Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Ogólnie o uniwersum > Gothic 3 > Dyskusja
Przeładuj stronę Co sądzicie o Najemnikach ?!

Zobacz wyniki ankiety: Jesteś za najemnikami czy przeciw ?!
Za ! 87 49.71%
Przeciw ! 88 50.29%
Głosujących: 175. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 05-06-10, 14:59   #1
Gallanomen
Polna Bestia

Gallanomen awatar

Lightbulb Co sądzicie o Najemnikach ?!

Witam,

postanowiłem założyć ten temat, ponieważ już chyba w 4 z kolei temacie słyszę głosy, że najemnicy tu cytat: "Zabili by własną matkę aby tylko przeżyć" , "sługusy orków" koniec cytatu.

Chciałbym poruszyć dogłebnie ten temat i dowiedzieć się kto jest za a kto przeciw najemnikom i dlaczego ?!

Moim osobistym zdaniem najmenik jest najlepszą postacią w grze. Grałem zawsze najemnikiem w Gothicu I , II + NK i w III. Patrząc z perspektywy czasu najemnicy wyszli chyba najlepiej ze wszystkich już po upadku bariery. Łatwy zarobek w II przy pilnowaniu farmy Onara. Drobne sprzeczki z palladynami jednak ich nie omineły. I kto stał na czele ?! Generał Lee. To właśnie jego wziąłem ze sobą na Esmeraldę. Jako najemnik orków wcale nie było tak źle. W Monterze nawet dostajesz własne mieszkanie , a buntownikiem musisz kryć się po ciemnych jaskiniach pełnych szczurów i spać na niewygodnych pryczach. Najemnik natomiast chatka w Monterze, ochrona strażników orków, których w Myrtanie całej jest dużo, orkowie jak wiadomo handlują z Assasynami i dostają niewolników przez co najemnik nie musi robic tylko ich pilnować. Przykładem jest najemnik również z Montery.

A wy co sądzicie ?!

Uczeń Diegonzalesa

Ostatnio edytowane przez Gallanomen : 06-06-10 o 15:11.
RPG
Gallanomen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 16:16   #2
helinos
Polna Bestia

Domyślnie

Zależy jeżeli jest to Władek ze wsi który musi utrzymać rodzinę nie mam nic przeciwko ale jeżeli jest to elitarny najemnik nie znaczy czy musi utrzymać rodzinę to jestem na NIE ponieważ zwykłego władka do elitarnej zbroi nie wpakują to musi być ktoś....no wiecie jaki umiejętność lizania pupy orką oraz zabicia swojego przyjaciela tyle odemnie
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 05-06-10, 16:40   #3
Xsant
Zębacz

Xsant awatar

Domyślnie

Ja jestem za najemnikami. Najemnicy stają się zwykle nimi przez to, że Król miał ich w du*ie. Kiedy zaatakowali orkowie co mieli zrobić ci ludzie? Mieli żyć jak niewolnicy, czy żyć w spokoju, bo Król wolał się zamknąć w swoim zameczku w Vengardzie, a potem zgrywać bohatera, tak jak zrobili to paladyni na Khorinis. Najemnikami stają się też ludzie, którzy byli źle traktowani przez przydupasów Króla, albo zostali źle osądzeni, np. przez prawo. Najemnicy wcale nie są tacy, że "zabiliby własną matkę za garść monet", tacy są bandyci. Wielu ludzi uważa najemników za zwykłych oprychów i zabójców. A to, że pracują dla orków wcale nie świadczy o tym, że tacy są. Wielu najemników ma lepsze serca niż ci wszyscy co pałętają się na królewskich dworach. Najemnik to praca jak każda inna, a to jaki jest człowiek ją wykonującą to zależy od jego charakteru.

Подземелье Белиара | Ученик Меча
RPG
Xsant jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 07:52   #4
Mroczny_Paladyn

Mroczny_Paladyn awatar

Domyślnie

Szczerze mówiąc to mam mieszane odczucia w stosunku do nich.
Z jednej strony orkowie zawsze byli wrogami, a najemnicy pracują dla nich i za pieniądze pomagają orkom. Pomagają tępić buntowników. Zdrada Króla?
Z drugiej strony co król zrobił żeby im pomóc? Mając do wyboru pewną śmierć lub pracę jako niewolnik chyba każdy wybrałby pracę u orków jako źródło uczciwego zarobku. Po co kryć się i ryzykować jak buntownicy albo harować cały dzień jak niewolnicy? Najemnik orków to praca jak każda inna.

Deum De Deo, I am God...

RPG
Mroczny_Paladyn jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 14:55   #5
Sandris
Czarny Goblin

Sandris awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Gallanomen Zobacz post
Moim osobistym zdaniem najmenik jest najlepszą postacią w grze. Grałem zawsze najemnikiem w Gothicu I , II + NK i w III.
Najemnicy z Gothica I, II + NK różnią się od tych, których widzimy w G3. Ci pochodzący z Górniczej Doliny pracują dla Lee, byłego dowódcy armii Rhobara II. Ochraniają tam Magów Wody, których celem jest zniszczenie Bariery. Gdy to już nastało, udali się na farmę Onara, gdzie za pieniądze (w końcu to najemnicy) ochraniają dobytek jego oraz okolicznych farmerów. Mają konflikt z Paladynami, ale w razie ataku Orków pewnie stanęliby przeciwko nim ramię w ramię. Najemnicy z kontynentu to ludzie na usługach Orków, głównie tacy, którzy dobrze walczyli. Nawet Zielonoskórzy wypowiadają się o nich z pogardą. Z pewnością najemnicy w zdobytych przez Orków miastach z pomocą niewolników i okolicznych buntowników mogliby wszcząć powstanie i wyzwolić osadę (z drugiej strony mogłoby się to przełożyć na ostrzejsze traktowanie najemników w innych miastach, lub nawet profilaktyczne ich wymordowanie), jednak rezygnują z tego, woląc przebywać w miastach i dostawać żołd od ich "pracodawców" (wątek ryzyka wpisanego w życie najemnika Orków, jak np. polowanie na buntowników itd. został w G3 całkowicie zapomniany). Bardzo często odnoszą się w pogardliwym tonie do bohatera, jakby chcieli się nad nim wywyższyć tym, że mogą pracować dla Zielonoskórych. Jednak nie wszyscy są tacy. Marik, dla przykładu, mógłby być nawet Paladynem w służbie króla (chociaż jego przeszłość nie jest znana, mógł potajemnie zdezerterować, przyodziać łachmany, udowodnić Orkom swoje umiejętności bojowe i zostać najemnikiem). Jest uprzejmy, liczy się ze zdaniem bohatera, zależy mu na jak najlepszym życiu swoich podwładnych. O ile mnie pamięć nie myli, wspominał też, że nie jest zadowolony ze służby u Zielonoskórych i chciałby wygnania ich z tej krainy. O ile w tak sandboxowym świecie, jaki jest przedstawiony w G3, ciężko polubić jakąś postać (tak jak w poprzednich częściach Diego, Laresa, Lee, Gorna, Lestera etc.), to Marik jest najlepszą postacią, której nie widzieliśmy w poprzednich odsłonach serii i chętnie zobaczyłbym go w Arcanii z jakąś większą rolą (ew. QP lub CSP).

EDIT: W ankiecie przydałaby się opcja "Nie mam zdania".
RPG
Sandris jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 15:16   #6
Gallanomen
Polna Bestia

Gallanomen awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Sandris Zobacz post
Najemnicy z Gothica I, II + NK różnią się od tych, których widzimy w G3.
Dobrze o tym wiem, że ci najemnicy z Khorinis to nie ci sami, którzy są na kontynencie. Chciałem jednak podkreślić, że praca najemnikiem nie zmienia się od Gothica I. Tam pracowali dla kogoś (Magowie Wody) , w II też dla kogoś (Onar), a III pracują dla Orków. Niektórzy uważają ich za pupilków od Orków , uważają, że najemnicy liżą im 4 litery i sprzedaliby własna matkę aby przetrwać. Najemnik to praca jak każda inna. Każdy musi sobie jakoś radzić pod okupacją Orków. Nikt nie zmuszał przecież buntowników do tego aby kryli się po jaskiniach i zakładali ruchy oporu w miastach przeciwko Orkom. Każdy z nich mógł się dołączyć do Najemników i prowadzić w miarę dostatnie życie.

Masz rację przydałaby się taka możliwość, nie pomyślałem o tym, moja wina

Uczeń Diegonzalesa

Ostatnio edytowane przez Gallanomen : 06-06-10 o 15:19.
RPG
Gallanomen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 16:44   #7
tomasson2
Krwiopijca

tomasson2 awatar

Domyślnie

Jestem przeciwny. Według mnie najemnicy to ludzie, którzy zdradzili króla dla wygodnego życia u boku orków. Nawet jak odbijasz miasta, kilku przechodzi na twoją stronę. Reszta ma cię w dupie i woli bronić swego "orkowego" miasta. Plusem jest to, że robota jest łatwa i dostatnia, lecz za to sumienie musi boleć gdy ktoś ci mówi "sługus orków", "zdrajca" itp. Może i buntownicy żyją w ciężkich warunkach, ale za to u nich działa zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, każdy ma do siebie zaufanie. Wśród najemników tak nie jest, co potwierdza np. zadanie Marika w Monterze by sprawdzić jego ludzi co o nim sądzą... Nie lubię najemników, zawsze byłem i będę rojalistą

Ból to tylko kwestia siły woli...
RPG
tomasson2 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 20:00   #8
Xsant
Zębacz

Xsant awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał tomasson2 Zobacz post
Wśród najemników tak nie jest, co potwierdza np. zadanie Marika w Monterze by sprawdzić jego ludzi co o nim sądzą...
Też nie ufałbym własnym ludziom, przez buntowników. Ale popatrz. Z drugiej strony to Deckard też okazał się zdrajcom, ale dla orków. Zyskał zaufanie najemników, a potem okazał się buntownikiem.

Cytat:
Według mnie najemnicy to ludzie, którzy zdradzili króla dla wygodnego życia u boku orków.
Może uznali, że teraz ich kolej na wygodne życie, po tylu latach harowania dla Króla (a raczej dla jego przydupasów) i nie otrzymywaniu niczego w zamian? Oni od teraz mogą zacząć żyć, a Król będzie się trudził nad utrzymaniem kraju.

RPG
Xsant jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 20:24   #9
helinos
Polna Bestia

Domyślnie

Heh...Jak polski chłop wsypywał partyzantów przecież też było dobrze...Bo przecież Polska to zły kraj no to jak się wsypię takich partyzantów to nic złego
Jak luzie patrzyli jak polskim żołnierzom strzelali w głowę to przecież'Frajerzy lepiej lizać coś Niemcom 'Taka sama sytuacja była z polskimi partyzantami niektórzy ich uważali za nędznych frajerów którzy pójdą na pewną śmierć a jednak walczyli do końca nawet jeżeli generałowie mieli ich w....

Mam szacunek jak i w realu tak i w gothicu do ludzi którzy zawsze walczyli za prawdę miłość dobroć i ojczyznę

Ostatnio edytowane przez helinos : 06-06-10 o 21:54.
RPG
helinos jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 20:55   #10
Thorus123
Krwiopijca

Thorus123 awatar

Domyślnie

Jestem za! Najemnicy są fajni i łatwo wejść w ich łaski a buntownicy to zwykli tchórze chowający się po lasach. A w G3 u orków jest rarytas. Mnóstwo kasy, niezbyt trudne zadania no i chatka w Monterze. Czego chcieć więcej?
Thorus123 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-06-10, 21:43   #11
tomasson2
Krwiopijca

tomasson2 awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Xsant Zobacz post
Też nie ufałbym własnym ludziom, przez buntowników. Ale popatrz. Z drugiej strony to Deckard też okazał się zdrajcom, ale dla orków. Zyskał zaufanie najemników, a potem okazał się buntownikiem.
To tylko potwierdza słabość hierarchi najemników. Łatwo jest zyskać ich zaufanie... U buntowników jest nieco trudniej (pamiętasz Nemorę?). Najemnicy boją się orków i tyle, wiedzą, że jakby się sprzeciwili to nikt by ich nie poparł w mieście(mówię o pojedyńczym przypadku tj. jeden najemnik), skończyli by w tych klatkach koło Silden, albo na tych palach przy każdym mieści A ta perspektywa nie jest dla nich korzystna

Cytat:
Napisał Xsant Zobacz post
Może uznali, że teraz ich kolej na wygodne życie, po tylu latach harowania dla Króla (a raczej dla jego przydupasów) i nie otrzymywaniu niczego w zamian? Oni od teraz mogą zacząć żyć, a Król będzie się trudził nad utrzymaniem kraju.
Nie mamy pewności, że najemnicy pracowali dla króla, może niektórzy z nich byli zwykłymi farmerami czy coś. A nawet jeżeli to kiedy król był silny opowiadali się po jego stronie, kiedy orkowie doszli do władzy przeszli na ich stronę... Nie wiemy też czy nie otrzymywali niczego w zamian. Uważam, że ich praca u króla nie była bardzo odmienna. Strażnicy pilnowali miast(tak jak najemnicy orków), otrzymywali za to zapłatę, jedzenie, mieszkanie. Założę się , że ta grupa najemników, którzy byli strażnikami np. w Monterze mieszka w tej samej chacie co zawsze. Zresztą dobrze wiemy jaki jest stosunek orków do "Morr". Życie w ciągłym strachu(jak coś spiepszysz to sorka, ale death) nie jest wygodne. Najemnicy takie życie wybrali, w zamian dostając złoto i bogactwo. Twierdzę jednak, że jezeli królestwo miałoby w posiadaniu te same tereny co i orkowie to płaciliby strażnikom tyle samo. Pamiętasz intro z g1? Królestwo Myrtany było bogate... aż do wojny... wtedy warunki się zmieniły. Kiedy strażnikom zaczęło burczeć w brzuchu poszli do orków... Dlatego szanuję buntowników, bo stoją przy swoim, nie są zmienni jak kobieta

Ból to tylko kwestia siły woli...
RPG
tomasson2 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-06-10, 13:31   #12
Xsant
Zębacz

Xsant awatar

Domyślnie

Cytat:
Nie mamy pewności, że najemnicy pracowali dla króla, może niektórzy z nich byli zwykłymi farmerami czy coś. A nawet jeżeli to kiedy król był silny opowiadali się po jego stronie, kiedy orkowie doszli do władzy przeszli na ich stronę... Nie wiemy też czy nie otrzymywali niczego w zamian. Uważam, że ich praca u króla nie była bardzo odmienna. Strażnicy pilnowali miast(tak jak najemnicy orków), otrzymywali za to zapłatę, jedzenie, mieszkanie. Założę się , że ta grupa najemników, którzy byli strażnikami np. w Monterze mieszka w tej samej chacie co zawsze. Zresztą dobrze wiemy jaki jest stosunek orków do "Morr". Życie w ciągłym strachu(jak coś spiepszysz to sorka, ale death) nie jest wygodne. Najemnicy takie życie wybrali, w zamian dostając złoto i bogactwo. Twierdzę jednak, że jezeli królestwo miałoby w posiadaniu te same tereny co i orkowie to płaciliby strażnikom tyle samo. Pamiętasz intro z g1? Królestwo Myrtany było bogate... aż do wojny... wtedy warunki się zmieniły. Kiedy strażnikom zaczęło burczeć w brzuchu poszli do orków... Dlatego szanuję buntowników, bo stoją przy swoim, nie są zmienni jak kobieta
Od Marika z Montery możemy usłyszeć wiele ciekawych rzeczy. Orkowie nie są tacy jak ty Ich przedstawiłeś, przynajmniej nie ci na kontynencie. Robią całkiem mili, kiedy pokażesz im że jesteś twardy, a nie miękką...I wielu najemników stanęło po stronie orków ze względu na Xardasa, który zakończył wojnę. Nie mówię, że najemnicy są niewiniątkami, ale buntownicy wcale nie są lepsi. Każdy ma swoje poglądy na życie, niektorzy chcą wreszcie zacząć żyć wolno, a inni (zwykle ci którzy podczas panowania Rhobara mieli życie usłane różami) chcą aby było jak dawniej, że oni są panami, a nie orkowie.

RPG
Xsant jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania