje ujarzmić uwolnionych Tytanów. Jednak z czasem myślenia to wydawało się być za trywialne i doszedłem do wniosku, że Mendoza wspomina o akcji bezimiennego bohatera i Xardasa w Niezbadanych Krainach.
Druga rzecz to postać Stalowobrodego, ów kapitan ma na imię Gregorius Emanuel Stalowobrody czyli w zdrobnieniu... Greg. Grega spotkaliśmy już w G2NK na wyspie Khorinis, który wydawał się być uziemiony i szukał jakiegoś sposobu by się wydostać z tej wyspy. W historii Risena, Stalowobrody jeszcze przed wygnaniem bogów ze świata pływał po Morzach Południowych i plądrował archipelag. Czy to samo tyczyło się Wysp Południowych i Khorinis? Nie wiem, być może. Ważne że potwierdza się jedno wspólne miejsce dla świata Risen i Gothic: MORZE POŁUDNIOWE. Także fakt że statek obydwu panów został zatopiony wydaje się opowiadać za tym że Greg i Stalowobrody to ta sama postać. W drugiej części Risena, Stalowobrody ma być jednym z głównych celów gry który rzekomo zna przyczynę fali ataków Tytanów oraz sposób jak ich ujarzmić... czyżby zaś wspomnienie o spotkaniu Grega z Bezimiennym? BYĆ MOŻE.
Trzecia rzecz to postać Dona Estebana. Po wydarzeniach z G2NK, los większości bandytów z bagien jest nieznany. Esteban jest na tyle stary aby móc być tym samym Estebanem który wcześniej w G2NK był zarządcą kopalni, a teraz postanowił wybudować miasto na jednej z niezamieszkanych wysp i zapomnieć o swojej przeszłości.

W Gothic jest kilka elementów które mogłyby przemawiać za tym że niektóre wydarzenia mają pokrycie w Risen. Jakie? Pierwszą z nich jest tajemnicze porwanie Esmeraldy przez piratów na samym początku G3. Greg "Stalowobrody" nie próżnował. Następną jest wygnanie bogów ze świata, które tak spektakularnie jest podkreślane w Risen. Kolejną jest np. sprawa Śniącego. Śniący w założeniu G1 w 2001 był demonem, jednak był na tyle silnym demonem który dał rozkaz smokom aby przybyły, rozkaz takiej samej rangi jak każdego z bogów. Czyżby był jednym z tytanów ujarzmionych przez trójcę z Gothic? To samo mogłoby się tyczyć bezimiennego smoka-ożywieńca oraz Seleny i Xeshy. Tego typu wątków jest wiele... trzeba będzie tylko odkurzyć z półek trylogię Gothic i zagrać w nią jeszcze raz.

Po tych wnioskach, dałoby radę jednomyślnie powiedzieć że akcja która ma miejsce w Risenie nadal dzieje się w świecie Myrthany. Mało tego! Da się logicznie skleić całą fabułę począwszy od G1 przez G2NK, G3 aż do R2: Dark Waters w jedność! No tak, tylko skąd tu takie postaci jak Mendoza? No cóż, trzeba myśleć nad tym dalej.
Co myślicie na ten temat?
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-12-11, 18:49   #2
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Twoje przemyślenia bardzo odpowiadają moim. To znaczy ja uważam jeszcze, że Risen i Gothic to ten sam swiat, tyle, że w Risen wszystko dzieje się na innym nie znanym jeszcze kontynencie..

Dowódca Batalionu IV/Członek Gildii Pisarzy

-NAJLEPSZY LITERAT ŚWIĘTEGO PRZYMIERZA-

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-12-11, 19:30   #3
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie

No to że akcja Risen dzieje się na innym, nieznanym dotąd świecie to jest pewne. Jednak tym za tymi przemyśleniami kryje się jeszcze potwierdzenie mojego przekonania, że Piranie łatwo nie zrezygnują z historii w świecie Myrthany pomimo całej tej serii procesów z JoWood etc. To po prostu Gothic tylko że pod inną nazwą, owiany inną historią... wręcz taką której żaden z szanujących się zapaleńców serii Gothic by się NIE SPODZIEWAŁ.

Przed chwilą w moich myślach padło parę nurtujących mnie pytań:
- Czy Pradawni znani z G3 na pewno czerpali moc od bogów czy też może od tytanów?
- Kto tak na prawdę stworzył świat? Tytani czy trójca bogów?
- Czy świątynie pojawiły się także na Myrthańskim kontynencie?
- Czy Dwór Irdorath mógłby być jedną z głównych siedzib tytanów zagarniętych przez jednego z trójcy - Beliara?
- Czyją mocą tak na prawdę posługują się magowie?
Wiem że za daleko się z tym posuwam, ale skonfrontowanie owych dwóch serii otwiera nowe pytania na uniwersum które wydawało się być już znane.
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-12-11, 20:42   #4
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Przyznaję, mi też podobne pytania świtają - mam tylko nadzieję, że nie wcisną dwóch Bezimiennych, tylko po ludzku dadzą wydarzenia po zakończeniu Adanosa ;p

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-12-11, 20:46   #5
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie

Bezimienny bohater może być tylko jeden. Pierwszy myśląc że naprawi w ten sposób świat udał się z Xardasem w kierunku Nieznanych Krain by przepędzić bogów z tego świata, tym samym spuścił pęta z rąk pradawnego zapomnianego zła. Dopiero w tym momencie może się pojawić bohater który nie chce się przedstawiać (a nie na siłę stał się nienazwanym) i który ewentualnie chce posprzątać ten burdel po drugim. I sprząta... jednak ma pewno w tym jakiś swój interes.
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-12-11, 21:45   #6
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Antitraxx Zobacz post
Bezimienny bohater może być tylko jeden.
Powiedz to ludziom ze Spellbound - choć w zasadzie to już to "rozwiązali" nadając "staremu" Bezimiennemu imię Rhobar III.

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-12-11, 14:40   #7
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie

Różnica pomiędzy bezimiennym z trylogii a bezimiennym z Arcanii jest taka sama jak między poprzednim a bezimiennym z Risena: pasterz z Feshyr jak i rozbitek nie chcą się przedstawiać, ot tak bądź z jakiegoś powodu. :P
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-12-11, 21:21   #8
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Zgoda, choć dla mnie nie jest to jakiś tam znaczący fakt, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wszystko "gothicowe" po trylogii uważam za niekanoniczne ;p

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-12-11, 12:30   #9
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie

Dziś w nocy naszło mnie ciekawe pytanie nt. wspólności uniwersów Risena i Gothic Mianowicie kwestia katastrofy cywilizacji w Jarkendarze. Oficjalna wersja Piranii głosi że Quardrohon po wyprawie wojennej przywiódł do Jarkendaru Szpon Beliara, ludzie zaczęli szaleć a Adanos spuścił wielką falę na tą część wyspy. Czy na pewno Szpon Beliara był tworem jednego z trójcy czy może nie był elementem ekwipunku jednego z tytanów co rozwścieczyło Adanosa i następnie zesłał falę na Jarkendar?
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-12-11, 12:38   #10
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Nie, wiesz co, ja bym nie podrabiał takiej ideologii w zbyt wielu miejscach. Wiesz, w kilku miejscach to brzmi ciekawie, ale to już jest lekka przesada. To mimo wszystko trójka bogów rządziła światem, Tytani byli uwięzieni. Pomysł trochę głupi, bo takie zamotanie w moim przekonaniu nie służy serii.

A właśnie, mam dwa fakty, który obala Twoją teorię: Szpon Beliara nie może nie należeć do Beliara, gdyż:

1) Gdyby to było dzieło Tytanów, Kruk służyłby jakiemuś Tytanowi, a nie Beliarowi, c'nie?

2) Skoro to należy do Tytanów, to niby z jakiej racji Bezimienny go naładował dzięki modlitwie do chramu Beliara...?

3) Sam Smok Ożywieniec przed ostateczną walką przyznaje się do Szponu, więc tutaj rozmowa jest skończona, bo przypominam, że pod wpływem Oka Innosa żadem smok nie może kłamać.

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-12-11, 12:53   #11
Antitraxx
Chrząszcz

Domyślnie

To są trzy fakty. W sumie niby racja, nie można na siłę szukać punktów wspólnych. Te najbardziej jaskrawe są gdzieś skrzętnie poukrywane w samym Risenie a nie w trylogii Gothic.
RPG
Antitraxx jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-12-11, 13:12   #12
Dassanar
Swordmaster

Dassanar awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Antitraxx Zobacz post
To są trzy fakty.
Na początku były dwa, ale potem dołożyłem kolejny i musiałem zapomnieć to przeprawić.

Cytat:
Te najbardziej jaskrawe są gdzieś skrzętnie poukrywane w samym Risenie a nie w trylogii Gothic.
Owszem, zresztą większość tych najbardziej prawdopodobnych wymieniłeś.

RPG
Dassanar jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania