Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Wampiry w książkach i produkcjach

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 10-04-09, 15:42   #1
Kaseven
Zębacz

Kaseven awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Kaseven
Domyślnie Wampiry w książkach i produkcjach

Temat do dyskusji o książkach, filmach, serialach i anime, w których przewijają się wampiry. Czy lubicie wampiry? Jaki powinien być ideał wampira oraz co z wampirzej tematyki polecicie do przeczytania/pooglądania?

Książek o karkogryzach przeczytałam niewiele - Empik za bardzo się ceni, w bibliotekach zawsze wszystko wypożyczone, a jedynie znajomi coś podrzucili od czasu do czasu. Natomiast jeśli chodzi o produkcje filmowe, pewien staż już mam. Wampiry to chyba najczęściej przewijające się w filmach stwory fantasy i nic w tym dziwnego, bo najłatwiej je stworzyć. Nie wymagają kosztownej animacji jak smoki czy gryfy, ani starannej charakteryzacji jak wilkołaki (u których dodatkowym kłopotem jest wersja żeńska xD). Trochę białego pudru + szkła kontaktowe + sztuczne kły = tadaaaam!, mamy wampirka. Ewentualnie można dodać jeszcze wyskoki rodem z ‘Matrixa’, jeżeli zdołaliśmy dochrapać się wystarczającego budżetu.

Patrząc na rok produkcji/wydania, wyobrażenia o wampirach ewoluowały w ciekawy sposób. Najpierw karkogryzy były tylko krwiożerczymi monstrami do straszenia w horrorach, za którymi uganiali się łowcy-wybawcy ludzkości z osikowymi kołkami, krzyżami i wodą święconą. Stopniowo wampiry stawały się coraz bardziej ludzkie, coraz bardziej smexy oraz coraz bardziej polane gęstą jak smoła warstwą angstu. Przestały bać się krzyży i czosnku – zostało srebro, ogień oraz dekapitacja, choć nie zawsze skuteczne. Zaczęły spokojnie spacerować w pełnym słońcu, które tylko nieznacznie je osłabiało lub nie szkodziło im wcale. Nie spały już w trumnach, czasem zamieniając je na lodówki przemysłowe lub nie sypiając w ogóle. Nauczyły się żyć wśród ludzi, mniej lub bardziej pokojowo. Ogólnie z potworków-straszaków stali się obiektem westchnień i fascynacji, mrocznymi przystojniakami lub panienkami w opiętych wdziankach.

Obowiązkowym motywem w historii o wampirach jest rozpaczanie nad straconym człowieczeństwem, tudzież rozpaczliwe próby zachowania go po przemianie. Czasem staje się to wręcz przejaskrawione i śmieszne (jak w ‘Vampire Knight’). Nie może zabraknąć także wątku miłosnego, który tworzy ciemnowłosy lub białowłosy sexy wampir i blondwłosa niewinna sexy dziewczyna. Pary o innym kolorze włosów lub niesexy są prawdziwą rzadkością. W owych związkach wąpierz ustawicznie powtarza swojej ukochanej, jaki to jest wielce niebezpieczny i powinna trzymać się od niego z dala. Z kolei ukochana chce zostać przemieniona, co nie podoba się wampirowi, który pragnie zachowania jej ludzkiego życia (bo nie ma to jak dwa w jednym: miłość + posiłek ;P).

Standardowy wampir, jak protoplasta Dracula, mieszkał sobie samotnie w mroczno-posępnym zamku i zadowalał wyłącznie dziewicami (pewnie miał wrodzony dziewicoradar na wzór smoków z legend). Potem wampiry stały się bardziej społeczne i tworzyły arystokratyczne rody lub klany (‘Wywiad z wampirem’, ‘Castlevania’), często zachowując się jak banda dekadentów z zapędami homoseksualnymi. Gdy arystokracja wyszła z mody, rozpleniła się wampirza mafia (‘Kindred: The Embraced’, ‘Tuzin czarnych róż’). Czasem jakiś wampir bądź półwampir postanowił pobawić się w obrońcę ludzkości i powybijać współziomków niczym Blade oraz Alucard. Z kolei inne wampiry rzuciły się do walki z wilkołakami (‘Underworld’), demonami (‘Vampire Princess Miyu’) i całą masą innego tałatajstwa zagrażającego ludzkości z przyczyn bliżej nieznanych (‘Blood Ties’, ‘Anioł Ciemności’). Co bardziej przedsiębiorcze wampiry podjęły się pracy detektywa (‘Forever Knight’, ‘Moonglight’), piosenkarza (‘Królowa Potępionych’) albo rzeźnika, co miało dodatkowy plus w postaci stałego dostępu do świeżej krwi (‘Nocna straż’). Specjalnie z myślą o kochających mrok nastolatkach powstał nurt wampira-ucznia (‘Zmierzch’, ‘Vampire Knight’, ‘Vampire High’). Po wynalezieniu przez Japończyków sztucznej krwi wiele wampirów ujawniło się i zaczęło żądać takich samych praw jak ludzie (‘True Blood’), ale część rodzinki pozostała wierna tradycjom, dalej mordując mieszkańców napotkanych miasteczek (’30 dni nocy’).

100% MROK (koncentrat made in China)
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa

Ostatnio edytowane przez Kaseven : 10-04-09 o 15:45.
RPG
Kaseven jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-09, 00:31   #2
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

A gdzie Buffy? Toz to chyba najpopularniejszy serial o wąpierzach. Fajny był. Znaczy ta laska była fajna. Cute i w ogóle.

A wampirki ze Świata Mroku? Po prostu miodzio, chociaż można się pogubić z tym wszystkim, wszak mamy Dark Ages, Masquerade czy Kindred of The East. Ba, nawet Afrykańskich Wampirów! Głowa boli po prostu, zwłóaszcza, ze klanów jest 13 w tym różne odłamy i zmieniające się w ciągu wieków (Giovanni chociażby).

Uwielbiam i jednocześnie nie lubie twoich opisów tego typu, bo nie wiem czy to ironia, czy referat. :P Nijak wyczytać twoich spersonalizowanych uczuć co do wapierzy w tym tekście nie mogę. :P Jakiś ulubiony typ ssaka? :P

PS. Wiem, ze o grach to nie było, ale system RPG to prawie jak książka jak sie uprzemy. :P

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 13-04-09, 21:10   #3
Kaseven
Zębacz

Kaseven awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Kaseven
Domyślnie

Cytat:
Napisał MoG
A gdzie Buffy? Toz to chyba najpopularniejszy serial o wąpierzach. Fajny był.
Nah, nie mogłam się przekonać do tego serialu. Od początku podchodziłam do niego bardzo niechętnie, bo został puszczony po zakończeniu emisji 'Kindred:The Embraced'. Po pierwsze: przy 'Kindred' wypadł baaardzo blado, a po drugie ze złości spowodowanej brakiem mojego kochanego serialu łypałam nań złym okiem.
Aczkolwiek był jeden powód, dla którego było warto oglądać Buffy: w jednym z odcinków zagrał Wentworth Miller, na długo przed tym jak dorobił się sławy i rzeszy rozkrzyczanych fanek jako Michael z 'Prison Break'. Przypadła mu rola zmutowanego człowieka-ryby zjadającego uczniów z pobliskiej szkoły - niezły ubaw ^^

Cytat:
Napisał MoG
A wampirki ze Świata Mroku? Po prostu miodzio, chociaż można się pogubić z tym wszystkim, wszak mamy Dark Ages, Masquerade czy Kindred of The East. Ba, nawet Afrykańskich Wampirów!
Masquerade kojarzę pobieżnie dzięki wspomnianemu wcześniej 'Kindred: The Embraced' - ukazano tam pięć rodów + szósty bardzo pobieżnie. Podczas oglądania świat ukazany w serialu wydał mi się częścią czegoś bardziej złożonego, a profesor Wikipedia potwierdził moje przypuszczenia.
Afrykańskie wampiry? OMG, o tym nie słyszałam. Ze względu na klimat wampiry jakoś nie za bardzo kojarzyły mi się z Czarnym Lądem.

Cytat:
Napisał MoG
Nijak wyczytać twoich spersonalizowanych uczuć co do wapierzy w tym tekście nie mogę. :P
Wąpierze lubię bardzo (okresowo włącza i wyłącza mi się mania na ich punkcie), ale niektóre sposoby ich ukazywania bawią mnie niezmiernie. Zwłaszcza Japończycy królują pod tym względem.

Cytat:
Napisał MoG
Jakiś ulubiony typ ssaka? :P
Słowo "ssak" przy wampirze nabiera nowego znaczenia, podobnie jak tekst "being a vampire sucks"

Ostatnio obejrzałam 'Twilight', by wreszcie dowiedzieć się, dlaczego tyle szumu jest wokół tego filmu. 'Zmierzch' na króla wampirzego fanserwisu! Nie no, oglądało się całkiem nieźle jeśli człowiekowi nie przeszkadza niemalże zupełny brak fabuły, przewidywalność, nastawienie na nastoletnią widownię, overpowered wampiry oraz bohaterka 'taka jak Ty' (po kilku piwach i w takim towarzystwie wszystko mi się podoba).
Na święta pożyczyłam książkę od koleżanki, by porównać z filmem. Wycięcie ze scenariusza kilku scen jak wyjaśnienie historii rodziny Cullenów (zwłaszcza Carlisle'a) nie wszyło filmowi na dobre, ale za to ma jeden plus: pod nóż poszły niemal wszystkie monologi głównej bohaterki. Czytając doszłam do wniosku, że miłość Belli i Edwarda istnieje tylko dlatego, że facet nie potafi czytać jej myśli. W przeciwnym wypadku dawno by się załamał... xP

Z ciekawych wampirzych seriali z czystym sumieniem polecam 'Moonlight'. Wampir-detektyw z poczuciem humoru a'la główny bohater serialu 'Dexter' i jeden z naprawdę nielicznych nieirytujących mnie wątków miłosnych karkogryz-blondynka.

100% MROK (koncentrat made in China)
Front Zniewolenia Elfiego Ścierwa

RPG
Kaseven jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-09, 01:22   #4
Fremen
RPGfag

Fremen awatar

Domyślnie

Jeśli chodzi o filmowe wampiry to tylko dwa rodzaje: wykreowany na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku Nosferatu Murnaua, osobnik ze wszech miar zasługujący na miano paskudnego szwarccharakteru (dla ciekawskich - Max Schreck to faktycznie był wampirem, jak myślicie?). I choć teraz ten film wygląda karykaturalnie śmiesznie, to z kolei Nosferatu Wampir Herzoga z 1979 nadaje postaci kompletnie nowy wymiar. Wciąż odrealniony i nie pasujący do naszego świata, a jednak ciągle ludzki, z całymi swoimi namiętnościami.
A drugi to Lestat i Armand z "Wywiadu z wampirem".

Książkowi? Anne Rice dla wielu jest kultem. A ponadto moskiewskie wampiry Łukjanienki.
EDIT: pogrzebałem w książkach i znalazłem coś, o czym haniebnie zapomniałem. Jest to "Hotel Transylwania" Chelsea Yarbro, opowiadające o enigmatycznym hrabim Saint-Germain. A dla niektórych świat intryg na osiemnastowiecznym francuskim dworze powinien być dodatkowym atutem.

Generalnie w temacie jakiś zakorzeniony, albo raczej weń wgryziony nie jestem.

Ostatnio edytowane przez Fremen : 14-04-09 o 10:34.
RPG
Fremen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 17-02-10, 22:46   #5
Igrekus
Krwiopijca

Igrekus awatar

Domyślnie

Ostatnio wampiry ukazały się w filmie i serii książek Zmierzch. Słyszeliście? Głośno o tym ostatnio. Poza momentami miłosnymi jak Edward i ta Bella się migdala to jest ok. Bardzo lubię sceny walki
RPG
Igrekus jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-02-10, 09:34   #6
Izka

Izka awatar

Domyślnie

Kaseven wpadaj do mnie na piwo za ten wątek

Wampiry zaczynają mi się śnić po nocach bo siedzę w temacie 'po uszy'. Troszkę ze względu na prezentacje maturalną. Nie przestudiowałam jeszcze ani wszystkich części Kronik Anne Rice, ani nie obejrzałam wszystkich filmów o wampirach. Zaczynam już mieć jednak pewne upodobania, i tak np. Zmierzch (na którego w postaci książki szkoda byłoby mi choćby minuty, a to stwierdzam po obejrzeniu filmu-choć i to przyszło mi z trudem) jak dla mnie mija się w ogóle z motywem 'wampira', bo co to za wampir w pięknym -nowoczesnym- domu z ogromnymi oknami, nie śpi, na słońcu lśni pięknie, niczym diament...Wegetarian bardzo cenię, ale jeżeli chodzi o wampiry to wolę żeby np. zjadały złych ludzi (jak Armand Anne Rice w swoich początkach). Mogą też zjadać wszystkich, ale wtedy wampir ze swojego uroku traci wiele, bo zazwyczaj wątek przy wszystkożernych wampirach jest nudniejszy, niż przy tych, które mają 'sumienie' lub jakiś wybór. I tu np. Lestat z Wywiadu z wampirem jest troszkę mdły, je kogo popadnie, brak mu arystokratycznej wzniosłości, i nie potrafi zaspokoić wiedzą swego ucznia, a takie mam przynajmniej odczucia.
Co do produkcji filmowych, przyznam, że Królowa Potępionych, już z nieco innym wizerunkiem niegrzecznego Lestata przypadła mi do gustu pewnie troszkę za muzykę, fabuła też ciekawa i wizerunek wampira.

Póki co tyle. Czekam na rozwój wątku, a na pewno coś dopiszę
Izka jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-02-10, 13:24   #7
Fremen
RPGfag

Fremen awatar

Domyślnie

Omawianie wampirów bez Nosferatu to kpina.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-02-10, 16:42   #8
Meden
Chrząszcz

Meden awatar

Domyślnie

Lubie wszystkie wątki związane z wampiryzmem. Co mogę dorzucić to film Dracula z 1992 roku. Trochę tu zbyt dużo wątku romantycznego, ale sama idea jest naprawdę ciekawa. Lubię jak w filmach zawarta jest nutka historii jakiejś postaci - a tu została ona przedstawiona w dość ciekawy sposób. I sam koniec, gdy godzi się z własnym losem. Nosferatu z 1922 czy 1979 roku, wygląda jak dla mnie trochę zbyt komicznie.. Lecz może to tylko moje odczucie, gdyż jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi obrazami tych krwiopijców? Manga Vampire Hunter z 2000 r. jest świetna i zachęcam wszystkich do jej pooglądania.
RPG
Meden jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-02-10, 23:05   #9
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

http://fabryka.pl/aktualnosci.php?id=2675&flash=y

Czekam z niecierpliwością, Polska górą.

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-03-10, 23:52   #10
Skyrim
Kąsacz

Skyrim awatar

Domyślnie

Wampirki to od takie sobie stworki z folkloru słowiańskiego i cygańskiego, dla mnie nie zbyt ciekawe stworzonka z fantastyki.
RPG
Skyrim jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-06-10, 18:33   #11
Izka

Izka awatar

Domyślnie

Praca maturalna zmusiła mnie do poszukiwań wszelakich dzieł związanych z wampiryzmem... Choć były to poszukiwania przyjemne i ciekawe
Temat jest wart zainteresowania, bo jak wiele innych postaci fantastycznych, opisywanych w wierzeniach obrazuje ludzkie lęki i namiętności...
Wampir w ksiażkach i produkcjach? Mogę polecić rozejrzenie się za starszymi dziełami, które stanowiły natchnienie dla powstających później historii o wampirach, a tych mamy tysiące.
Carmilla -Le fanu, wszelkie streszczenia łatwo znaleźć w internecie, polecam bo opowiadanie jest krótkie, a myślę, że warte uwagi, podobnie jak Narzeczona z Koryntu Goethego, ballada z 1797roku uchodzi za pierwsze literackie opracowanie tematu, jest przepełniona symboliką i różnie można ją odczytywać, i chyba własnie to najbardziej lubię w opowieściach o wampirach...

Nosferatu? Owszem, omawiając temat wampirów w tekstach kultury trzeba o tym filmie wspomnieć. Jak dla mnie bardziej trzymający w napięciu niż wiele współczesnych horrorów które przebijają się tylko ilością tryskającej krwi albo efektów specjalnych...W ogóle dla osób zainteresowanych kinem jest to obowiązkowa pozycja, z ciekawymi jak na ówczesne czasy pomysłowymi efektami, nadającymi filmowi tajemniczości i "grozy".

Dla osób zainteresowanych tematem polecam ksiażke-
OD GOTYCYZMU DO HORRORU. WILKOŁAK, WAMPIR I MONSTRUM FRANKENSTEINA W WYBRANYCH UTWORACH -Anna Gemra

Stanowi ciekawe opracowanie tematu i dla mnie była niejako rozszerzeniem popularnego dzieła Marii Janion -Wampir. Biografia symboliczna.
Izka jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-06-10, 18:45   #12
Stalker_wilk
Zębacz

Stalker_wilk awatar

Domyślnie

Wolę wilkołaki ale o nich mało filmów a jak już to kicze ale w grach wymiatają

no cóż w zmierzch są wampiry ale dali tam tyle durnych pomysłów np błyszczące wampiry o matko co za dureństwo

no i jest jeszcze underworld trzyma poziom ale nic nadzwyczajnego nie jest
RPG
Stalker_wilk jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania