Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Archolos > Biblioteka Archolos > Sesje RPG
Przeładuj stronę System RPG - uwagi i komentarze

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 08-02-15, 18:16   #1
Kassler
Schmeckt gut.

Kassler awatar

Domyślnie System RPG - uwagi i komentarze

Masz pytanie lub sugestię do systemu RPG? Coś niezrozumiałego zaszło podczas sesji lub wyprawy? W tym temacie rozwiązujemy tego typu problemy. Jeżeli zależy Ci na szybkim rozwiązaniu sprawy, napisz prywatną wiadomość do Mistrza Gry.
RPG
Kassler jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-05-15, 11:23   #2
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Listy gończe za bossami

Mam pewną sugestię dotyczącą uatrakcyjnienia wypraw (poszerzenia ich oferty) w systemie RPG. Mianowicie oprócz takich w miarę ogólnych, jak już tu się odbywają (dziejących się w samym mieście lub jego najbliższych okolicach) zaproponowałbym również takie „awanturnicze” polegające na wykończeniu konkretnego stwora.

Jak proponowałbym bym to zaprojektować?

Założyłbym temat, coś w stylu Konkursu na Bohatera Niezależnego, gdzie byłyby wstawiane zatwierdzone przez organizatorów sesji RPG szczegółowe opisy konkretnych bossów (czyli jest tylko jeden taki stwór a nie kolejny gatunek) oraz ich lokalizacje z opisem.
Bossowie byliby czymś na wzór np. Śniącego czy Smoka Ożywieńca. Roboczo nazywam to „listami gończymi”.

Przykładowo, na niedaleko położonej wyspie żyje zabijający wszystko cyklop, wygląda tak i tak, cechy ma takie a takie, można, pokonując go, zdobyć to i to (tu opis jakiegoś ekstra gadżetu lub wysokiej premii w złocie lub KH). Albo uzyskać tytuł czy talent Zabójca Potworów lub coś w tym stylu.

Kto zechciałby popróbować swoich sił (sam lub w kilku) bierze udział w takiej wyprawie i albo pokonuje stwora albo nie (wtedy następny chętny może swych sił tam popróbować).

Po powstaniu iluś tam opisów i skarbów jakie można tam zyskać każdy user mógłby decydować na jaką przygodą ma ochotę.
Na przykład: chcesz zdobyć pierścień dający + 15 siły? Żaden problem, musisz tylko pokonać chimerę z tej a tej wyspy. Eliksir dodający 15 zręczności? To proste, wystarczy tylko zatłuc krakena niedaleko Khorinis. Może hełm dodający 50 pkt życia? Też nie ma z tym kłopotu, tylko wykończ tego super golema co się ostatnio pojawił na bagnach w Jarkendarze. Itd. Itp.

Oczywiście potwory miałyby bardzo wysokie współczynniki i tylko naprawdę silna postać, a najlepiej zgrana drużyna, byłaby w stanie go pokonać. Ci przegrywający, którym się to nie uda musieliby obejść się ze smakiem lub jakimiś drobnymi trofeami.

Szczegóły są oczywiście do opracowania.

Jeżeli pomysł chwyci jestem gotów pomóc przy jego realizacji.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-05-15, 17:35   #3
 xilk
WT

Domyślnie

Cytat:
Napisał Smutas Zobacz post
Listy gończe za bossami
Już sama nazwa zniechęca. Co to niby wnosi? Możliwość zgarnięcia amuletu? To nie MMO, by organizować rajdy, gdzie na końcu będzie czekać cyklop ze skrzynią skarbów, a uczestnicy będą się nimi dzielić.

Cytat:
Mam pewną sugestię dotyczącą uatrakcyjnienia wypraw (poszerzenia ich oferty) w systemie RPG. Mianowicie oprócz takich w miarę ogólnych, jak już tu się odbywają (dziejących się w samym mieście lub jego najbliższych okolicach) zaproponowałbym również takie „awanturnicze” polegające na wykończeniu konkretnego stwora.
Jeśli coś będzie zagrażało miastu, to możliwe, że potem będzie większa sesja dla osób, chcących powstrzymać danego wroga. Jednak polowania dla łowców głów odpadają.

Cytat:
Założyłbym temat, coś w stylu Konkursu na Bohatera Niezależnego, gdzie byłyby wstawiane zatwierdzone przez organizatorów sesji RPG szczegółowe opisy konkretnych bossów (czyli jest tylko jeden taki stwór a nie kolejny gatunek) oraz ich lokalizacje z opisem.
Bossowie byliby czymś na wzór np. Śniącego czy Smoka Ożywieńca. Roboczo nazywam to „listami gończymi”.
Ta i zaraz nagle się okaże, że na Archolos jest z 20, jeśli nie więcej potężnych stworów, które chcą zniszczyć miasto i mieszkańców wyspy, tylko jakimś cudem nadal się to im nie udało.

Cytat:
Przykładowo, na niedaleko położonej wyspie żyje zabijający wszystko cyklop, wygląda tak i tak, cechy ma takie a takie, można, pokonując go, zdobyć to i to (tu opis jakiegoś ekstra gadżetu lub wysokiej premii w złocie lub KH). Albo uzyskać tytuł czy talent Zabójca Potworów lub coś w tym stylu.
Ta, złoto, KH, potężne amulety (artefakty), talenty. To może jeszcze dołóżmy dożywotnią premię, wypłacaną w złocie i KH co miesiąc?

Cytat:
Kto zechciałby popróbować swoich sił (sam lub w kilku) bierze udział w takiej wyprawie i albo pokonuje stwora albo nie (wtedy następny chętny może swych sił tam popróbować).
Zaraz zacznie nam się wzrastać śmiertelność postaci przy takich "listach gończych".

Cytat:
Po powstaniu iluś tam opisów i skarbów jakie można tam zyskać każdy user mógłby decydować na jaką przygodą ma ochotę.
Na przykład: chcesz zdobyć pierścień dający + 15 siły? Żaden problem, musisz tylko pokonać chimerę z tej a tej wyspy. Eliksir dodający 15 zręczności? To proste, wystarczy tylko zatłuc krakena niedaleko Khorinis. Może hełm dodający 50 pkt życia? Też nie ma z tym kłopotu, tylko wykończ tego super golema co się ostatnio pojawił na bagnach w Jarkendarze. Itd. Itp.
Ta, już to widzę.

Cytat:
Oczywiście potwory miałyby bardzo wysokie współczynniki i tylko naprawdę silna postać, a najlepiej zgrana drużyna, byłaby w stanie go pokonać. Ci przegrywający, którym się to nie uda musieliby obejść się ze smakiem lub jakimiś drobnymi trofeami.
I jak drużyna dzieliłaby się nagrodą? Pierścień siły podzielą na 4 części lub każdy z nich wypije po łyku mikstury zręczności?

Cytat:
Jeżeli pomysł chwyci jestem gotów pomóc przy jego realizacji.
Mnie to nie chwyta. Jak rozmawiałem na GG z Kasslerem, jego też nie.

RPG
xilk jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-15, 11:28   #4
Kassler
Schmeckt gut.

Kassler awatar

Domyślnie

Brag, przypominam, że nie możesz podejmować decyzji za NPC! Oczywiście, masz pełne prawo rzucić na stół trzy sztuki złota, ale o tym czy inni obecni włączą się do akcji i czy przekonasz tym kogoś do kontynuacji opowiadania decyduje Mistrz Gry. Wyedytuj ostatni post w Księżycowym kamieniu
RPG
Kassler jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-09-15, 20:59   #5
 GPP4
Sąsiad Przemka

GPP4 awatar

Domyślnie

Jestem świeżo po pierwszej zorganizowanej tu sesji RPG w kanałach Archolos, prowadzonej przez Smutasa, i na jego prośbę wyrażę swoją opinię na temat całego przedsięwzięcia. Na początek powiem, że bawiłem się wybornie. To właśnie sesje zachęciły mnie mocno do dołączenia do fanklubu i mam szczerą nadzieję, że nie zaprzestanie się ich tworzenia. Smutas jako Mistrz Gry poradził sobie stosunkowo dobrze; zdarzały mu się drobne pomyłki przy liczeniu przedmiotów itp., ale to nic, na co uważny uczestnik nie zwróciłby uwagi, tak więc tu wszystko OK. Nie do końca rozumiałem, w jaki sposób przeliczał zadawany i otrzymywany DMG w trakcie walk. Rozumiem, że robił to na własnych zasadach (w końcu to jego sesja), jednakże odniosłem wrażenie, że nie było tu spójności, np. gdy byłem ranny, zadawałem przeciwnikowi mniejsze obrażenia, a gdy przeciwnik był ranny, nie zauważałem u niego spadku zadawanych obrażeń (bodajże przypadek jednej potyczki z pustynnym szczurem). Jestem jednak daleki od jakichkolwiek narzekań, może po prostu mój niski intelekt nie potrafi ogarnąć tego systemu. Faktem jest również, że cała wyprawa troszeczkę za bardzo skupiała się na walce, przez co przypominała, jak to stwierdził Rabittous, hack'n'slash (na taką formułę byłem jednakże gotowy). Przydałoby się wzbogacić całość o stricte fabularne rzeczy: zagadki, dokładniejsze opisy lokacji, możliwość napotkania NPC i rozmowy z nimi itd. Wierzę, że zostanie to dodane lub już funkcjonuje, ale na niższych poziomach. Podsumowując, moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne, i liczę, że sesje zyskają tym samym na popularności, szczególnie, gdy się je "upgraduje".
GPP4 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-09-15, 21:07   #6
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Dzięki za uwagi. Wiem że było sporo niedoróbek, ale nie mogłem wszystkiego przygotować dla postaci z 1-2 rangą, bo co nowego miałbym zaproponować na niższych poziomach? Podobnie jak w Gothicu, na początku nasza postać niewiele może, i dopiero gdy się rozwinie ma więcej atrakcji. Jaki więc sens ma teraz umieszczenie zagadek, gdy nikt nie zna tajemnego pisma, albo ma za niski poziom wypatrywania? Nie wspominając już o intelekcie czy blefowaniu (do spotkań z NPC). Ale im niżej, tym (mam nadzieję) będzie ciekawiej.
Co do ran zadawanych przez ranne szczury. Nie mogły spadać poniżej minimum 10 hp, jak to ustalono, więcj jak szczur miał i tak niewielkie obrażenia do zadania, to zawsze będzie to 10 hp. Przy silniejszych przeciwnikach na pewno będzie to widoczne.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-09-15, 21:11   #7
 GPP4
Sąsiad Przemka

GPP4 awatar

Domyślnie

Akurat blefowania celowo się nauczyłem, bo taki miałem plan na postać, która będzie w stania oszukać innych NPC (co prawda nie podbijałem charyzmy, ale myślę, że i tak można by coś w tym kierunku spróbować, nawet na początku). A jeśli chodzi o walkę, to mam na myśli sytuację, gdzie pustynny szczur z końcówką życia uderzył mnie za bodajże 35 HP.
GPP4 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-09-15, 21:40   #8
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał GPP4 Zobacz post
A jeśli chodzi o walkę, to mam na myśli sytuację, gdzie pustynny szczur z końcówką życia uderzył mnie za bodajże 35 HP.
Heh, nie wnikam w obliczenia generatora losowego.

Wredny barbarzyńca

Ostatnio edytowane przez Smutas : 19-09-15 o 17:29.
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-09-15, 17:19   #9
Kassler
Schmeckt gut.

Kassler awatar

Domyślnie

Razem z xilkiem przyglądaliśmy się sesjom w kanałach, prowadzonym przez Smutasa. System RPG został zastosowany jak najbardziej poprawnie, wyprawy są dynamiczne, sam pomysł na penetrację podziemi przeszedł chrzest bojowy.

Za obie sesje, które dotarły do końca, Smutas otrzymuje łącznie 10 Kryształów Honoru.
RPG
Kassler jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-09-15, 15:29   #10
 Bragomir
Patron Repasaży

Bragomir awatar

Skąd: Stór sprunga í jörðinni, einhvers staðar í miðjum Íslandi
Domyślnie

Odnośnie sesji w kanałach

Muszę przyznać, że bawiłem się tak samo świetnie jak mój poprzednik. Nie mam żadnych większych zastrzeżeń, jedynie czasami miałem niewielkie wątpliwości odnośnie zadawanego DMG. Ogółem opinia jest taka krótka, bo praktycznie wszystko mi się podobało w tej sesji i oby było ich jak najwięcej.

Kawaler Krzyża Obywatelskiego Archolos oraz Medalu Zasługi III Klasy
Archolos - Obywatel - IV Ranga

----------------------------

Wielki Przedwieczny...

RPG
Bragomir jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-09-15, 15:47   #11
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Ja przyjąłem założenie, że zadawane obrażenia po wykonaniu uniku są słabsze, niż te zadane bez uniku. Po prostu wykonanie wcześniej uniku nie pozwala nam ne pełne przygotowanie się do zadania silnego ciosu. Ot, taka maniera na moich sesjach panuje.
System zadawania obrażeń będzie inaczej się prezentował, gdy znajdziemy silniejszych wrogów. Wtedy będzie to jeszcze bardziej zróżnicowane i zależne od ilości punktów życia naszych i przeciwnika.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-09-15, 21:22   #12
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Moje pierwsze małe polowanko... Było na próbę, chciałem poznać jak Bragomir je poprowadzi, zanim na coś trudniejszego zapoluję.
W sumie było ok, wiem że jako silna postać nie miałem tam niebezpiecznych okoliczności. Nie załapałem tylko tego "zmęczenia". W sumie to ciekawy pomysł z podawaniem "stanu naszej postaci", tylko nie załapałem co ewentualnie z tym się wiąże. Ale to zapewne z czasem samo poprzez doświadczenie się wyjaśni.

Sądzę, że byłoby dobrze jakby umiejętność "wypatrywania" (jej poziom) dawała w efekcie możliwość dostrzeżenia zwierzaków z odpowieniej odległości. Czyli im większa, z tym dalszego dystansu widzimy zwierzaki. No i sprawa zasięgu naszych łuków. Z jak daleka trafiamy? Czy będzie możliwość (jak w grze) odciągania zwierzaków po jednym z większego stada?

Zresztą, to też zapewne wyjdzie w praniu, wszyscy na razie uczymy się zastosowań naszych "umiejętności".

Reasumując, barrdzo mi się ten sposób polowania spodobał. Zapewne na silniejszych zwierzakach będzie więcej emocji.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania