Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Krasnoludy

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 06-03-08, 08:45   #25
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Coż, Corvus, zastanówmy się, czy mówimy o bajkach czy o fantazy.
Ja mam na mysli świat "realfantazy", czyli taki, który przypomina nasz (pod względem praw fizyki) plus pewne magiczne siły oraz stworzenia jakich u nas nie ma.
Postaram się wyłożyć o co mi chodzi.
W Bajce możesz napisać, że jakiś krasnolud wsiadł na smoka i ten machając skrzydłami poleciał na księzyc. Ale kazdy wie, że jest to technicznie niemożliwe, nawet gdyby smoki i krasnoludy istniały. Zatem w opku fantasy taki lot trzeba by wyjasnić np. magiznym portalem czy czyms podobnym.
W bajce możesz napisać, że bohater rzucił się do oceanu i wpław po pieciu tygodniach przypłyną do Ameryki. Ale w fantazy musiałbyś raczej inaczej to opisać. Posłużyć się magią lub czymś innym, aby rzecz niemożliwą uczynić realną.
Oczywiście niektóre sprawy mogą być różnie opisywane w zalżności od tego czy dany świat jest bliższy realu czy bajki.
Ja lubie takie światy fantazy, gdzie real jest poszerzony w miarę logiczny sposób o magię.
Ale czy będzie światem fantazy czy bajką uniwrersum gdzie 2+2 rowna sie 5?

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-03-08, 10:27   #26
Corvus
Pan Porządek

Corvus awatar

Domyślnie

A nad czym tu się zastanawiać? Temat wyrażnie wskazuje, że chodzi o fantasy a nie bajki. Tak więc krasnoludki z sierotką marysią latające na księzyc na smoku nie mają tu nic do roboty ;P
W grę wchodza niskie, barczyste i brodate krasnoludy. O cięzkich zbrojach i ostrych toporach. A na dodatek przestraszecznie bojące się wody. Ale takze uparte i zadziorne.
I tutaj masz ten swój realfantasy... wszystko jest niby takie samo jak w nszym świecie, a jednak sa pewne tajemne moce, które rownież dorzucają swoje trzy grosze do tego świata. Wynikiem tej magii sa krasnoludy, elfy, niziołki, bestie, czarodzieje, czarownicy, druidzi, kapłani etc. etc.
Bajka to bajka zrobiona by za bardzo nie przestraszyć dzieci. w sumie fantasy to tez bajka tylko dla takich troszke starszych dzieci - więcej w niej brutalności i niespotykanych dziwów.
I tak wlasnie owstały krasnoludy - z magii. To ich Bóg je stworzył nadając takie a nie inne cechy. Wykłocanie się, że nie mają prawa byc silne i wytrzymałe jest tak na miejscu jak wykłócanie się do naszego Boga, że stworzył nas na swoje podobieństwo.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-03-08, 20:50   #27
Cobra

Cobra awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Cobra
Domyślnie

Corvus z nim nie ma sensu dyskusja bo i tak zawsze on ma racje i bedzie ci wmawial, ze czerwone to jednak zielone. Nie offtopujac, to dla mnie rowniez ta dyskusja nie ma juz sensu. Kazdy wylozyl swoje racje i wyjasnil jak to jego zdaniem jest mozliwe. Ja osobiscie nie widze przeszkody, aby niskie, aczkolwiek krepe i umiesnione krasnoludy mialy tyle sily i wytrzymalosci. Poza tym to jest swiat fantasy, wiec nad czym tutaj sie tak rozwodzic.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 10:03   #28
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cobra...
Nie rozumiem, ty przez dyskusję rozumiesz przyznawanie racji oponentowi?
Starałem się tylko w jak najprostszy sposób zaprezentować swoje poglądy i racje. Nie oczekuje, że kogoś przekonam, tylko, że mój dyskutant zrozumie DLACZEGO tak uważam, niekoniecznie się ze mną zgadzając.

Wcale nie uważam, że np. poglądy Corvusa są błedne. Po prostu ja inaczej podchodze do realiów świata fantazy i on inaczej. Dzięki tej dyskusji poznaliśmy odmienne poglądy.
Corvus założył magiczne postanie krasnoludów, co w myśl jego reguł tłumaczy wszelkie ich przymioty. Z taka teorią można się zgodzić.
Ja założyłem, że krasnoludy nie powstały dzieki magi tylko dzięki ewolucji i uznałem że w takim procesie nie mogły powstać krasnoludy o takich przymiotach jak te magiczne.
A to, że lepiej mi się czyta fantasy taka bardziej opartą na realiach, to sprawa mojego gustu, o tym, jak wiadomo, się nie dyskutuje....

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 11:25   #29
Corvus
Pan Porządek

Corvus awatar

Domyślnie

Eh młodzieży świata... dyskusja mi się bardzo podoba. Nie uważam ze musze koniecznie przekonać Smutasa do swoich racji - po prostu pokazuje mu że może być inaczej niz on mysli. A to czy go przekonam czy nie to juz inna kwestia. Jesli uzna ze moje racje maja prawo bytu i przmówią do nie go to ok, jesli nawet mam rację ale dio niego to nie przemwaia to przynajmnie pokaze mu ze jest druga strona nie tylko ta o której on mówi. I odwrotnie...
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-03-08, 12:57   #30
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Aby już nikogo nie denerwować skończmy tę dyskusję...

A tak całkiem z boku, to przypomniał mi się art, który chyba kiedyś był w Fantastyce, gdzie jakiś biolog udowadniał, że takie stwory jak latajace smoki nie mają prawa istnieć w naturze. Opisywał zależności pomiędzy ich budową anatomiczną a możliwością posiadania takich skrzydeł, które pozwalałyby im latac, pluciem ogniem i takie tam... Nader ciekawy art.

Wredny barbarzyńca
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania