Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Ogólnie o uniwersum > Gothic 3 > Dyskusja
Przeładuj stronę Gothic 3 vs Wiedźmin

Zobacz wyniki ankiety: Która z tych gier jest dla Ciebie lepsza ?
Gothic 3 372 61.08%
Wiedźmin 237 38.92%
Głosujących: 609. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 26-03-08, 21:54   #1
Ertix
Nosferatu

Ertix awatar

Domyślnie Gothic 3 vs Wiedźmin

Kontynuacja poprzedniego wątku [ http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=16582 ] ale z dodaną ankietą. Można się wypowiadać ponownie

† Legenda Pojedynków Świętego Przymierza †
RPG
Ertix jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 27-03-08, 06:23   #2
dark rider

dark rider awatar

Domyślnie

Wiedźmin.
W G3 jest niedopracowany system walki. W obu grach walka polega na klikaniu myszka. Tylko tyle, że w G3 Bezimienny zadaje uderzenia to z prawej to z lewej strony. We W zaś, mimo iż komputer, ale wyprowadza piękną sekwencje ciosów, no i są jeszcze uniki, które gracz wykonuje sam. Ale na logiczne myślenie, kto by zdąrzył tak zrobić i ile musiał by mieć dostępnych przycisków.
Walka z potworami. W G3 gdy walczymy z kilkoma przeciwnikami atakujemy jednego a reszta sie na nas patrzy. Czasami nawet uderzenia miecza, który wydawał się nam, że kogoś spokojnie mógł dosięgnąć poprostu przesuwa przeciwnika do tyłu (tak jakby się cofnął). We W mamy trzy style: silny, szybki i grupowy. Ten ostatni jest dobrym rozwiązaniem na walke w grupie. Gracz wtedy zadaje obrażenia wszystkim w około niego, a i potwory nie patrzą się bezczynnie aż je zaatakujemy.
Ekwipunek. Może i W ma mały ekwipunek, ma małą ilość zbroi i mieczy, ale czy targanie ze soba 100 mieczy jest realistyczne. No i wiedźmini są mutantami, którzy polegają w części na szybkości i zwinności dlatego wykluczone są ciężkie zbroje. Wg mnie ta ilość jaka jest dostępna (3) jest wystarczająca. Dodanie jeszcze miejsca na eliksir bardzo mi się podoba. W G3 może i jest więcej zbroi, ale większość dąży do tych najlepszych, które można osiągnąć jeszcze przed połową gry, a później. Później chodzi sie wypakowanym bohaterem z super mieczykiem i najlepszą zbroją zabijając wszystko po drodze.
Za bardziej wciągający uważam klimat we wiedźminie. Tam po prostu chcę sie grać, czasami można pominąć zadanie poboczne, bo chcę sie zobaczyć co będzie sie działo dalej. W G3 mamy samowolkę, tak to jest plus, ale czasami sie nudzi. I jakoś tutaj nie widać, żeby bohater do czegoś dążył. Wylądował na kontynencie i walczy z orkami. A Geralt pragnie pomścić atak na Kear Morhen (?).
Bardzo mi sie spodobała gra w kości, czego w G3 nie ma. Ot taka sobie mała rozrywka.
Stan upojenia alkoholowego. Świetnie to zrobili. Szkoda tylko, że gdy wyjmiemy miecz, możemy iść normalnie.
Mniej więcej dlatego wybrałem Wiedźmina, no i są jeszcze inne powody.
RPG
dark rider jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 27-03-08, 23:54   #3
Dante190884
Krwiopijca

Dante190884 awatar

Domyślnie

To pytanie nie jest subiektywnie trudne.
Gothic - lepsza fabuła
Wiedźmin - lepsze dialogi
Gothic - lepsza grafa (jeśli poszła)
Wiedźmin - efektowny system walki na miecze
Gothic - Otwarta przestrzeń, niesamowita swoboda podróżowania i zwiedzania

Cuż, Gothic ot co!
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-08, 10:48   #4
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Jednak Gothic. Mimo narzekań innych na system walki, też z Gothica jest po prostu dla mnie bardziej realny. To ja w nim decyduję (znając umiejętności postaci) kiedy zaatakować i jak się bronić. I akurat taki system walki mi pasuje. Bo ten, może wizualnie efektownieszy, z Wiedźmina mniej mi leży. Tam w sumie o efektach naszego ciosu decyduje komp ze swoim "ciosem krytycznym". Atakując nie mamy wpływu na wynik ciosu. A sama walka w stylu "komputer walczy a ja stosuję tylko uniki" niezbyt mi pasuje.

Trzeba jednak powiedzieć, żę oba systemy walk nie są od siebie gorsze czy lepsze, po prostu jednym podoba się bardziej ten z Gothica, drugim ten z Wiedźmina. To wszystko rzecz gustu, a wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje....

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-08, 14:41   #5
GOLD Dragon
Jaszczur

GOLD Dragon awatar

Domyślnie

Wiedźmin - to mój wybór. Dlaczego? Bo jest lepiej zrobiony, motyw, fabuła, grywalność, grafika - dla mnie guruje tu wiedźmin. Choć jestem wielkim fanem gothic'a to jednak mimo iż uważam g3 za gre dobrą, to Wiedźmin według mnie jest lepszy . Co do walki to w g3 walka orężem jest bez sensu. Dlaczego? Bo jako wojownik na wysokim poziomie i tak rozpruwacz nas zabije bez probelmu. Co innego mag. Choć na początku jest w g3 trudno utrzymać postać maga to w miarę rozwoju gry jest co raz łatwiej (czego nie można powiedzieć o wojowniku). Poza tym w g3 psują dużo pancerze, które prawie nic nie dają! Tak, pożytku z nich nie ma a by mieć taki np. pancerz paladyna to trzeba całą Myrtane mieć dosłownie w kieszeni [czyt. w ekwipunku ^^], co jest następną rzeczą która mi sie nie podoba. Lecz sama fabuła w g3 nie jest zła! Wybór ścierzki któregoś z bóstw, walka z orkami, ciekawe misje (bynajmniej w części ). Natomiast Wiedźmin to już inna bajka. Wszystko dopracowane, dopieszczone, nie ma się do czego przyczepić . Fabuła - oparta na książce, a przy tym ... no co tu dużo mówić - Super . Wiedźmin ma również takie plusy jak: ogromnie ciekawe misje, zlecenia, dużo potworów, ciekawe umiejętności, oraz w tym przypadku (gdy rozpatrzamy W vs G3) - filmiki w grze. W gothicu co było? Fajny początek a koniec? Słabiutki, slabiutki ... . A Wiedźmin, filmiki dają czadu! Ciekawe, spontaniczna akcja, ciekawe dialogi. W rozmowach mozna spotkać wiele ciekawych tekstów (również przekleństwa - wiem). Ciekawe sprawy (motywy) w grze - szczególnie jak się przechodzi wszystki misje - polecam ! Grafika - zarówno G3 jak i Wiedźmin mają grafike dobrą, ale W chyba nieco lepszą ^^ .
Cóż to tyle co mi się nasunęło z ważniejszych + i - G3 oraz Wiedźmina .

|Oficer Straży Miejskiej Królestwa Innosa|
|Były Wicemistrz Pojedynków ŚP||"Coś się kończy, coś się zaczyna"|
RPG
GOLD Dragon jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-08, 16:01   #6
Sturmovik
Wilhelm Strasse

Sturmovik awatar

Domyślnie

Ha, wybrałem Wiedźmina. Nie patrzę na takie pierdoły jak Ci wyżej. Po prostu lepiej się w niego grało, ot co, Gothic 3 to już nie to co poprzednie części, może jest niezły, ale nie trzyma rezonu, natomiast Wiedźmin potrafi naprawdę wciągnąć. Gry pod względem grywalności są zupełnymi przeciwieństwami: Gothic 3 na początku jest bardzo ciekawy, potem nudny i ciężki jak stacjonarne MG42. Wiedźmin na początku jest nudny, ale potem nadrabia wszystko, tak od Wyzimy Klasztornej robi się ciekawie.

Ostatnio edytowane przez Sturmovik : 28-03-08 o 16:08.
RPG
Sturmovik jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-08, 17:01   #7
misq_91
Krwiopijca

misq_91 awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Dante190884 Zobacz post
To pytanie nie jest subiektywnie trudne.
Gothic - lepsza fabuła
Gothic - lepsza grafa (jeśli poszła)

Gothic - Otwarta przestrzeń, niesamowita swoboda podróżowania i zwiedzania

Cuż, Gothic ot co!
Jestem oczywista za wiedźminem.

Ale co do cytatu:
Lepsza fabuła? Z tym bym się spierał...
Grafika? Hmm.. Mi sie w sumie tu i tu podoba.
Co do otwartej przestrzeni~ zgadzam się w 100% to jest duży plus!
GF Galaxy 8800GT 512MB
RPG
misq_91 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-08, 17:45   #8
XardasPCC
Chrząszcz

XardasPCC awatar

Domyślnie

Gothic:
- lepsza grafika
- większa otwartość świata
- lepsza łabuła
- lepszy rozwój postaci
- lepszy świat gry
- większa ilość uzbrojenia (W Wiedźminie masz jeden miecz przez całą grę)
- KLIMAT!
Wiedźmin:
- lepszy system walki
- niezły klimat
- wybory decydujące o charakterze rozgrywki

Na C2D E4500, 2GB ramu oraz GF 8800 GT 512MB obie gry chodzą na MAX, ale Gothic jest ładnieeejszy

Aha - jestem pozornie nowy na forum, moje poprzednie konto to "Xardas" ale coś jest nieaktywne i zapomniałem hasła

The FBI Agent. The Prison guard. The Murderer. The Mastermind. The only way for them to survive is to trust each other. PRISON BREAK III
RPG
XardasPCC jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-03-08, 08:36   #9
Randal Walles
Cieniostwór

Randal Walles awatar

Domyślnie

Według mnie Wiedźmin jest o wiele lepszy, Gothic 3 nie dorasta mu do pięt. Zanim wyposażyłem się w Witchera w G3 grało mi się całkiem przyjemnie, nawet przeszedłem go prawie 3 razy. Gdy zakupiłem Wiedźmina i go odpaliłem przeżyłem szok. Wcześniej narzekania innych na G3 nie miały dla mnie sensu, dopiero naprawdę świetna gra uświadomiła mi jak bardzo się myliłem. Pierwsze wrażenie było takie: No! W końcu jakaś gra, w której nie ma niepotrzebnych "odblasków" i "światełek", ile ja na to czekałem. Gdy przyzwyczaiłem się już do grafiki i zacząłem walczyć na początku było fajnie, Geralt nieźle się ruszał, silny cios wyglądał naprawdę silnie, krew się lała, finishery - majstersztyk, normalnie miodzio. Po pewnym czasie jednak znużyło mnie oglądanie w każdym stylu jednego combo, ale cóż to dopiero prolog. Dialogi też nie były zbyt ciekawe (np. wzmianka Eskela o tym, że Wiedźmini nie są murarzami). Gdy już uporałem się z prologiem nastało podgrodzie gdzie wszystko było coraz lepiej. Nie dość, że piękny krajobraz (szczególnie łąki na max detalach na kamerze nad ramieniem) to jeszcze ciekawe i wciągające zadania. Im dalej zaszedłem tym przyjemniej mi się grało i tym trudniej było mi odejść z przed monitora. Świetnym smaczkiem też jest gra w kościanego pokera, jeżeli ma się szczęście można wygrać spore sumki w późniejszych etapach gry. Nie znajdziemy wiele okazji, aby wydać te pieniądze ale satysfakcja z wygranej murowana. Nie rozumiem jak ktoś może nie zauważyć, że W ma o wiele lepszą i wciągającą fabułę niż G3, w którym wywala nas na kontynent, lejemy orków albo ludzi, na koniec wybieramy którekolwiek bóstwo i THE END. Wiedźmin ma natomiast fabułę pełną intryg, zawiłych historii, zwrotów akcji i naprawdę ciekawych wydarzeń. Może i nie ma się takiej swobody jak w Gothicu w poruszaniu się po świecie i w odejściu od głównego wątku ale przynajmniej nie nudzi się w 2/3 gry. Narzekacie na ekwipunek w Wiedźminie, ja jakoś nie miałem żadnych problemów z odnalezieniem czegokolwiek, a jeśli ktoś jakieś ma to może sobie poukładać. Polecą pewnie głosy sprzeciwu: O nie, nie będę się męczył z układaniem dupereli! Tak jest przecież w realnym świecie, jak coś wrzucisz do torby to samo ci się nie ułoży i to w dodatku kategoriami, taki ekwipunek jest o wiele bardziej realistyczny. Narzekacie na znikomą ilość broni i pancerzy. Najpierw poczytajcie książkę albo zapoznajcie się z jej założeniami co do wiedźminów a potem się wypowiadajcie. Wiadome jest, że wiedźmini używali tylko 2 mieczy: srebrnego - na potwory i stalowego - nie nie na ludzi, na potwory, które nie wymagają użycia srebra. Wiedźmini nie są ludźmi, nie potrzebują ciężkiej zbroi płytowej, w której ledwo co łażą oraz większego od nich toporzyska. Wystarczą im ich miecze i skórzana kurtka, resztę nadrabiają swoimi nadludzkimi umiejętnościami oraz eiksirami, dochodzą jeszcze różnego rodzaju smarowidła oraz runy do srebrnego miecza.

Cytat:
Napisał XardasPCC
większa ilość uzbrojenia (W Wiedźminie masz jeden miecz przez całą grę)
Od razu widać, że ten oto delikwent grał w Wiedźmina... Jakbyś nie zauważył to nie mamy jednego miecza przez całą grę a 4: w prologu treningowy, potem dostajemy normalny wiedźmiński miecz stalowy, następnie gdy mamy zabić kuroliszka dostajemy srebrny i na koniec dostajemy inny srebrny miecz (nie pamiętam nazwy) po pokonaniu Dagona - boga (?) wodjanoi (nie pamiętam jak to się dokładnie pisze). Jak widać nie jest to zbyt mało, można śmiało powiedzieć, że to jest bardzo realistyczne. Oczywiście pominąłem szereg postronnych mieczy, które nie wiele różnią się od stalowego wiedźmińskiego.

Przyszedł czas na system walki (miałem wspomnieć o nim wcześniej ale zapomniałem :P), na początku nie wygląda efektownie, ot parę powtarzających się w kółko ruchów, nic specjalnego. Jednak w miarę rozwoju postaci, zdobywamy nowe kombinacje ruchów, dla 3 stylów odmiennie wyglądających dla miecz stalowego i srebrnego. Wizualnie wygląda to wspaniale, przyczepiacie się do tego, że komputer za was "myśli", spróbujcie zagrać na najtrudniejszym poziomie i walczyć tak samo jak na prostszych. Nie dość, że nie ma się kursora, który zmienia wygląd na tyle wcześnie przed następnym combem, że z pewnością zdąży się je wyprowadzić to na dodatek potwory są jeszcze bardziej inteligentne i bez eliksirów się nie obędzie. Po prostu trzeba myśleć na polu walki, niekiedy gdy walczymy z grupą przeciwników o wyniku walki może zadecydować to, kogo/co zaatakujemy na początku. Do tego wszystkiego dochodzi świetny, nie spotykany nigdzie indziej system alchemii, który pozornie prosty (nie chodzi o trudność) daje wiele możliwości. Przykład: wchodząc do jaskini zazwyczaj wypijamy jaskółkę i kota, a wystarczy przyrządzić kot używając składników z pierwiastkiem rubedo i mamy 2 w jednym - jaskółkę i kot, jeżeli czeka nas ciężka walka, w której najlepiej byłoby użyć sporo eliksirów bardzo zatruwających nasz organizm, wystarczy użyć składników z albedo i eliksiry nas nie zatrują nawet do połowy paska. Potrzebujemy dużo many podczas walki? Historia się powtarza tylko, że używamy składników z nigredo i robimy, np. jaskółkę i mamy jaskółkę oraz puszczyk w jednym. Nie dość, że zachowamy więcej składników to eliksiry będą wartościowsze dla Geralta.

Mógłbym więcej pisać, ale po pierwsze nie bardzo mi się chce a po drugie nie widzę już takiej potrzeby. Zarzucicie mi pewnie, że skupiłem się prawie wyłącznie na Wiedźminie, to prawda, po prostu nie chciało mi się pisać o 3 części Gothica, która z serią wspólne ma tylko głównego bohatera, imiona niektórych postaci, krainy geograficzne oraz markę, nic więcej. Sami porównajcie sobie te aspekty Witchera, które wskazałem z G3.

Ostatnio edytowane przez Randal Walles : 29-03-08 o 08:46.
RPG
Randal Walles jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-03-08, 09:20   #10
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał GOLD Dragon Zobacz post
Co do walki to w g3 walka orężem jest bez sensu. Dlaczego? Bo jako wojownik na wysokim poziomie i tak rozpruwacz nas zabije bez probelmu.

Chyba zatem nie grałeś postacią wojownika na wysokim poziomie. Ja nie mam żadnego problemu z rozwaleniem rozpruwacza jak już mam powyżej 50 levelu. Bez przesady, trzeba tylko umiejętnie walić mieczem, aby go pokonać. Fakt, że w wiedźminie zrobiłby to za nas komputer, nie uważam za ptrzewagę dla tej gry.

POdam tu jedną rzecz, która strasznie mnie wkurzała w Wiedźminie. Mianowicie niemożnośc zebrania uzbrojenia zabitych przeciwników, aby np. potem je sprzedać. A gdy zmieniło się lokację, to po powrocie broni tej już nie było. Szlag mnie trafiał z tego powodu. Rozwiązanie z Gothica jest o wiele, wiele lepsze.

Pamiętajcie też, że pojawienie się tych gier na rynku dzieli sporo czasu i wiedźmin jako nowsza gra ma z tego powodu na starcie lepsze szanse. Jednak, jeżeli pominiemy tę sprawę, to moim zdaniem Gothic jest lepszy. Nawet G1 jest lepszy od Wiedźmina.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-03-08, 10:02   #11
GOLD Dragon
Jaszczur

GOLD Dragon awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Smutas Zobacz post
Chyba zatem nie grałeś postacią wojownika na wysokim poziomie. Ja nie mam żadnego problemu z rozwaleniem rozpruwacza jak już mam powyżej 50 levelu. Bez przesady, trzeba tylko umiejętnie walić mieczem, aby go pokonać. Fakt, że w wiedźminie zrobiłby to za nas komputer, nie uważam za ptrzewagę dla tej gry.
Jako wojownik przeszedłem G3 2 razy i chwila braku skupienia w lesie i jest po Tobie ^^ . Tak samo ciężko jest rozwalić grupkę (5-6) wilków lodowych w Nordmarze. A rozpruwacz lub dzik jak się "przytną" w G3 na ataku to walą cały czas bez przerwy i trzeba szybko PPM ich uderzyć, lub zginąć. Tylko, że czasem się nie zdąży . Już nie wspomnę o tym, że 2 dziki bez problemu kilku orków rozwalą ^^ (ludzi - wojowników też).

Cytat:
POdam tu jedną rzecz, która strasznie mnie wkurzała w Wiedźminie. Mianowicie niemożnośc zebrania uzbrojenia zabitych przeciwników
A w gothicu 3 to było?

Cytat:
Pamiętajcie też, że pojawienie się tych gier na rynku dzieli sporo czasu i wiedźmin jako nowsza gra ma z tego powodu na starcie lepsze szanse. Jednak, jeżeli pominiemy tę sprawę, to moim zdaniem Gothic jest lepszy. .
Wiedźmin było może i robiony długo, ale przyniosło to efekty .

Cytat:
Nawet G1 jest lepszy od Wiedźmina
I tu pojawia się pytanie czy G1 nie jest lepszy od G3 ?

|Oficer Straży Miejskiej Królestwa Innosa|
|Były Wicemistrz Pojedynków ŚP||"Coś się kończy, coś się zaczyna"|

Ostatnio edytowane przez GOLD Dragon : 29-03-08 o 10:05.
RPG
GOLD Dragon jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 30-03-08, 11:26   #12
dark rider

dark rider awatar

Domyślnie

Cytat:
Ja nie mam żadnego problemu z rozwaleniem rozpruwacza jak już mam powyżej 50 levelu. Bez przesady, trzeba tylko umiejętnie walić mieczem, aby go pokonać.
Właśnie, walić. Niedługo ktoś będzie walił w myszke aby rozwalic rozpruwacza

Cytat:
Fakt, że w wiedźminie zrobiłby to za nas komputer, nie uważam za ptrzewagę dla tej gry.
Jakoś nie zauważyłem tego losowego ciosu krytycznego. Przechodząc dalej łatwiej pokonywało się wrogów, z którymi walczyłem wcześniej. Nic więcej. Bardziej widoczniejszy był w G1, gdzie to mieliśmy sznase na trafienie krytyczne.

Cytat:
Mianowicie niemożnośc zebrania uzbrojenia zabitych przeciwników, aby np. potem je sprzedać. A gdy zmieniło się lokację, to po powrocie broni tej już nie było. Szlag mnie trafiał z tego powodu. Rozwiązanie z Gothica jest o wiele, wiele lepsze.
A co on ze sobą toczke miał. Niektórzy kładą na realizm gry. I bardziej logiczne będzie noszenie ze sobą kilka tuzinów broni, nie wiadomo gdzie czy zabranie, jakiegoś młotu i sztyletu, który będzie widoczny przy pasie? Bezimienny mógł odbić miasto z rąk orków i zabrać im całą broń, ale gdzie ją miał? A Geralt pokonując kogoś mógł zabrać jego broń, która była widoczna przy pasie. To jest chyba normalne.

Cytat:
Nawet G1 jest lepszy od Wiedźmina.
Cytat:
Napisał GOLD Dragon Zobacz post
I tu pojawia się pytanie czy G1 nie jest lepszy od G3 ?
He he
RPG
dark rider jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania