Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Fantastyka i Chrześcijaństwo

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 02-01-06, 19:15   #13
holek
Jaszczur

Domyślnie

"Jak myślicie czy świat Chrześcijaństwa i świat fantastyki to dwa różne światy?"

Tak, bo gdyby były tym samym to nie miałyby dwóch odmiennych nazw. Jedno jest religią, a drugie jest rozrywką... Ale jako ateista muszę przyznać, że oba światy wydają mi się nieprawdziwe i bajkowe, więc nie widzę niczego złego w mieszaniu ich.

Nieprzeczytane 29-01-06, 23:36   #14
Zbi_G
Chrząszcz

Domyślnie

Czy ja wiem...

Jesli chodzi o Władce Pierscieni czy Stara Basn :P to u mnie ksiadz popierał i polecal jako dobra lekture zamiast Harego Portjera...

pozdro
RPG
Zbi_G jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 30-01-06, 08:19   #15
Silgurf
Zbanowany

Domyślnie

Władca Pierścieni i Stara Baśń to opowiadania nie skupiające się tak bardzo na samej magii. Są w niej elementy fantastyczne, bajkowe i dla kościoła jest to też niezbyt pochlebne, ale już Harry Potter to książka która jakby uświadamia czytelnika że magia jest i są jej dwa rodzaje: dobra i zła. Ale według biblii nie ma magii złej i dobrej, jest to wielkie narzędzie w ręku szatana i dla księży to jest największy argument. HP to książka w której całość fabuły opiera sie na czystej magii. Ale uważam że już trochę odbiegłem od tematu...

Czy fantastykę da się połączyć z chrześcijaństwem ? Ależ oczywiście, w biblii nie raz Bóg nawiązuje do pogan, guseł, zabobonów i magii. Opętania przez demony, przepowiednie, to wszystko było i jest w naszym świecie. Ale jest już nie tak 'popularne' i wiara choćby w szatana już zanika. W średniowieczu nastąpiła 'plaga' jasnowidzów, wróżów itp. Ale poprzez połączenie fantastyki z chrześcijaństwem musimy udowodnić duchownym że takie zdarzenia mogły mieć miejsce. Nie zabronią pisać czegoś co nawiązuje do historii chrześcijaństwa...choćby inkwizytorzy, heretycy, palenie czarownic na stosie...to wszystko już było ale księża o tym chyba zapomnieli...
Pozdrawiam :P
RPG
Silgurf jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-02-06, 00:47   #16
Jaskot
Jaszczur

Domyślnie

Hmmm... Powiem szczerze, ze bardzo chetnie bym sobie przeczytal taka ksiazke... Ale tak, zeby tak fantastyka byla maksymalna herezja... Zeby w tej ksiazce byly bezczelnie obsmiewane prawdy chrzescijanskie... I wszyscy od papieza-po ministrantow... Wszystko w klimacie fantasy... Taaak... To bylaby wspaniala ksiazka... Of kors pelna czarnego humoru... I zeby Kosciol probowal wstrzymac naklad... Nie wiem, czy to wogle mozliwe, ale...

Btw. Wiecie, ze "Kod..." jest ksiazka gloszaca Herezje? ;p http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/index.php...d=481&Itemid=52

<span style=\'color:black\'>Jestem przeklęty... Wywalony ze ŚP za zerową aktywność...

RPG
Jaskot jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-02-06, 14:47   #17
GreG-1
Polna Bestia

Wyślij wiadomość przez AIM do GreG-1
Domyślnie

Kościuł sam sobie przeczy kidys palil na stosie ludzi o innych poglądach " heretyków" bardzo szybko rozprzestrzeniajaca sie inkwizycja zabijala setki tysiecy "czrownic" , "magów" , "czarnoksiezników"
a w dzsiejszych czsach bagatelizuje sprawe. Trzeba zrozumiec jedna sprawe kościół przez wiele lat całkiem daleko odszedł od pierwotnych załorzeń chrześcijaństwa , aby miec wieksza władze nad wiernymi wprowdził wiele swoich pomysłów np. spowiedz uszna ,chrzest małych dzieci itd. Jesli Rzym wydawał takie decyzje to mnie wcale nie dziwi ze potepia i boi sie fantastyki (dla niego jest to kolejne zagrorzenie) Nawiazujac do gier na podstawie wiary chrzescijanskiej jest to dobry pomysł ale powinny zajac sie tym osoby kompetentne które porafiły by przedstawic prawdziwa historie tej wiary (tylko odwet babć w mocherowych beretach bedzie straszny )
Nieprzeczytane 20-02-06, 18:01   #18
Dinsdale
Chrząszcz

Domyślnie

Czy można połączyć fantastyke z chrześjaństwem? Najwyraźniej. I nie trzeba nawet daleko szukać wystarczy spojrzeć na "Diablo" Same oodwołania do chrzescijanstwa. Może jest i monoteizm ale wiele potęznych istot jak anioły/demony dają duże pole do popisu
RPG
Dinsdale jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 26-02-06, 21:32   #19
Fein

Fein awatar

Wyślij wiadomość przez ICQ do Fein Wyślij wiadomość przez AIM do Fein Wyślij wiadomość przez Yahoo do Fein
Domyślnie

Głupie pytanie. Oczywiście, można i to w bardzo ciekawy sposób. Znacznie ciekawszy niż banały pani Kossakowskiej, kto wie, może już ktoś nawet coś takiego stworzył, tylko ja to w swojej ignoarancji pominąłem? I nie wyżywajcie się tak na księżach, oczywiście sporo wśród nich durniów i fanatyków, ale tego nie da się uniknąć. Wszędzie będą głupcy, nawet fantastyka nie jest idealna - sporo w niej gniotów i płowienia się w banałach. Takich jak choćby ten temat. :]

Człowieczeństwo razy sto nie równa się boskości.

ŚPodziemie - Anioł Śmierci
RPG
Fein jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-08-06, 16:47   #20
*Golden Ghost*
Chrząszcz

Wyślij wiadomość przez AIM do *Golden Ghost*
Domyślnie

Chrześćjaństwo i Fantastyka... cóż, powiem że lubie grać w Diablo II, i widać że nurty są zaciągnięte z Wiary... Sam wierze w Boga, ale nie wiem dlaczego tacy księża uważają że gry fantastyczne spaczają nam umysły tylko dlatego że mają tam jakieś pomysły zaciągnięte z Wiary (pomijając już wszystkie mordobicia typy Manhunt do których też sie czepiają ). Powiem szczerze że lubie sobie czasem posłuchać jakiegoś Black Metalu i czy przez to jestem jakimś wyznawcą kultu szatana ? Czy może pO Prostu lubie sobie posłuchać szybkich gitar i growlów ? Prędzej to 2... Oczywiście że można zaczerpnąć pomysły tam z Bibli czy z czegoś, o jakiś aniołach walczących z demonami, ale jedną rzeczą najważniejszą to jest nie pomylić wiary z fantastyką... i reszta może być W końcu to ma być tylko rozrywka na jakiś czas a nie chodzi o to by zaciągnąć nas na złą droge czy na zmienienie wiary, ale nie którzy którzy uważają że Rydzyk powinien dostać nobla takiego czegoś nie zrozumieją... Pamiętam raz jak grałem sobie raz w Gothica I i prawie gadałem z Coristo o nowym kręgu magii... mój dziadek naprawiał mi łóżko w tym samym czasie w pokoju no i jak tylko zobaczył pentagram i usłyszał magia to od razu zaczĄł wyskakiwać: Tomuniu ja widze że ciebie coraz bardziej satanizm bierze... ja już pO Prostu normalnie chciałem wyjść z pokoju tak byłem wkur... wpierniczony :P
RPG
*Golden Ghost* jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-03-07, 13:58   #21
Shad

Domyślnie

Stworzenie takiej powieści jest jak najbardziej możliwe. Polecam "Ostatnią sagę" Marcina Mortki. Bardzo ciekawa książka ukazująca chrystianizacje Skandynawi przy pomocy miecza.

Ostatnio edytowane przez Shad : 20-03-07 o 14:01.
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-03-07, 18:58   #22
AddoN
Tunak Pierwszy

AddoN awatar

Domyślnie

Fantastyka i chrześcijaństwo? Polecam sagę husycką Sapkowskiego, macie tam tyle krzyży, proporców, biskupów, klech i chędorzących klasztorników i chędorzących zakonnic, że aż czytać czasem nudno.

Co do gier i książek jeżeli dobrze się przyjrzycie to praktycznie większość odwołuje się do chrześcijaństwa w jakiś sposób je ubarwiając. W Mrocznej wierzy Kinga ciągle jest gadka o bogu. W Achai Ziemiańskiego nawet jest to wprost napisane. Pratchett to jawna przeróbka mitologii greckiej.
Cała fantastyka nawiązuje do chrześcijaństwa, wszak jednym z jej cech jest walka dobra ze złem. A w co by tego zła i dobra nie ubierać, zawsze się to skorzy z chrześcijaństwem, które samo w sobie jest tak banalne że aż strach…
RPG
AddoN jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 06-10-07, 22:26   #23
Athair
Chrząszcz

Domyślnie

Ne rozumiem, dlaczego księża "nie zalecają lektury Harego Portjera", że posłużę się cytatem. Z pewnością sami go nie czytali. Żeby nie było że offtop: popatrzcie na Świat Mroku, czy van Helsinga.

Ale księża naprawdę są już na tym punkcie zbzikowani. Sorry za takie porównanie, ale tak samo ja mogę powiedzieć że facet chodzący po wodzie to też bajka...
RPG
Athair jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 07-10-07, 10:30   #24
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Athair
Nie rozumiesz pewnej rzeczy. Katolicyzm kieruje się pewnymi regułami. A każda książka, która w mniejszym lub większym stopniu te reguł zmienia jest mniej lub bardziej antykościelna lub obrazoburcza. Nic więc dziwnego, że niektóre pozcycje są przez księzy trakowane w taki sposób.
I niekoniecznie książka musi zaraz propagować zło. Może opisywac jak to bohater ratuje świat, ale jeżeli jej przesłanie podważa zasady katolicyzmu, to i taka książka jest antykościelna.
Aby wyłapywać te niuanse trzeba najpier dobrze zrozumieć na czym polega katolicyzm, wiedziec czym się rózni np. od innych wyznać chrześcijańskich, itp. itd.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania