Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Fantastyka i Chrześcijaństwo

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 15-10-07, 17:21   #25
LeComte
Czarny Goblin

LeComte awatar

Wyślij wiadomość przez Skype™ do LeComte
Domyślnie

Kto to był z tym kółkiem fantastyki? Nie ważne. Ważne jet to, że pod tym względem księża czy biskupi nie mają racji, przynajmniej oficjalne stanowisko Kościoła nie ma racji. Jak chcieli oddzielenia państwa od Kościoła, to mają. I co się będzie jakiś staruch pier*****y wpierd***ł w nie swoje sprawy? Że fantastyka to zło? Hola hola, SATANIZM to zło! Ofiary z niemowląt i picie krwi to zło! Dlaczego proboszcz w małej wsi przymknie oko na to, że jakaś szesnastka zaszła w ciążę, ale będzie mnie tępił na religii, że gram w Gothica czy TES? I tutaj z innej beczki: chrześcijaństwa nie da się połączyć kompletnie z fantastyką (satanizm czy takie wampiry to co innego). Co prawda, da się w pewnym stopniu, ale jest to bardzo ryzykowne. I teraz o grach: mają mi one przynieść tylko rozrywkę, nawet taki World of Darkness (nie na kompy) jest dla rozrywki, a nie, żeby tam potem pić krew itd. Później zrobię edit i dokończę

Pozdro dla Podziemia, Królestwa i Klasztoru!
RPG
LeComte jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-07-08, 11:14   #26
Okultysta

Okultysta awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Okultysta
Domyślnie

Hola,hola ja widzę tu na razie same makabreski.Nie wszyscy autorzy splatający fantastyczność z chrześcijaństwem piszą o horrorze inkwizycji itp. Ursula Le Guin pisała o chrześcijańskim świecie ukrywając go pod fantastycznością i nie pisała o inkwizycji lecz o samej religii i jej zwykłych wyznawcach i ich życiu a świat przedstawiony był w miarę spokojny . Autorka "Czarnoksiężnika z Archipelagu" napisała dość dużo opowieści chrześcijańsko-fantastycznych
Ps.Nie są to łatwe lektury podobnie ja "Czarnoksiężnik..."

Szukać prawdy i ją odnaleźć oto jest ma droga...
III miejsce w KNNW
RPG
Okultysta jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-08, 09:48   #27
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał LeComte Zobacz post
chrześcijaństwa nie da się połączyć kompletnie z fantastyką
A czemu? Czy fantastyka twoim zdaniem to tylko takie historie, które sprzeciwiają się chrześcijańskim zasadom? Znam wiele pozycji, którym nie da się zarzucić niezgodności z zasadami wiary.

Cytat:
Napisał Okultysta Zobacz post
Nie wszyscy autorzy splatający fantastyczność z chrześcijaństwem piszą o horrorze inkwizycji itp.
99% pizących o tym "horrorze inkwizycji" nie ma o niej zielonego pojęcia, tylko powtarza zasłyszane kłamstwa.
Wiele razy nieźle się usmiałem czytając pozycje, gdzie autor odnosił się do stereotypowych opinii o historii bez jej znajomości. CZasem to denerwuje, że kolejne osoba powiela kłamliwe informacje.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-08, 12:08   #28
Luke
Ognionośca

Luke awatar

Domyślnie

Fantastyka wyrasta z kultury chrześcijańskiej. Kropka. Elementy nordyckie [krasnoludy], celtyckie [elfy, orkowie], greckie [cyklopi, stworzenia takie jak Pegaz] i słowiańskie [wampiry, rusałki] zostały włączone pod jedną wielką kulturę panującą obecnie nad rozwojem literatury i innych elementów kultury masowej. Co prawda widać wpływy innych cywilizacji na poszczególne elementy fantastyki - jak np. dżiny i ifryty z islamu, ale zawsze rasa ludzi jest przedstawiana w stanie ze średniowiecza, wraz z rycerstwem i całą resztą majdanu - a to już jednoznacznie kojarzy się z kulturą chrześcijańską. Całość utwierdził Tolkien, uważany przez wielu za ojca współczesnej fantastyki, a który był człowiekiem wierzącym.

RPG
Luke jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-08, 14:13   #29
Loczek al zah Chaber

Loczek al zah Chaber awatar

Domyślnie

Moim zdaniem autor tego tematu robi kompletną bzdurę. Ja się grzecznie zapytam: Jak można porównać 'świat' fantastyki i 'świat'(!) chrześcijaństwa?
Po pierwsze: Co to jest 'świat chrześcijaństwa'? Chcesz porównać fantastykę z 2000 lat historii? W której zawiera się to, że Bóg chodził po świecie, wyrzynano wierzących, uznano tą religię, 500 lat "mrocznych wieków" (w których nie spisywano historii), średniowiecze, wynalezienie prochu, czasy nam współczesne (bombę atomową) itd. itd.?!

Ale dobra, uważasz, że fantastyka jest wzorowana na średniowieczu. Nie licząc mitologii pierwsza europejska fantastyka narodziła się w średniowieczu. Były to historie z elementami fikcyjnymi, a że wtedy niewiele znano starożytność to umiejscowiono ją w znanym, otaczającym świecie. Powstało wiele takich historii, a późniejsi twórcy powielali to. I tak do naszych czasów, aż wynaleziono nowy odłam fantastyki - sience-ficion.
Tak więc utarło się, że autorzy piszą w realiach średniowiecza lub przyszłości. Oczywiście można by napisać fantastykę w realiach starożytności lub renesansu lecz zbyt utarły się poprzednie wzorce i nikt na to nie wpadnie (i byłoby trochę ciężko).

Mówisz o symbolach i bogach? Nikt na to nie poradzi, że wiele symboli jest uniwersalnych, a ludzie zawsze chcieli wyznawać jakiś bogów (co prawda z pewnymi okresami przerwy). Taki ogień czy światło to symbole dobra, krzyż może być częstym znakiem heraldycznym (nie koniecznie chrześcijańskim). A tacy paladyni? No na pewno wojownicy nie są wzorowani na religii, tylko danym okresie hist. A że są 'fanatykami' to nic niezwyczajnego. Przejrzyj sobie historię świata: wszystkie ludy walczyły w imieniu swego państwa i religii (nie tylko w średniowieczu). A bogowie? Chrześcijański jest 'wszystkim' jest wszechmocny itp., jest jeden (w kontraście do innych religii). W większości fantasy mamy do czynienia z całym multum bogów. A w samym Gothicu: trzech: reprezentujących dwie strony konfliktu i strażnika. Mają swoich wyznawców i toczą nieprzerwaną wojnę. Posługują się ograniczonymi mocami (ogień, woda). Wybacz, ale mi to do Chrz. do chole*y nie pasuje. Można by napisać fantasy z jednym bogiem na wzór chrz., ale tu kolejny utorowany wzór i mało ludzi go łamie (mówię o klasycznym fantasy).
Co prawda f. jest po części wzorowane na Chrz., ale nie w takim stopniu. To raczej zależy od przyzwyczajeń autora. Np. arabska fantastyka różni się, bo autorzy wzorują się na własnym kraju. Porównujesz magię do realnego świata. Życzę powodzenia w szukaniu elfów i krasnoludków.

A co tyczy się czy jest f. zgodna z religią. Wiele osób nie rozumie Kościoła i mimowolnie łączy to z jakimś "polowaniem na szatana", które jeśli miało miejsce to w czasach, w których wierzono w smoki i nieczyste moce chodzące po świecie i było dziełem stukniętych ludzi. Przecież f. to rodzaj rozrywki, więc czemu ktoś miałby to potępiać. Ja nie słyszałem, żeby Watykan wprowadził zakaz grania w gry komputerowe. A jeśli komuś ktoś mówi, że przez granie stajesz się zły, to ja takiego człowieka bym ignorował. Jak ktoś powiedział: to że gram w rpg po stronie zła, nie oznacza, że w wolnym czasie będę pił krew niemowląt, zarzynał ludzi, składał ofiary. Bo jeśli ktoś tak robi, to nie wina gry tylko tego, że jest psycholem. A nawet gdybym wierzył w elfy, krasnoludy i co tam jeszcze, to co w tym złego?
Może napisałem trochę zbyt ostro, nie przejmujcie się.

Rycerz Angeliki || Brat Torna, Olivandera, Nederlanda, Burratosa, Ajacieda || Wuj Calzedo

RPG
Loczek al zah Chaber jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-07-08, 15:38   #30
Bucaf
Chrząszcz

Domyślnie Niekoniecznie

Przepraszam bardzo, ale czy stanowisko kościoła jest przeciw Fantastyce?
Czy Kościół ( mówię o najważniejszych hierarchach ) kiedykolwiek powiedział " Fantastyka to Zuo"?
Nie.
Mamy takie wrażenie, ponieważ Chrześcijańscy/Katoliccy fanatycy, nie będąc obeznanych w temacie - często nie posiadając odpowiedniej wiedzy, szufkladkują całą fanatastykę jednym słowem:
"szatan".

I nie mówię tu tylko o zwolennikach Ojca Tadeusza, czy zagorzałych zwolenników Radia Maryja!

Po prostu taka mentalność jest, niektórych "zamkniętych na wiedzę" ludzi.
A sam znam wielu kapłanów, którym nie obca jest literatura Tolkiena chociażby ;-)

Co do samego tematu...

Zapożeczenie ze średniowiecza jest oczywiste - jak zresztą zauważyli moi poprzednicy.
Nie mniej jednak nie z samego chcrześcijaństwa - ale wogle średniowiecznej Europy.
RPG
Bucaf jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania