Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Piranha Bytes: Risen > Risen > Ogólna dyskusja
Przeładuj stronę Gothic vs. Risen

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 12-06-09, 23:31   #1
Meeraw
Czarny Goblin

Domyślnie Gothic vs. Risen

Jak wszyscy wiemy Piranha Bytes była związana z Gothiciem. Patrząc na screeny wydaje mi się, że wiele z niego zostało w Risen. Wg mnie twarze przypominają te z G3. Grafa podobna. Twarz głównego bohatera też. Jeden z potworków (ten ptak w tropikach) To tropikalna wersja ścierwojada. Co o tym sądzicie? Czy Piranha chce mieć tylko swojego Gothica?

PS. Jak sądzicie która gra wygra?
RPG
Meeraw jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 00:17   #2
Electric_Dragon
Krwiopijca

Electric_Dragon awatar

Wyślij wiadomość przez ICQ do Electric_Dragon Wyślij wiadomość przez Skype™ do Electric_Dragon
Domyślnie

Ten ptak w tropikach to Sea Vulture a na Polski to powiedzmy, że możemy nazywać go Gryfem. Piranha, jak sama przyznała, chce stworzyć grę wykorzystującą najlepsze elementy z poprzedniego dzieła czyli gry Gothic. O ile ścierwojad był wcześniej maskotką PB to teraz został nim Gnom. Postawili na fabułę omijając grafikę, co można na niektórych screenach dostrzec. W sumie ja też był nie rezygnował z elementów gry, które wcześniej sięsprawdziły z powodzeniem.
Która gra wygra. Ciężko stwierdzić, gdyż fani obydwu produckji pokrywają się.

RPG
Electric_Dragon jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 11:18   #3
Skellen
Zębacz

Skellen awatar

Domyślnie

Moim zdaniem to nie zależy od tego czy fani się pokrywają czy nie. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało

Grafa obu będzie porównywalna, grywalność prawdopodobnie też. O wszystkim zdecyduje fabuła i przede wszystkim klimat gry.
Wiemy, że Piranie potrafią stworzyć klimat, a czy nowy zespół developerski grzebiący przy G4 też to potrafi? O tym dopiero się przekonamy...

Ja osobiście stawiam na Risen.

Tak czy siak czekam dość niecierpliwie na obie premiery i mam nadzieję, że będzie to ekscytujący czas...
RPG
Skellen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 12:48   #4
Electric_Dragon
Krwiopijca

Electric_Dragon awatar

Wyślij wiadomość przez ICQ do Electric_Dragon Wyślij wiadomość przez Skype™ do Electric_Dragon
Domyślnie

Cytat:
Moim zdaniem to nie zależy od tego czy fani się pokrywają czy nie. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało
Dobra dobra ;p Pochodzą z tych samych środowisk

W ujawnionym niedawno gameplayu na E3 można było zauważyć kilka niedopracowanych aspektów. Na przykład automatyczne namierzanie przy strzelaniu z łuku. Wiem, że to nie jest finalna wersja, że będą poprawiać. Ale taki wybór trudności w grze jest trochę nie na miejscu. Wiem, że teraz wszystkie RPGi chcąc dotrzeć do jak największej liczby graczy czyli tych najmłodszych i wprowadzają maksymalne ułatwienia w rozgrywce. Czasem się zastanawiam, czy nie dla amerykańców wszystkie te automatyczne namierzanie, koombosy za jednym kliknięciem. To samo w Risen można zauważyć moim zdaniem. Przy opcjach dialogowych (tych najważniejszych) będą napisane skutki takiego a takiego wyboru odpowiedzi.

Graficznie? Hmm w Risen silnik graficzny, wg zapewnień twórców, został stworzony od nowa. Chociaż nawet jak ten od G3 zostałpodrasowany to będzie dobrze. Bo chyba grafika nam nie przeszkadzała w G3 tylko zła optymalizacja gry i wysokie wymagania. W jednym z wywiadów niedawno opublikowanych podano wstępnie wymagania:

Cytat:
PcGames: Ok lets focus on the hardware. If I want to enjoy Risen with high graphics, what system do I need?

Björn: We're still testing the Hardware, so we cannot give you assured information about that. But a dual core is as important as enough working memory (according to your OS). And of course a graphic card which level of performance is similar to a geforce 8800.

RPG
Electric_Dragon jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 15:21   #5
Arturrr
Jaszczur

Arturrr awatar

Domyślnie

A moim zdaniem nie powinno się ich porownywac przed tym
to tak jakby porownywac smak jakiegos jabłka z gruszką ktorych nie spubowalismy :P mozmey porownac ewentualnie scrinyn xDD Oraz zapowiedzi...
Ja wstrzymam się z oceną puki nie zagram w Risen ^^
RPG
Arturrr jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 16:30   #6
Macrentofeth
slugabeliara

Macrentofeth awatar

Domyślnie

Dobra, teraz to jest dyskusja do tego newsa: http://www.gothic.phx.pl/news.php?id=1120. Nie czuję potrzeby zakładania nowego tematu, a ten najbardziej mi pasuje. Także dyskutujcie, komentujcie etc.

Gothic Multiplayer | Gothikowy Celebryta | ELEX
RPG
Macrentofeth jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 18:28   #7
GeneralLee
Jaszczur

GeneralLee awatar

Domyślnie

Jak dla mnie sprawa wygląda tak:

Risen :
+ Wszystko wzięte z Gothica
+ Dopracowana w szczegółach
+ Mniej bugów
+ Ciekawszy wątek fabularny
+ Ścieżka dźwiękowa

- słabsza grafika

Arcania:
+ Grafika
+ Efekty pogodowe

- Fabuła

- Idę o zakład ze nie zgodności z poprzednimi częściami ( Musieliby przejść na spokojnie po kilka razy każdego Gothica zeby bylo innaczej a na to nie maja czasu )

- Poziom trudnosci

Osobiscie jestem za Risen
RPG
GeneralLee jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-06-09, 19:01   #8
Skellen
Zębacz

Skellen awatar

Domyślnie

Ok, odniosę się do samych screenów. Oglądając te porównania muszę stwierdzić, że ogólnie patent na kreację świata bardzo zbliżony.

To co moim zdaniem rzuca się w oczy, to fakt, że grafa w Arcanii wydaje się być bardziej szczegółowa i dopracowana, tzn. jeżeli chodzi o przyrodę: trawa gęstsza i dokładniej wyszczególnione pojedyńcze źdźbła. Faktura drewnianych i kamiennych elementów zabudowy również bogatsza w większą ilość detali. Różnice nie są jakieś ogromne, ale raczej wyraźnie widoczne...

Jak to się odbije na wymaganiach sprzętowych? A może wcale, to się zobaczy.
Generalnie patrząc na screeny wygląda to obiecująco w obu przypadkach i mam nadzieję, że się nie zawiodę.
Na ten moment widzę to tak:
Arcania- lekko lepsza, bardziej dopieszczona grafa.

Risen- grafa w zasadzie bez zarzutu choć brakuje jej minimalnie do Arcanii, za to klimat może być tym, czym zwycięży z konkurentem.

Na razie to tyle...

p.s. Co do tych ułatwień rozgrywki nakierowanych na młodszych graczy, to mam tylko nadzieję, że będzie to funkcja opcjonalna... Wtedy bardziej wymagający gracz może spokojnie owe "wodotryski" powyłączać i grać z maksymalnym poziomem trudności. To załatwiłoby sprawę spokojnie...
RPG
Skellen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-06-09, 10:46   #9
dklaczek
Chrząszcz

Domyślnie

Wydaje mi się, iż prawdziwy fan zagra w obie gry i każdy wyciągnie wnioski.
Moim zdaniem będą obydwie godne uwagi i nie zawiedziemy się.
RPG
dklaczek jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-06-09, 11:25   #10
Lolooo
Czarny Goblin

Lolooo awatar

Domyślnie

Od początku jakoś bardziej podoba mi się Risen i jego fabuła. Gothic to tytuł zero praktycznie nawiązania do poprzednich części raczej korzystanie z tytułu który zresztą dosyć negatywnie jest teraz postrzegany ze względu na trójkę początkową i ZB która jest parodią. Risen za to jest takim mentalnym nawiązaniem do Gothica ale tych najlepszych części. Grafika jest ładna nic specjalnego przyjemna dla oka. Liczę podobnie jak w jedynce skupienie się na fabule i wyeliminowanie wszeslkich błędów. Liczę na Risena bardzo i stawiam go zdecydowanie nad Gothicem.
RPG
Lolooo jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-06-09, 13:49   #11
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

Na strone graficzna nie patrze, wystarczy mi plastik w realnym świecie, nie chce miec wszystkiego z plastiku w grach. Żałosne obecne grafiki są, wszystko sie swieci jak psu jajca. Nie, nie, nie. Juz wole mroczne tekstury w 640x480, bardziej klimatyczne. :P

Jadac dalej, PB nie umie robi gier. :P Zwalanie na Jowood nic nie da, udał im sie Gothic jedynka, ale obecnie to spoczeli na laurach, watpie, by wytworzyli cos dobrego szczrze powiedziawszy. :/

Natomiast Spellbound pokazał jak robi sie klimat w Desperados jedynce. Muzyka to podstawa, a oni sie na tym znaja.

Ale zobaczymy, pożyjemy. Jak dla mnie to obydwie firmy mogą zrobić dobre gry, ale równocześnie obydwie firmy mogą zrobic g*wno. Na PB nie licze już dawno...

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-06-09, 14:43   #12
sam fisher
Czarny Goblin

Wyślij wiadomość przez AIM do sam fisher
Domyślnie

Trzeba przyznać że ostrość tekstur oraz efekty świetlne w Arcanii są zdecydowanie lepsze niż w Risen, jednak mnie osobiście bardziej odpowiada szata graficzna tego drugiego tytułu. Jest taka ... ciepła, ciekawsza. PB chieli wypracować własny styl graficzny, ustawiony między baśnią a rzeczywistością, i jak na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony na ten pomysł , to wiem teraz że to połączenie udało im się wyśmienicie. Arcania natomiast wygląda na to że idzie tylko i wyłącznie w stronę jak najwiekszej ilości pikseli i polygonów.
RPG
sam fisher jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania