Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Ogólnie o uniwersum > Myrtana
Przeładuj stronę Koncepcja Magów w serii Gothic

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 09-05-05, 19:00   #1
Masterblaster
Nemesis

Masterblaster awatar

Domyślnie

<Nie znalazłem wcześniej takiego tematu więc postanowiłem takowy założyć.>

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie na temat sposobu w jaki została stworzona postać maga. O co mi chodzi??? Mianowicie o to, że mag w Gothicach stracił pewne atrybuty które cechują postać Maga czy też Czarodzieja... mianowicie może się uczyć magii, występują poziomy wtajemniczenia, zwiększamy poziom many itd. jednak to co najważniejsze zostało usunięte, a chodzi tutaj o naukę czarów...Została zablokowana możliwość nauki czarów na pamięć tak jak ma to miejsce w innych grach, mag nie musi używać specjalnych przedmiotów do rzucania czarów, wystarczy sama mana, a w Gothicu jest tak że mag musi mieć runy aby rzucać czary...jest to w pewnym stopniu upośledzenie i zepsucie Postaci Maga bo co to za czarodziej który do czarowania potrzebuje oprócz many run... tak więc w teoretycznej konfrontacji maga z Gothica z Magiem np.: z Neverwintera, Gothicowy mag nie ma szans jeżeli nie będzie miał run...

takie jest moje zdanie, a co wy o tym myślicie???
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 19:11   #2
dragonhunter
Zębacz

dragonhunter awatar

Domyślnie

moim zdaniem koncepcje maga jest w gothicu dobra i całkiem logiczna. magowie posiadają pewną moc magiczną, ale żeby nadać jej jakąś formę potrzebują kamienia runicznego- i co w tym nieprawidłowego?? a co do tego, że mag z nwn nie potrzebuje run, musi się tylko nauczyć czarówi tu ma przewagę. teraz przenieś to w świat gothica- mag na początku gry nie może używać dobrych czarów dostępnych normalnie na zwojach, a wszystkie czary istniejce w grze są możliwe do nauczenia. dodajmy do tego ataki amnezji magów z gier opartych na d&d i otrzymujemy całkowicie niegrywalną postać. proponowany przez ciebie system po prostu nie ma racji bytu w świecie gothic.
dragonhunter jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 19:23   #3
Masterblaster
Nemesis

Masterblaster awatar

Domyślnie

nie ja nie proponuje innego systemu...tylko stwierdzam fakt że wg. mnie postać maga straciła jakby swój odwieczny atrybut jakim była nauka czarów na pamięć...koncepcja maga w Gothicu nie jest zła czy coś bo taki był zamiar ale szczerze mówiąc wolę inny typ maga nie używającego run...
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 19:26   #4
Pająk
Czarny Goblin

Pająk awatar

Domyślnie

Mi się dobrze gra magiem w gothicu, różni sie w dużym stopniu od neverwintera i temu podobnych gier. Po co zmieniać coś co jest dobre (gdzieś to już słyszałem :P ). Wszystko wyglądałoby inaczej bo gdyby wprowadzić zasady panujące np. w neverze to ni byłoby many a co za tym idzie mikstur. W gothicu jests inny rodzaj magii niż w innych grach i właśnie to go od nich różni i dzięki temu (ale nie tylko) jest tak dobrą grą inną od klasyków
Pająk jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 19:32   #5
dragonhunter
Zębacz

dragonhunter awatar

Domyślnie

Cytat:
Originally posted by masterblaster@9-05-2005, 19:23
nie ja nie proponuje innego systemu... [...] wolę inny typ maga nie używającego run...
182728
ale ty niezdecydowany jesteś ;P
a co tego, że magowie we wszystkich innych grach uczą się czarów na pamięć... a co w gothicu jest takie samo jak w innych erpegach? poza tym co za różnica, czy się czaru nauczyłeś, czy nosisz go w ekwipunku, jeżeli plecak i tak nie ma ograniczeń?? a tak to chociaż można niepotrzebne runy posprzedawać. no i jeszcze kwestia run szponu beliara...
jeżeli już, to magowie mogliby się uczyć czarów, ale po to, żeby zapisywać je na czystych stronach papieru jako zwoje. i dopiero później ich używać.
dragonhunter jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 22:43   #6
jaskiniowiec

Wyślij wiadomość przez AIM do jaskiniowiec
Domyślnie

Ponarzekam sobie trochę. Podobnie jak autor tematu nie uważam gothicowego maga za szczególnie udaną profesję. W prawdzie rozwiązanie proponowane przez twórców różnorakich Neverwinterów też nie przypadło mi do gustu ale jakiś zarys doskonałego maga mam w głowie. Np. czarodzieje sapkowskiego, oczywiście ci z sagi, są całkiem przyzwoicie skonstruowani.

W świecie Gothica z punktu widzenia np. takiego zwyczajnego obywatela, który nie bardzo zaznajomiony jest ze zwojami czy runami, magia może prezentować się żeczywiście jako coś wspaniałego co daje niemal nieograniczone możliwości. Podobnie sam mag może wydawać się bardzo uczony. Jednakże przy bliższym poznaniu sztuka magiczna traci wiele atutów charakterystycznych dla magów z innych światów. W Gothicu grając magiem mamy do dyspozycji w przytłaczającej większości zaklęcia ofensywne, którymi możemy sobie powalczyć z potworami ale nic więcej. Brakuje mi czarów defensywnych i takich, którymi zwyczajnie można by się pobawić w nie destrukcyjny a raczej twórczy sposób.

Runy i zwoje to niezbyt praktyczne źródło zaklęć dla walczącego maga. Wolałbym raczej jakieś inwokacje, które mogły by dodać klimatu, choć w ustach aktora podkładającego głos Bezimiennemu, brzmiałyby raczej śmiesznie. Uczenie się zaklęć na pamięć to w porównaniu do run znacznie lepsze rozwiązanie.

I ostatnie zastrzeżenie. Sama istota magii jako mocy pochodzącej od bogów nie widzi mi się także. Ciekawie rozwiązana jest ta kwestia w cyklu o Kanie (tak to się odmienia?) Wagnera. Magowie mogą zawrzeć pakt z Bogiem lub Szatanem, ale istnieje także możliwość posługiwania się magią i bez tego.

Chyba trochę przesadziłem z tym narzekaniem.
RPG
jaskiniowiec jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 23:22   #7
Maruan
Krwiopijca

Wyślij wiadomość przez AIM do Maruan
Domyślnie

Mysle, ze koncepcja czarów w gothicu jest jest mniej przejzysta niz w neverwinterze.Jednak obie są podobne, bo w gothicu czry odczytujemy z magicznych run, a w neverwinterze zanim z nich korzystamy musimy uzyc albo zwoju albo zapisac w ksiedze zaklec, a wiec to nie jest tak, ze uczymy sie ich na pamiec.
RPG
Maruan jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 09-05-05, 23:37   #8
Imashel
Pan Cienia

Imashel awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Imashel
Domyślnie

Hm, ciekawe wnioski wysunąłeś kolego. Ale ja uważam nieco inaczej. A mianowicie:
Powiedziałeś, że postać maga została zepsuta. Co to właściwie oznacza? Jest zepsuta bo? Bo w innych grach/systemach mag jest taki a taki, a w Gothicu ma nico inne specyfikacje? Ja Gothicowego maga nazwał bym raczej odmiennym (w dobrym tego słowa znaczeniu) niźli zepsutym. Potrzeba używania run jest poprostu jak potrzeba używania broni przez wojownika i strzał przez łucznika. Postać maga jest dzięki temu trochę trudniejsza do prowadzenia i jednocześnie ciekawsza. Dziękuje za uwagę i pozdrawiam
RPG
Imashel jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 11-05-05, 17:38   #9
Bedi
Krwiopijca

Bedi awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Bedi
Domyślnie

Wydaje mi się że aby wuczyć sie wszystkić czarów na pamię potrzebaby za dużo SP. Pozatym takie rozwiązanie też jest logiczne. Mag wysyła energie do kamienia a kamień przekształca ją w jakiś czar. To coś w stylu "deszyfratora" czy "filtra". Logiczne prawda.
RPG
Bedi jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-05-05, 15:12   #10
Kondux

Domyślnie

Ja nie sądze, że postać maga została popsuta. Według mnie to logiczne, że za każdy czar czerpie się PN i trzeba samemu sobie to stworzyć. Gdyby mag uczył się zaklęć to było by dziwne troche. Albo by potrzebowało za dużo PN albo za mało. Ten system jest ok
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-05-05, 00:25   #11
kahad

kahad awatar

Wyślij wiadomość przez MSN do kahad
Domyślnie

Według mnie magowie z Gothic'ów są dobrze stworzonymi postaciami. W ich naturze jest nie walka, ale szerzenie wiary wśród innych ludzi. Ich moc to dar od bogów - i tak na przykład Adanos i Beliar dali moc swym kapłanom (magom), by okazać zwykłym śmiertelnikom ich moc, w skrajnych przypadkach by użyli jej przeciwko wrogom. Natomiast słudzy Adanosa, magowie wody otrzymali dar magii, by w momentach zachwiania równowagi mogli ją przywrócić. Sam Vatras mówi: "(...) Zwrócił się wtedy Beliar do innej istoy, lecz Adanos zasłał potężną falę, która zmyła ja z powierzchcni ziemi.(...)"

RPG
kahad jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-05-05, 22:48   #12
Balduran
Polna Bestia

Wyślij wiadomość przez AIM do Balduran Wyślij wiadomość przez MSN do Balduran
Domyślnie

A co w Gothicu jest jak w innych światach? Nawet ork inaczej wygląda, ale czy to w jakiś sposób oszpeca? Wręcz przeciwnie

Rozwiązanie z runami jest dużo bardziej logiczne niż takie naciągane rzucanie czarów z pamięci
Mamy przedmiot któy pozwala przekształcić naturalne zasoby magiczne/potencjał w czar i już
(Wiem, trochę niejasno )
Zresztą jak już wspomniał poprzednik Gothic'owi Magowie są kapłanami bogów a nie bezsensownymi czaro-miotaczami z takiego np. D&D

O môr henion i dhű: Tiro! Ęl eria e môr, Ai! Aníron Serena...
RPG
Balduran jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania