Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Gothic Site > Forum
Przeładuj stronę Manifest Kwietniowy - tj. propozycji kilka na wyjście z impasu

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 13-04-15, 21:22   #1
Kassler
Schmeckt gut.

Kassler awatar

Domyślnie Manifest Kwietniowy - tj. propozycji kilka na wyjście z impasu

Ave! Chciałbym zaprezentować swoje propozycje wyrwania forum z impasu. Jeżeli masz zamiar udzielać się w tym wątku, proszę o merytoryczną dyskusję, wypunktowanie kontrowersyjnych kwestii lub po prostu wyrażenie swojej aprobaty czy zgłoszenie własnych pomysłów. Całość zawarłem w 8 punktach, formułowanych z resztą w pośpiechu.

Na wstępie - kondycja Gothic Site jest oczywista (czytaj: koń jaki jest każdy widzi). Po zamknięciu Świętego Przymierza opuściła nas znaczna część aktywnych użytkowników. Od niemal dwóch lat forum nie posiada większych atrakcji, ani nie patronuje żadnemu ambitnemu projektowi. Tutaj naprawdę nie ma po co wracać (chyba że po kolejne pytanie dotyczące rozwoju postaci/rozwiązania questa), a przede wszystkim nie ma po co się zatrzymywać. Przedstawione propozycje są efektem moich przemyśleń i mojego buszowania po archiwach, skąd zaczerpnąłem wiele starych, ale wciąż sensownych koncepcji. A więc let's go.

1. Przekształcenie układu działów
Rozmieszczenie poszczególnych for musi odzwierciedlać obecną sytuację w świecie społeczności Gothica i dawać możliwość przejrzystej nawigacji. Po kilku latach od premiery Arcanii nie ma już sensu wynosić jej na piedestał, szczególnie że użytkownicy często się mylą i korzystają z wyodrębnionego działu Pomoc techniczna czy Porady, jakby dotyczyły dowolnej części serii. Jeżeli ktoś orientuje się w dominujących tendencjach, z pewnością zauważył, że przyszłością uniwersum są licznie powstające modyfikacje. Konkurencyjne wortale już dawno współpracują z grupami modderskimi. My też jesteśmy w stanie stworzyć miejsce do dogodnej reklamy nowych produkcji oraz do dyskusji na ich temat. Wyróżnijmy dział Modding i przyznajmy największym i najpopularniejszym modom osobne fora. Jeżeli chodzi o działy serii Gothic i Arcania oraz Risen, uprościłbym podział na subfora do trójkowego schematu: Dyskusja - Pomoc - Porady i tricki. Jedna Pomoc techniczna do całej serii w zupełności wystarczy. Moreover, proponuję przenieść Wysypisko na sam dół strony głównej i wydzielić je z forum "Forum" (wiem jak to brzmi). Sposób wyświetlania nowych wiadomości sprawia, że zamiast najnowszych tematów i problemów dotyczących funkcjonowania strony widzimy działalność trolli i spam z usuniętych tematów. Nie wygląda to zachęcająco. Dopóki nic w tej kwestii nie ruszy, ukryłbym widoczność forum Gothic Site RPG. Jedynie wisi i straszy.

Wizualizacja propozycji: http://www.viewdocsonline.com/document/u877qn
(uploader nieco rozjechał dokument z Worda)

2. Odświeżenie forum
Po renowacji układu działów należy przeprowadzić wielką akcję sprzątania. Nieaktualne ogłoszenia i tematy organizacyjne sprzed 10 lat nadają się albo do gruntownego odświeżenia albo do wyrzucenia. Niektóre wątki powinno się odkleić (litania poprzyklejanych tematów jest nieestetyczna), a przypiąć inne - zawierające np. dobrze skonstruowane, uniwersalne poradniki, czy najaktywniejsze dyskusje. Poprzez odświeżenie rozumiem również aktualizację składu Moderacji przez rozliczenie obecnych osób funkcyjnych oraz przeprowadzenie naboru na moderatorów, gdzie podstawowym kryterium powinna być dostateczna ilość wolnego czasu i zaangażowanie. Dodatkową kwestią jest ewentualna zmiana szaty graficznej, konkretnie fotografii w tle i logo forum.

Przykłady nieaktualnych tematów:
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=12263
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=8749
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=16454
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=31721
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=8067
Przykłady tematów do odklejenia (rozwiązanie znane od setek lat etc.):
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=26201
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=7180
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=15837
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=24259
Przykłady tematów do przyklejenia:
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=12511
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=13198
http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=38765

3. Fanklub Archolos
Ten punkt został już zrealizowany Fanklub w domyśle ma stanowić centralną atrakcję forum, skupiać aktywną i zaangażowaną społeczność miłośników sagi Gothic i powiązanych z nią produkcji. Jako kierownik projektu podejmę wszelkie starania, aby entuzjazm został choć częściowo przelany w pracę na rzecz Gothic Site i w szerszej perspektywie, na rzecz całego fanowskiego świata - w tej czy innej formie. Koncepcje rozwoju samego fanklubu przedstawię już we właściwym wątku na wewnętrznym forum.

4. Gothic News
Jako że forum jest znacznie częściej odwiedzanym aspektem Gothic Site, a wszelkie operacje związane z wortalem wymagają aprobaty nieobecnego Advocate, proponuję utworzenie stałej redakcji newsmanów świata Gothic, którzy na bieżąco będą informowali użytkowników o nowinkach dotyczących ewentualnych nowych odsłon sagi, premierach modyfikacji, wpisach na blogach i portalach dotyczących gry czy innych przedsięwzięciach związanych z Gothic. Gothic News zadomowiłbym w nowym forum w dziale Gothic Site. Umiejscowienie na samym szczycie forum ułatwiłoby szybkie docieranie do newsów i zapewniłoby odpowiednią widoczność. Same doniesienia byłyby zamieszczane w osobnych tematach, umożliwiając dyskusję na temat każdej nowej kwestii. Piszę się na szefa takowej redakcji i na głównego newsmana.

Wizualizacja propozycji (obym wykrakał):

5. Głos Khorinis 2.0
Na chwilę obecną powrót do lat świetności Głosu Khorinis jest raczej niemożliwy - problem stanowi brak odpowiedniej ekipy, zarówno dziennikarskiej jak i graficznej. Prace nad ostatnim numerem okazały się fiaskiem z powodu niedostatku czasu i zaangażowania. Moją propozycją jest przekształcenie idei nieregularnie wydawanego, posklejanego i obszernego czasopisma w regularnie wydawane dwa-pięć artykułów, będących zarówno przemyśleniami na temat uniwersum Gothica, recenzjami czy felietonami, jak i wywiadami z użytkownikami i moderatorami Gothic Site oraz nowinkami z życia forum i fanklubu. Przez regularność rozumiem odstęp maksymalnie dwóch tygodni. Ta ilość czasu jest moim zdaniem optymalna dla stworzenia co najmniej dwóch artykułów przez dobrze zorganizowany zespół. Dorzucić można wszelkiego rodzaju serie dziennikarskie typu "Piątki z Risenem", gdzie co piątek redaktor dyskutowałby zagadnienia dotyczące produkcji Piranha Bytes. Idea jest generalnie bardzo płynna - a to, co goście forum chcą czytać, można wybrać z użyciem sond. Kluczem jest regularność, mająca na celu zachęcić do powrotu na stronę (dla utrzymania napięcia wrzucałbym też pod koniec każdego "wydania" krótkie zapowiedzi artykułów, które pojawią się w za dwa tygodnie).

6. Gothic Site RPG (?)
Z tego co można wyczytać na wiszącym (i straszącym) forum, projekt zapowiadał się całkiem sensownie. Osobiście nie wiem wiele na jego temat, ani nie widziałem w jaki sposób funkcjonuje. Jeżeli jednak miałby stanowić ciekawą atrakcję, proponuję poszukać osób, które będą gotowe to ruszyć.

7. Pełne wykorzystanie możliwości technicznych
Punkt wyżej stanowi właściwie rozwinięcie tego. Skrypt forum z pewnością oferuje możliwości, o których szarzy użytkownicy nie mają zielonego pojęcia. Proponuję(o ile rzeczywiście są) ich jak najlepsze wykorzystanie. Jednym z aspektów jest nadawanie odznaczeń podobnych do "Honorowy Użytkownik Forum", jakie otrzymali niektórzy z nas, w zamian za zwycięstwa w konkursach czy innego rodzaju przysłużenie się społeczności. Stosownie modyfikować można by też rangi pod nickami. Na tyle, na ile się orientuję, vBulletin ma również opcję reputacji. Ożywiłbym dyskusję na ten temat. Wiele for wykorzystuje system repa w działach pomocy.

8. Mecenat i partnerstwo
Po tym jak odświeżymy forum można pomyśleć o perspektywach na przyszłość. Grupy modderskie nie powinny się sprzeciwiać współpracy z wortalem - to przecież dobra forma reklamy, tym bardziej że jako rezultat wejścia w życie propozycji zakładam zwiększenie aktywności na forum. Współpraca to przede wszystkim regularne wywiady i bieżące informowanie o nowych produkcjach, a z naszej strony wyróżnienie danego moda w odpowiednim dziale co rozwinąłem w punkcie 1. Podjąłbym też rozmowy o możliwych formach kooperacji z twórcami Gothicpedii.

Tyle z mojej strony, zapraszam do dyskusji - mam nadzieję, że owocnej.
RPG
Kassler jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 21:50   #2
Pizgator
Polna Bestia

Pizgator awatar

Domyślnie

Po przeczytaniu całej "czytanki" uświadomiłem sobie, że nie tylko ja chciałbym, aby aktywność na forum znacznie wzrosła. Ostatnio fakt co fakt mało jest tu użytkowników, którzy są aktywni, a co dopiero tych, którzy biorą udział w jakichkolwiek dyskusjach.

Poziom tekstu jest mocno wygórowany co świadczy o wysokim zaangażowaniu naszego twórcy posta co bardzo pochwalam.

Co do pomysłu to jest bardzo dobry, co tu dużo dodać, chłopak się napracował !
Sporo czasu jednak zajmie "ogarnięcie" całego forum i zrobienia z niego tak jakby miłego, przytulnego miejsca - Tawerny, która będzie często i chętnie odwiedzana...
Osobiscie nawet chciałbym wiele pomóc w tej dobrodusznej sprawie, ale ostatnio nie mam zbyt wiele czasu. W wakacje postaram się biernie uczestniczyć w renowacjach (jeżeli ogółem się odbędą lub jeszcze będzie we wspomniany czas restauracja forum) jako pomocnik, jeśli ktoś mnie oczywiście zechce .

Coż, wystarczy na ten czas życzyć wielce powodzenia do wprowadzenia tegoż projektu.
Pizgator jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 21:58   #3
 Dark
Ojciec

Dark awatar

Domyślnie

Mysle ze nowi uzytkownicy, nie maja pojecia o czyms takim jak shoutbox. Gdyby to sie zmienilo, moznaby uniknac zakladania podobnych tematow setny raz.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 22:03   #4
Pizgator
Polna Bestia

Pizgator awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Dark Zobacz post
Mysle ze nowi uzytkownicy, nie maja pojecia o czyms takim jak shoutbox. Gdyby to sie zmienilo, moznaby uniknac zakladania podobnych tematow setny raz.
Może wstydzą się po prostu zagadać na shoutbox'sie, boją się, że zostaną źle potraktowani, znieważeni czy coś w ten deseń... Ostatnio zauważyłem, że spora ilość userów rejestruje się na forum, ale nie udziela się w żaden sposób do życia całego forum. Nowe konkursy (a przynajmniej takie jest moje zdanie) poprawiłyby działalność Arcani.
P.S. Czemu w Shoutbox'sie nie ma podanego czasu w jakim dany tekst został wysłany ? Chodzi o pierwszy widok.

Ostatnio edytowane przez Pizgator : 13-04-15 o 22:05.
RPG
Pizgator jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 22:26   #5
 Dark
Ojciec

Dark awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Pizgator
Może wstydzą się po prostu zagadać na shoutbox'sie, boją się, że zostaną źle potraktowani, znieważeni czy coś w ten deseń...
Wstydzi? Przecież jesteśmy w sieci, nie widzę powodu do wstydu.

Znieważeni? Źle potraktowani? - Moderacja na forum działa. Takie przypadki wystarczy zgłosić.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 22:33   #6
Pistacio
Kąsacz

Domyślnie

Ja chętnie pomoge i bardzo mnie ciekawi to o nowych moderatorach to ja bym przyjął funkcje. A co do sb to fakt tam tylko ktos nowy wchodzi zeby wrzucic linka do swojego tematu w jakims dziale no oni po prostu wchodzą tu na 5 minut bo szukąją pomocy a nie dyskusji czy coś. Tak to widze. Ale jak sie wprowadzi zmiany to raczej to sie zmieni
RPG
Pistacio jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-15, 23:11   #7
Pizgator
Polna Bestia

Pizgator awatar

Domyślnie

Dark, chodziło mi bardziej o to, że nie zostaną zauważeni, że myśl o zepsuciu ich wizerunku w internecie na tym forum nie pozwala im na popełnienie błędu czy coś takiego, może fakt, źle się wyraziłem, ale na pewno są wśród naszej społeczności takie osoby.
Wiem, że są siły moderatorów, które są w stanie zrobić coś ze wszelkim "złem" i nie trzeba się bać o coś takiego, w każdym razie dzięki, że to zauważyłeś. Źle obrałem to w słowa, wybacz gimbusowi .
Pizgator jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-15, 08:47   #8
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Kassler Zobacz post
5. Głos Khorinis 2.0 Przez regularność rozumiem odstęp maksymalnie dwóch tygodni.
Wszystko zależy od ilości osób, które zaangażują się przy pisaniu (szczególnie przy tłumaczeniu obcojęzycznych newsów). Z praktyki wiem, że nie jest z tym zbyt dobrze. Nie wierzę w dwutygodnik, ale raz na kwartał mogłoby się udać.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-15, 13:45   #9
Madderin
Looks CAN kill.

Madderin awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Madderin Wyślij wiadomość przez Yahoo do Madderin
Domyślnie

Jesli cokolwiek z tego co napisal Kassler ma sie udac, to po primo nalezy zakonczyc jakiekolwiek klotnie na tym forum. Ja jestem w stanie 1 "wyciagnac reke na zgode" do Rabittousa i Darka, i zapomniec o urazach.

A jesli chodzi o linki do tematow ktore podales. Nie zgadzam sie, ze wszystko trzeba odpinac. Czesc z tego co wymieniles to przydatne, latwo dostepne informacje ktorych nie trzeba dlugo szukac.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-15, 17:28   #10
Kassler
Schmeckt gut.

Kassler awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Madderin
Jesli cokolwiek z tego co napisal Kassler ma sie udac, to po primo nalezy zakonczyc jakiekolwiek klotnie na tym forum. Ja jestem w stanie 1 "wyciagnac reke na zgode" do Rabittousa i Darka, i zapomniec o urazach.
Szczerze mówiąc spodziewałem się tutaj kolejnej jatki między Smutasem, Rabim, a moderatorami :P A coś takiego - totalne zaskoczenie. +1 Madd

Cytat:
Napisał Madderin
A jesli chodzi o linki do tematow ktore podales. Nie zgadzam sie, ze wszystko trzeba odpinac. Czesc z tego co wymieniles to przydatne, latwo dostepne informacje ktorych nie trzeba dlugo szukac.
Nie czuję się kompetentny jeżeli chodzi o rozważanie takich kwestii, nie jestem i nie byłem tutaj modem. Wrzuciłem tematy, które moim zdaniem poruszają banalne i znane 99,9% społeczności fanów zagadnienia. Serio potrzebujemy np. dwóch przyklejonych wątków typu "Spis porad"? (pomijając już fakt, że te porady to wypisywanie oczywistych faktów)
Wiem, że kilka rozsądnych propozycji w tej sprawie ma xilk. Byłoby ok, gdyby sam tu napisał i je przedstawił

EDIT:
Cytat:
Napisał Smutas Zobacz post
Wszystko zależy od ilości osób, które zaangażują się przy pisaniu (szczególnie przy tłumaczeniu obcojęzycznych newsów). Z praktyki wiem, że nie jest z tym zbyt dobrze. Nie wierzę w dwutygodnik, ale raz na kwartał mogłoby się udać.
Jeżeli chodzi o newsy, z tych mniej, to podpiąłbym je do Gothic News. W takich rzeczach trzeba reagować dostatecznie szybko.

Rozumiem obawę związaną z dwoma tygodniami na przygotowanie czegokolwiek. To zmora nie tylko z resztą GSu i Głosu Khorinis. Ale właśnie z tego powodu powoduję dwa-trzy teksty, będące prostymi formami dziennikarskimi, w miejsce kunsztownie sklejanej gazety z rubrykami i kilkunastoma artykułami. Myślę że 14 dni na przeprowadzenie wywiadu z moderatorem/użytkownikiem i skrobnięcie jakiejś rozkminy na temat uniwersum Gothica czy np. wątku związanego ze średniowieczem i czasami feudalnymi nie byłoby dla ekipy problemem. Celem jest jak mówię - zachęta do regularnego powrotu na Forum, nie tylko aby poprosić o pomoc, ale aby dowiedzieć się czegoś ciekawego lub miło spędzić czas. W przypadku kwartalnika lub czegoś wydawanego zależnie od zaangażowania zespołu ta misja się rozpływa.

Ostatnio edytowane przez Kassler : 14-04-15 o 17:59.
RPG
Kassler jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-15, 20:19   #11
Madderin
Looks CAN kill.

Madderin awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Madderin Wyślij wiadomość przez Yahoo do Madderin
Domyślnie

Czesc zasugerowanych tematow wywalilem, i oczyscilem dyskusje Gothic. Poprzyklejalem tematy, ktore uznalem za ciekawe, na probe. Zobaczymy, czy ulatwi to znajdowanie ich, a jesli pomysl zadziala zajmiemy sie dalsza czescia forum.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-15, 22:10   #12
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Szczerze mówiąc spodziewałem się tutaj kolejnej jatki między Smutasem, Rabim, a moderatorami :P .
No zobacz, taka okazja aby nawrzucać Madowi mi koło nosa uciekła...

Cytat:
Jeżeli chodzi o newsy, z tych mniej, to podpiąłbym je do Gothic News. W takich rzeczach trzeba reagować dostatecznie szybko.
Chyba lepiej w formie, którą proponujesz sprawdza się właśnie newsy na GS. Reaktywacja Głosu Khorinis mogłaby odbywać się w innej formie. Może między innymi prace konkursowe? Może znajdziemy twórców komiksów?

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania