Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Przyszłość fantastyki w Polsce

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 21-03-09, 21:00   #1
Fremen
RPGfag

Fremen awatar

Domyślnie Przyszłość fantastyki w Polsce

... i na świecie zresztą też. Parę miesięcy temu w "Fantastyce" zawarty był, jak zwykle genialny, felieton Jarosława Grzędowicza, w którym autor poruszył drażliwą kwestię klasyfikacji gatunkowej w literaturze fantastycznej. Padła tam również wzmianka o dość pretensjonalnym temacie, mianowicie o rzeczonej przyszłości fantastyki w Polszy. Łazikując między półkami w Empiku, zaobserwować można praktycznie przekrojowo każdy dział fantasy i S-F. "Czyste" fantasy, pełne elfów, magów i tym podobnych wymysłów, urban fantasy, dark fantasy, wszelakie krzyżówki, zliczyć nie można. Kompletnie leży za to polskie science-fiction, przynajmniej w moim odczuciu. Nie macie wrażenia, że po śmierci Lema zabrakło kogokolwiek gotowego podjąć się stworzenia, już nie mówię typowej space opery, ale czegoś wybiegającego myślowo w przyszłość? Steampunk? Tutaj sprawa jest jeszcze gorsza, rzekłbym: tragiczna. Urban fantasy? Wznowienie "Nocnego..." i "Dziennego Patrolu" Łukjanienki.

I choć wydźwięk wspomnianej dyskusji był niewątpliwie inny, to nasuwa się pewne pytanie: w jakich podgatunkach fantastyki wy doszukiwalibyście się nadziei na poprawę towarzyszącej nam literackiej posuchy, przerywanej jedynie wyskokami co większych nazwisk i wydawniczymi wznowieniami "klasyki"? Czy coś was ostatnio zaskoczyło, zachwyciło na tyle, byście się skusili i po to sięgnęli? Czego oczekujecie od wydawnictw: konkretnych premier, czy może chcielibyście jakiegoś wymarzonego wznowienia (Rebisowe wydanie "Diuny" jest po prostu wspaniałe, nie ukrywajmy, jedna z najładniej wydrukowanych edycji książkowych ostatnimi czasy)?

Ostatnio edytowane przez Fremen : 21-03-09 o 21:03.
RPG
Fremen jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-07-09, 01:06   #2
Jolaos
Krwiopijca

Jolaos awatar

Domyślnie

Polski film, literatura itp w obecnej dobie podąża na ślepo za zachodem i przyszłość polskiej fantastyki widze niestety jako gorsza wersje tego co wymyślą światowi pisarze!
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-07-09, 22:46   #3
Ravi
Polna Bestia

Ravi awatar

Domyślnie

Zależy gdzie poszukasz, aktualnie czytam sagę Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego i jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony, książki Jacka Piekary o Inkwizytorze również przestudiowałem i naprawdę warto poświecić im trochę czasu, wiadomo że zdarzają się "artyści" psujący nam opinie lecz tacy szybko nikną XD
Nieprzeczytane 28-07-09, 23:28   #4
Makashi

Makashi awatar

Skąd: Kaplica mojego Pana, Jezusa Chrystusa, Zbawcy Europy
Wyślij wiadomość przez AIM do Makashi
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ravi Zobacz post
Zależy gdzie poszukasz, aktualnie czytam sagę Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego i jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony, książki Jacka Piekary o Inkwizytorze również przestudiowałem i naprawdę warto poświecić im trochę czasu, wiadomo że zdarzają się "artyści" psujący nam opinie lecz tacy szybko nikną XD
Mogę się mylić, ale mówimy chyba o przyszłości fantastyki. Poza tym, jest aż tak tragicznie, że jedynym dobrym polskim fantastycznym tytułem jaki ludzie potrafią podać jest "Wiedźmin", ew. saga o Madderinie?

[Sucharmistrz][Sługa Klasztoro][Oni-chan]
RPG
Makashi jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 28-07-09, 23:36   #5
Ravi
Polna Bestia

Ravi awatar

Domyślnie

Jednak w ostatnim czasie zaczyna to wszystko powoli nabierać jakiegoś tępa może za kilka tam Polska fantastyka będzie szersza od dwóch dobrych sag, trzeba mieć nadzieje i czekać
Nieprzeczytane 29-07-09, 09:26   #6
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Fremen Zobacz post
Kompletnie leży za to polskie science-fiction, przynajmniej w moim odczuciu.
Nie leży dlatego, że nikt nie pisze hard SF, tylko dlatego, że rządzi wolny rynek i gusta klientów. A przeważająca większośc woli czytać szeroko pojęte fantazy. Może za jakis czas gusta się zmienią. Ale jak ci brak takiej literatury, to jest sporo fanowskich stron w sieci, gdzie są publikowate opka tego typu.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-07-09, 11:06   #7
Ravi
Polna Bestia

Ravi awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Smutas Zobacz post
Nie leży dlatego, że nikt nie pisze hard SF, tylko dlatego, że rządzi wolny rynek i gusta klientów. A przeważająca większośc woli czytać szeroko pojęte fantazy. Może za jakis czas gusta się zmienią. Ale jak ci brak takiej literatury, to jest sporo fanowskich stron w sieci, gdzie są publikowate opka tego typu.
Nie chodzi tu o ilość tylko o jakość wykonania danego dzieła. Wiadomo, że rządzi wolny rynek lecz gusta czytelników w oparciu o autorów z zza granicy wyznaczają pewien poziom np. Trudi Canavan lub Stephan King do którego dociąga niewielu polskich pisarzy. Można mieć tylko nadzieje, że w przyszłości będzie lepiej wyglądała sytuacja polskiej fantastyki na arenie międzynarodowej.
Nieprzeczytane 29-07-09, 11:59   #8
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

Jak ludzie uważają Sapkowskiego za dobrego pisarza, to już w tej chwili można powiedzieć, że Polska fantastyka leży i kwiczy, czekajac na dobicie. Wspomniany Piekara jest ciekawy, nie idzie w pompatyczny obraz brudu, jakim "zachwycają" się fanatacy Sapkowskiego.

Prawda jest taka, że nie widziałem dawno dobrego Cyber Punku. Dick był, ale sie zmył, a po nim nastała pustka. Oczywiście był Lem, a po nim? Nie promuje sie juz niestety CP, a idzie w low fantasy, nawet juz nie stary dobry Heroic.

Ta, powiedzmy, neofantastyka jest niekiedy strasznie udziecienniona, a próbuje sie promować, na dorosłą. Niestety, ale gwałty, rzeź i przekleństwa nie czynią jej pozycja dla dorosłych, a raczej dla palantów.

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-07-09, 16:10   #9
Fremen
RPGfag

Fremen awatar

Domyślnie

Cytat:
A przeważająca większośc woli czytać szeroko pojęte fantazy.
Cytat:
aktualnie czytam sagę Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego i jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony
E, nowe fantasy jest z dupy całkiem, od paru dobrych lat powiela schematy, a całe rzesze przyklaskują Sapkowskiemu, bo tak-chyba-trzeba, ewentualnie nie wychodzą poza niego. W tej chwili jeszcze Piekara daje radę, o Zimniaku cicho, Ziemiański gdzieś przepadł po "Achai", a Dukaj, jak Dukaj, zbiera i pewnie będzie zbierał recenzje skrajnie rozbieżne.
Cytat:
jakiegoś tępa
Skoro nabiera tępa, to ja chyba podziękuję.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-07-09, 16:15   #10
Russel
Persona non grata

Russel awatar

Domyślnie

Eh, oglądałem niedawno jakiś talk show w TVS, w którym koleś zaprasza różne "cekawe" osoby ze Śląska i się załamałem trochę. Ludzie ze śląskiego klubu fantastyki nie powiedzieli nic ciekawego, a zapytani o lekturę na wakacje podali Harrego Potera. Oczywiście nie neguje tej lektury, tylko jak ktoś, kto się już interesuje fantastyką, może palnąć taki banał. Może leko zbaczam teraz z tematu, ale zmieżam do wypowiedzi MoGa. Ludzie przestali widzieć w fantastyce tego płaszczyka, za pomocą którego można przekazać pewne wartości, patrz np. Lem, a zaczęli bezrozumnie czytać shit bez przekazu i tacy autorzy mają teraz najłatwiej.

Jeśli chodzi o polski rynek literatury fantasy, to pod względem ilości jest imponujący, jednak pod względem jakości jest już o wiele gorzej. Niestety kultura masowa coraz bardziej się wdziera i tu.
Russel jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 31-07-09, 15:27   #11
Thral.Misju
Polna Bestia

Domyślnie

Eh,pamiętam jak byłem młodszy fantastyka kwitła (nie tyle co w pisarstwie etc.)ale w młodym pokoleniu.Sesje RPG,karty fantasy,pogawędki ehhh...A co do książek to fakt,HP utrzymują teraz jako wielką fantastykę kiedy jest to (hmmm) dość banalne,prawdziwe fantasy to Dzieci Hurina,Trylogia Tolkiena,wiedźmin (jednak też na dość niskim poziomie).
RPG
Thral.Misju jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 31-07-09, 15:48   #12
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Thral.Misju Zobacz post
Eh,pamiętam jak byłem młodszy fantastyka kwitła (nie tyle co w pisarstwie etc.)ale w młodym pokoleniu.
A teraz jesteś stare? Poza tym, zdanie wtrącone pzrecinkami sie odznacza, a nie nawiasami, panie piszący poprawnie po polsku.
Cytat:
Sesje RPG,karty fantasy,pogawędki ehhh...
A co, teraz już nie grasz? To już twoja wina, bo ja np. mistrzuje w młotku dla pięciu osób i nie odczuwam tego. Może po prostu przeszła ci dziecinna naiwność i nie potrafisz sie już bawic przy fantastyce?
Cytat:
A co do książek to fakt,HP utrzymują teraz jako wielką fantastykę kiedy jest to (hmmm) dość banalne,prawdziwe fantasy to Dzieci Hurina,Trylogia Tolkiena,wiedźmin (jednak też na dość niskim poziomie).
Fantasy, ale my tu też ogólnie o fantastyce. Poza tym, zostawmy jakieś kanony, ok? Mówimy o przyszłości, nie przeszłości.

Pisarze ida w kicz. Troche jak z muzyką, najpierw był Metal, potem Heavy, Trash itd. Jak jeszcze nie robili podziałów, to wszystko było lepsze, a obecnie jest dużo wszystkiego, a to wszystko do niczego. Ja chce stare dobre Heroic Fantasy, bo takie czytalo sie najlepiej. Co z tego, ze stare, juz niemodne i do tego proste jak budowa cepa? Z odpowiednią fabułą taki "quest" w książce może być o niebo lepszy, niż te misz-masze, które nam serwują teraz pisarze.

Kicz no more, albo jeszcze więcej kiczu! Zdecydowac sie, a nie udoroślać bajki dla dzieci (vide Harry Potter) czy też wulgaryzowanie (takie słowo jest?) ksiażek na maksa i robienie wtedy z tego arcydzieła (vide Wiedźmin).

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania