Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Piranha Bytes: Risen > Risen > Ogólna dyskusja
Przeładuj stronę Recenzja Risen

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 09-09-09, 21:31   #1
GAHA212
Czarny Goblin

GAHA212 awatar

Domyślnie Recenzja Risen

Link do Recenzji: http://gamecorner.pl/gamecorner/1,86...y_Gothic_.html
Niestety mnie ona bardzo zasmuciła , bardzo cię nastawiłem na tą grę, jednak po przeczytaniu tego, mam wątpliwości czy będzie udana...
Jednak mimo to ją kupię z pre-ordera... Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Co myślicie o tej recenzji ?
RPG
GAHA212 jest offline  
Nieprzeczytane 09-09-09, 21:35   #2
juserek
Demon

juserek awatar

Domyślnie

Po pierwsze jest to zapowiedź a nie recenzja. Po drugie jest już stara (ma z miesiąc już). Po trzecie ten gościu co ją napisał nie jest w żadnym stopniu fanem serii, co sam nam mówi. Nie wprost oczywiście, ale łatwo wyciągnąć takie wnioski. Po czwarte ta zapowiedź była już komentowana w innym temacie. Po piąte mi się podoba fakt, że Risen będzie miał tyle wspólnego z Gothiciem.

89% graczy uważa że najważniejsza jest grafika, jeśli należysz do tych 11% wklej to do podpisu
RPG
juserek jest offline  
Nieprzeczytane 09-09-09, 21:59   #3
DUBBING
Czarny Goblin

DUBBING awatar

Domyślnie

A ja jestem całkowicie innego zdania !! Uważam ze twórcy Reisen skoro biorą się już za produkcje nowej gry mogli by trochę ruszyć mózgownica i stworzyć coś nowego a nie zasypywać nas tą samą grą z tymi samymi zadaniami i błędami. Uważam że żeby się zrehabilitować po kompletnie zawalonej 3 części Gothic powinni stworzyć coś zupełnie nowego, świerzego, coś co by nas zaskocyło a nie stworzyć to samo tylko może w trochę lepszej oprawie graficznej i innej fabule. Oczywiście jako fan Gothica Zagram w Reisen

Pozdrawiam
RPG
DUBBING jest offline  
Nieprzeczytane 09-09-09, 23:43   #4
cieniostwur
Jaszczur

Domyślnie

Ta recenzja nie zasługuje na osobny temat, ale dobra...
Gość który ją napisał, nie grał w G2, i G3, A mimo to porównywał Risena do gothica. fajnie nie? Ta recenzja tylko mnie zachęciła, do zakupy tej gry, bo jako "ortodoksyjny fanboj" chciałem dostać właśnie taką grę: Starego dobrego gothica, w nowej szacie graficznej.
Nieprzeczytane 10-09-09, 16:03   #5
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Po prostu recenzję napisał facet, który nie przepada za tym typiem gier i tyle. Widać, że woli zręcznościówki nie wymagające myślenia, lub o fabule prostej jak konstrukcja cepa - "uratuj świat przez złem".
Mnie najbardziej śmieszy, że to co ja akurat uważam za plusy gry (system walki) on pokazuje jako wady. Olał gościa i tyle. Jak fecetowi nie pasuje, że w mieście dostaje się kilkadziesiąt zadań, niech sobie pogra w Mario...
Mnie ta recenzja wręcz zachęca do kupna Risen.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Nieprzeczytane 10-09-09, 22:09   #6
juserek
Demon

juserek awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Smutas Zobacz post
Po prostu recenzję napisał facet, który nie przepada za tym typiem gier i tyle. Widać, że woli zręcznościówki nie wymagające myślenia, lub o fabule prostej jak konstrukcja cepa - "uratuj świat przez złem".
Mnie najbardziej śmieszy, że to co ja akurat uważam za plusy gry (system walki) on pokazuje jako wady. Olał gościa i tyle. Jak fecetowi nie pasuje, że w mieście dostaje się kilkadziesiąt zadań, niech sobie pogra w Mario...
Mnie ta recenzja wręcz zachęca do kupna Risen.
Absolutnie się z Tobą zgadzam!

Cytat:
Napisał DUBBING Zobacz post
A ja jestem całkowicie innego zdania !! Uważam ze twórcy Reisen skoro biorą się już za produkcje nowej gry mogli by trochę ruszyć mózgownica i stworzyć coś nowego a nie zasypywać nas tą samą grą z tymi samymi zadaniami i błędami. Uważam że żeby się zrehabilitować po kompletnie zawalonej 3 części Gothic powinni stworzyć coś zupełnie nowego, świerzego, coś co by nas zaskocyło a nie stworzyć to samo tylko może w trochę lepszej oprawie graficznej i innej fabule. Oczywiście jako fan Gothica Zagram w Reisen

Pozdrawiam
Więc powinieneś koniecznie zagrać w Arcania: A Gothic Tale. Tam znajdziesz tyle nowości, że Cię głowa zaboli. Pływanie też jest już przestarzałe i za bardzo nawiązuje do Gothica, więc JoWood postanowił usunąć ten zbędny i jakże niemodny element z gry. Do tego poprowadzi Cię za rączkę radar. Mało tego: na mapie będziesz iść jak po sznurku zgodnie z wyznaczoną drogą markerem. Przy rozmowie od razu powiedzą Ci, wybór której z odpowiedzi jakie pociągnie konsekwencje (bo po co samemu myśleć? przecież to też jest już przestarzałe!).

Ale ja będę staroświecki i zagram w Risena z ogromną chęcią i bez wątpienia przyjemnością grania. Jakoś nie przeraża mnie fakt starych dobrych rozwiązań.

89% graczy uważa że najważniejsza jest grafika, jeśli należysz do tych 11% wklej to do podpisu
RPG
juserek jest offline  
Nieprzeczytane 11-09-09, 06:38   #7
Kel'Thuzad
Ten kulturalny.

Kel'Thuzad awatar

Domyślnie

Pan Juserek, którego darzę sympatią niebywałą przecież, trochę zbyt się "zagalopował" w swoich zarzutach, jedynie po części prawdziwych.
Proszę Pana miłego, sztuka pływania najprawdopodobniej będzie dostępna, lecz w tym... zwykłym znaczeniu: gdy będziemy mieli zamiar przebrnąć rzekę. Twórcy najprawdopodobniej mieli na myśli brak możliwości samodzielnego przepłynięcia z jednej wyspy na drugą przed wykonaniem tego, co nam przypisane, a także powrotu na już "zaliczone" wyspy.
Dalsze "udogodnienia", które Pan wypisał są prawdą. Częściowo. Jedynie opis konsekwencji po wybraniu konkretnej opcji dialogowej wydaje mi się nieprawdziwy, mógłbym - proszę o wybaczenie - prosić o źródło tej informacji?
Jednak, wracając do meritum: jak jest to anonsowane od samego początku prac nad tą grą, jest ona przygotowywana pod dwa różne rynki - nie będę wszystkiego znowu kopiował, była już o tym mowa w wielu tematach, więc wystarczy, jak powiem, że wszystkie "kontrowersyjne" innowacje (głównie interfejsu, co chcę podkreślić, o gameplay'u niewiele "złych" wieści się ukazało i najprawdopodobniej będzie opcja wyboru poziomu trudności) będą możliwe do wyłączenia w ustawieniach tej gry komputerowej.

Przyjacielu, nazbyt się gorączkujesz.

Odnośnie tematu Risen. Na przeciw większości, zaczynam obawiać się o niego najbardziej. Też chcę tak dobrej gry jak Gothic 1 lub 2, lecz nie na zasadzie kopiowania całych rozwiązań i pomysłów. Proszę Państwa, obawiam się, że "podobieństw" do gier Gothic będzie tak wielkie, że Risen nie wymodeluje własnego stylu. Może nie być nazywanym "genialnym Risen", lecz "bardzo dobrym, starym Gothic", co jest z mojej strony bardzo niepożądane.

Ostatnio edytowane przez Kel'Thuzad : 11-09-09 o 06:42.
RPG
Kel'Thuzad jest offline  
Nieprzeczytane 11-09-09, 07:35   #8
Skellen
Zębacz

Skellen awatar

Domyślnie

Przychylam się do opinii tych, których ta recenzja tylko bardziej podkręciła w stosunku do Risena. Ja się cieszę z zaimplementowania starych rozwiązań. Bo co to znaczy stare? Stare to przecież nie automatycznie przestarzałe (innymi słowy złe). Jeżeli coś się sprawdziło, a do tego spowodowało, że charakter gry jest dzięki temu wyjątkowy, to nie widzę powodu aby z tego rezygnować, w imię tzw. "postępu" i "rozwoju" gier, technologii itp.

Pewnie, że można, a nawet trzeba wprowadzić coś nowego, odświeżającego i uatrakcyjniającego tudzież "ugrywalniającego" grę. Nie trzeba jednak przy tym rezygnować z tego co dobre i sprawdzone.

Ludzie lubią to co już sprawdzone i znane. Weźmy jakieś oprogramowanie: jeżeli pracujemy na nim jakiś czas i okazuje się, że spełnia nasze oczekiwania i jest intuicyjne w obsłudze oraz ma zaawansowane opcję, to nawet gdy pojawi się konkurencyjny produkt, który jest opisywany jako lepszy od tego znajdującego się już na naszym PC, to raczej nie przesiądziemy się na ten nowy. Stary program jest dla nas wystarczający i ma tę zaletę, że już go znamy bardzo dobrze, także jego obsługa to dla nas fraszka.

Tak samo jest z grami. Godzimy się na nowe rozwiązania (sterowanie, interfejs, system walki, eksploracji) w zupełnie nowych grach, bo taka jest ich natura. Jeżeli jednak mamy do czynienia z kontynuacjami, bądź czymś w rodzaju kontynuacji (jak w przypadku Risen) to oczekujemy czegoś, co już do jakiegoś stopnia znamy i co powoduje, że czujemy się w świecie gry jak w "domu".

A recenzja została popełniona przez pana, który z serią ma niewiele wspólnego. Od RPG oczekuje czegoś zupełnie innego i inne zupełnie tytuły reprezentujące ten gatunek go rajcują. Trudno oczekiwać od kogoś takiego niepohamowanego zachwytu nad Risenem...

p.s. Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin Panie Kel'Thuzad!

Szczęścia, Zdrowia i Słodyczy Skellen życzy

Ostatnio edytowane przez Skellen : 11-09-09 o 07:39.
RPG
Skellen jest offline  
Nieprzeczytane 11-09-09, 22:12   #9
juserek
Demon

juserek awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Kel'Thuzad Zobacz post
Jedynie opis konsekwencji po wybraniu konkretnej opcji dialogowej wydaje mi się nieprawdziwy, mógłbym - proszę o wybaczenie - prosić o źródło tej informacji?
Ktoś pisał wcześniej o tym na forum o Arcanii.

Cytat:
Przyjacielu, nazbyt się gorączkujesz.
Możliwe. Ale nie mogłem się powstrzymać czytając post DUBBINGA.

Cytat:
Odnośnie tematu Risen. Na przeciw większości, zaczynam obawiać się o niego najbardziej. Też chcę tak dobrej gry jak Gothic 1 lub 2, lecz nie na zasadzie kopiowania całych rozwiązań i pomysłów. Proszę Państwa, obawiam się, że "podobieństw" do gier Gothic będzie tak wielkie, że Risen nie wymodeluje własnego stylu.
Niestety PB nie dogodzą wszystkim. Co dla jednych jest minusem, dla mnie jest duużym plusem. W taką właśnie "kopię" Gothica chciałem zagrać, więc wszystkie informacje potwierdzające podobieństwo Risena do Gothica tylko przekonują mnie do jego zakupu (nie to, żebym choć przez chwilę się wahał!).

Cytat:
Może nie być nazywanym "genialnym Risen", lecz "bardzo dobrym, starym Gothic", co jest z mojej strony bardzo niepożądane.
A według mnie MOŻE być nazywany genialnym Risenem to raz, a dwa to, że określenie "bardzo dobrym, starym Gothic" jest dla mnie bardzo pożądane. Szkoda by było skończyć przygodę z dobrą grą, zaraz po Nocy Kruka.

RPG
juserek jest offline  
Nieprzeczytane 12-09-09, 12:17   #10
Kel'Thuzad
Ten kulturalny.

Kel'Thuzad awatar

Domyślnie

Witam! Bardzo jestem rad życzeniami od Pana Skellena, oby Stwórca Ci błogosławił. Dziękuję!

Cytat:
Ktoś pisał wcześniej o tym na forum o Arcanii.
Nie jest to odpowiedź na moje pytanie, miły Panie.

Cytat:
Możliwe. Ale nie mogłem się powstrzymać czytając post DUBBINGA.
Spokój duszy jest cnotą, miły Panie.

(Kel'Thuzad the Thurd odkłada książkę na stolik, zdejmuje binokel, odkłada go na książkę, a sam sięga po filiżankę herbaty).
Ach, jak ja nie lubię takich jednowyrazowych odpowiedzi. Starajmy się tego nie powtarzać, dobrze, Panowie?

Cytat:
Niestety PB nie dogodzą wszystkim. Co dla jednych jest minusem, dla mnie jest duużym plusem. W taką właśnie "kopię" Gothica chciałem zagrać, więc wszystkie informacje potwierdzające podobieństwo Risena do Gothica tylko przekonują mnie do jego zakupu (nie to, żebym choć przez chwilę się wahał!).
Trochę źle mnie Pan zrozumiał. Również pragnę wyczuć w grze to "coś", co miał w sobie Gothic, jednak twórcy, wg. mnie, zaczynają zdrowo przesadzać w swoim "upodabnianiu". Nie, odpowiedniejszym wyrażeniem byłoby "kalkowaniu".

Cytat:
A według mnie MOŻE być nazywany genialnym Risenem to raz, a dwa to, że określenie "bardzo dobrym, starym Gothic" jest dla mnie bardzo pożądane. Szkoda by było skończyć przygodę z dobrą grą, zaraz po Nocy Kruka.
Moim zdaniem, szanując Pańskie zarazem, oba określenia wzajemnie się wykluczają. Albo jest to nowa gra, która potrafi wyrobić swój własny charakter, albo prawie autoplagiat. Ja chcę podobieństw i skojarzeń, a nie deja vu.

Pozdrawiam!
Kel'Thuzad jest offline  
Nieprzeczytane 12-09-09, 23:34   #11
juserek
Demon

juserek awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Kel'Thuzad Zobacz post
Nie jest to odpowiedź na moje pytanie, miły Panie.
No cóż. Nie miałem ochoty przetrząsać kilkunastu tematów w poszukiwaniu tego jednego posta, gdzie ktoś napomniał o takiej opcji w dialogach (podobno do wyłączenia. (Źródło: to samo, co wyżej)
Przeczytałem to kiedyś, zapamiętałem i powtórzyłem. Nie zajmowałem się również oceną wiarygodności czy źródła tej informacji, ponieważ to by nie było nic zaskakującego, biorąc pod uwagę inne zmiany czy ułatwienia, z jakimi będziemy mieli do czynienia w Arcanii.

Cytat:
Moim zdaniem, szanując Pańskie zarazem, oba określenia wzajemnie się wykluczają. Albo jest to nowa gra, która potrafi wyrobić swój własny charakter, albo prawie autoplagiat. Ja chcę podobieństw i skojarzeń, a nie deja vu.

Pozdrawiam!
A czyż Gothic 2 nie był genialny? A czy prawdą nie jest również to, że była to niemal wierna kopia Gothica 1 (oczywiście pod względem technicznym, nie fabularnym)?

RPG
juserek jest offline  
Nieprzeczytane 13-09-09, 00:08   #12
Kel'Thuzad
Ten kulturalny.

Kel'Thuzad awatar

Domyślnie

Pan myli sequel (i czym powinien on być) z nową grą, która ma własny tytuł.

O ile Gothic 2 wywiązał się ze swojego zadania tak jak powinien i wyglądał tak, jak sequel w serii z historią planowaną na trylogię, winien wyglądać. Risen w żadnym razie nie jest sequelem, przyjacielu. Jest to nowa gra, w dodatku bez praw do nazwy "Gothic". Piranha Bytes zapowiadała od początku sentymentalny powrót do korzeni serii Gothic, co mi się bardzo spodobało, nie ukrywam. Jednak jakiś czas temu, zamieniło się w to, za przeproszeniem, bezczelne rżnięcie jak największej liczby elementów z gry, do której tytułu owe studio utraciło prawa. Jak już napisałem - ja oczekuję... a raczej oczekiwałem - sentymentalnego powrotu do przygody, jaką przeżyłem przed laty (a w pełni, i całkiem pozytywnie zaskoczony, poznaną dzisiaj przed chwilą), a nie namacalne doświadczenie dosłownie tego samego, aczkolwiek w innej otoczce lore. Oczekiwałem nowej jakości, nowego tytułu, który sam sobą wyrobi sobie charakter gry innej od rzeszy action cRPG - najprawdopodobniej jednak dostanę lekką wariację programu poznanego przed paru laty.

Nie wyzłośliwiając się, przyjacielu: jeśli nie ma Pan źródła informacji, którą podaje Pan pod banderą argumentu, automatycznie traci ona swoją wiarygodność i wartość. Poczekam jednak, może Pan je znajdzie i poda.

Pozdrawiam i zdrowia życzę!

Ostatnio edytowane przez Kel'Thuzad : 13-09-09 o 09:39.
RPG
Kel'Thuzad jest offline  
Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania