Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Fantastyka
Przeładuj stronę Fantastyka i Chrześcijaństwo

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 11-08-05, 20:38   #1
Aramis
Zjawisko

Aramis awatar

Wyślij wiadomość przez Skype™ do Aramis
Domyślnie

Jak myślicie czy świat Chrześcijaństwa i świat fantastyki to dwa różne światy? I czy możliwe jest stworzenie gry/powieści/czegoś w tym stylu bez wymyślania nowych bogów? Moim zdaniem można a nawet uważam że niebyłoby to trudne. Większość fantastycznych światów wzorowanych jest, w znacznym stopniu na średniowieczu. Przykładów choćby w Gothicu niemało, wymienie to na przykład paladynów - ludzi az do bulu przypominających rycerzy, pozatym zwykli "bezimienni" paladyni tak własnie się nazywają. Na piersiach mają czerwony krzyż tak jak kiedyś krzyżowcy, mają tez jako warstwa społeczna osobny kodeks etyczny. Po drugie - zaklęcia takie jak te otwierająca "Dwór Irdorath"
i inne "tajemne" teksty przypominają łacine. I wreszcie - sam Innos i religia świata przedstawionego w Gothic jest wzorowana właśnie na chrześcijaństwie. Jest tam co prawda wiele akcentór zaporzyczonych z mitologi greckiej i nie tylko ale dominuje właśnie chrześcijaństwo. Problemem natomiast jest magia. Księża ani teraz ani w średniowieczu nie robili ognistych kul. Ale dodanie takich wątków nie byłoby problemem ani dla autorów gier ani dla autorów powieści fantasy. Bo jaka jest różnica czy paladyn idąc do walki ze złem woła " Innosie rozświetlaj moją drogę ! " czy też " Bóg mi sprzyjaj ! "

Dość już chyba się nagadałem - co wy o tym myślicie?

Clue sprawy jest to, że zaśmiecam forum bezsensownymi, noszącymi znamiona szaleństwa bądź wprowadzania do organizmu substancji psychoaktywnych oraz oderwanymi od rzeczywistości wiadomościami.
RPG
Aramis jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 11-08-05, 21:26   #2
Malcolm
Zębacz

Malcolm awatar

Domyślnie

Heh w średniowieczu byli templariusze (choćby ci którzy wyruszali na krucjaty) byli nimi miedzy innymi Angielscy obrońcy klasztory (zwanymi templariuszami). A czemu fantastyka opiera wiele swoich filarów na średniowieczu, bo chyba właśnie ten okres jest najbardziej bajeczny, i można w nim dodać wiele legend i zmodernizować go jak się chce, tak albo przedstawiał mroki, średniowiecznej magii, bądź bajecznie odzianych w lśniące zbroje paladynów służących swemu bogu... ten dział jest ograniczony tylko wyobraźnią.

Profesjonaliści zbudowali Titanica, amatorzy Arkę...

RPG
Malcolm jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-08-05, 11:54   #3
Aramis
Zjawisko

Aramis awatar

Domyślnie

Eee templariusze byli jednolita organizacją. A temat nie miał być o średniowieczności fantastyki tylko o tym czy możliwe jest wplecienie chrześcijaństwa między watki fantasy. Ale widać temat zbyt głęboki bo jakos mało osób się wypowiada...może temat jest zbyt głęboko schowany?

Clue sprawy jest to, że zaśmiecam forum bezsensownymi, noszącymi znamiona szaleństwa bądź wprowadzania do organizmu substancji psychoaktywnych oraz oderwanymi od rzeczywistości wiadomościami.
RPG
Aramis jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-08-05, 13:08   #4
mervin
Czarny Goblin

Wyślij wiadomość przez AIM do mervin
Domyślnie

Wplecienie wątków chrześcijaństwa w fantasy wcale nie jest niemożliwe, ale czy to trafiony pomysł, to niech kazdy oceni sam:
http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki....html?kw=75110
http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki....html?kw=72502
http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki....html?kw=74029
http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki....html?kw=36450
RPG
mervin jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 12-08-05, 18:50   #5
Aramis
Zjawisko

Aramis awatar

Domyślnie

Jakby któryś z modów byłby uprzejmy przenieść temat np. do hyde park, bo tutaj chyba jest tak jakby niewidoczny...
Bo tutaj raczej nie chodzi o to że temat jest mało atrakcyjny bo wyświetlen też jest mało.

RPG
Aramis jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 29-12-05, 17:42   #6
Peter Mistyk
Czarny Goblin

Domyślnie

Wcielenie wątków chrześcijaństwa widoczne jest w Lionhearcie: legacy of the crusader, gdzie nie ma innych bogów, poza tym chrześcijańskim. Mamy zakon Templariuszy, Inkwizycję, akcja dzieje się w Europie w XVI w. I jest to gra fantasy, ponieważ występuje magia, dzierżyciele - magowie, których ściga Inkwizycja oraz najrozmaitsze stworzenia fantastyczne: gobliny, demony itp. Gra się całkiem przyjemnie i czuć klimat fantasy mimo braku politeizmu.

Jest wiele sposobów na zabicie czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić...
Albert Einstein

Jedno wszakże jest pewne... Jeszcze się spotkamy.
RPG
Peter Mistyk jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 15:08   #7
Kalessin d'Nertea
Kąsacz

Kalessin d'Nertea awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Kalessin d'Nertea
Domyślnie

Wiele opowiadań i powieści nawiązuje do chrześcijaństwa. Prawdą jest jednak, że z założenia w większości deformują tą religię...
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 15:47   #8
Loco the Innos messenger
Polna Bestia

Domyślnie

Wplecenie chrzeńścijaństwa do fantasy jest możliwe (taki chłop w średniowieczu myślał, że istnieje magia, potwory i moje ulubione smoki). Jednak chrzeńściajństwo troche zabija fantastyke.

Przy wprowadzeniu nowych bogów możemy dowolnie zmieniać świat i jest on nam nieznany. Z przyjemnością poznajemy jego prawa i niezłykły charakter.

Nasz świat znamy za dobrze, a chrześcijaństwo upraszcza go bardzo. Daje nam jasne odpowiedzi i kierunki istnienia, przez co znika (albo zanika magia, mistycyzm).

RPG
Loco the Innos messenger jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 15:54   #9
Bloodwyn
Polna Bestia

Bloodwyn awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Bloodwyn
Domyślnie

Duchowieństwu fantastyka się niepodoba.Gdzieś słyszałem że w Australii zakazali Harrego Pottera bo tam występuje magia i ogolnie wedlug ich wladzy jest nie teges.A ostatnoi wyczytałem w gazecie (Nowy Dzień :P )że polskim księżom też nie podoba.Były jakieś dyskusje na temat tytułu ostatniej częsci książe pólkrwi czy książe ciemności.I jakiś święty braciszek powiedział że książe ciemności to szatan,że książki powinni zabronić,że nie ma dobrej magii,jest tylko zła.A i rok temu był u mnie proboszcz na kolędzie.Miałem na ścianie powieszony plakoat z gothica-Bezimienny z pochodnią i mieczem i ork.No i nasz ukochany "łysy" kleryk się zaczął czepiać,że złe,diabelstwo.Kazał mi zdjąć ale ja nie zdjąłem.Jeśli się w tym roku bedzie czepiał to chyba go ze schodów zrzuce.Następny przypadek to kółko fantasy które miało odbywać się w mojej szkole.Po dwóch spotkaniach uczący w naszej budzie ksiądz poszedł do dyrektora i zażądał zakazu organizowania tego kółka.Dyro nie posłuchał to konfident-kleryk sprzedal do biskupa.No i kółka nie ma.Myśle że nawet jeśli coś połączyłoby fantasy i chrześcijaństwem to i tak gorącym katolikom i księdzom by się to niepodobało.Tak więc lepiej żeby te dwa światy pozostały osobno.Moja katechetka w podstawowie twierdziłe że przez to fantasy nastanie kolejny rozłom w kościele.Może coś w tym jest.Ale nawet gdyby to jak to mówią na wsi-ch*j im w czoło!
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 16:01   #10
Loco the Innos messenger
Polna Bestia

Domyślnie

Kolega trafił w setno sprawy. Mój kumpel też się spotkał z czymś podobnym. Został wyrzucony z religi za to, że miał na klacie koszulke Metallici, a z koleji znam księdza, który metalu słucha.

Nasze duchowieństwo uważa fantastyke za zło, a nasz kochany papież Jan Paweł II na obrone Pottera ustanowił świętego od magii.

Fantastyka i chrześcijaństwo to dwie odmienne rzeczy, których łączyć nie wolno. Pozatym ciekawiej jest jak nasz bóg fantastyczny ma imie Innos, niż Bóg. To lepiej pasuje i nie mamy dylematu, że łamiemy pierwsze czy drugie przykazanie.

RPG
Loco the Innos messenger jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 16:22   #11
Bloodwyn
Polna Bestia

Bloodwyn awatar

Wyślij wiadomość przez AIM do Bloodwyn
Domyślnie

No.Fantasy się czepiają bez powodu ale jak u nas po szkole chodzi pewien brudas w koszulce z palącym się krzyżem to nic mu z tego powodu się nie dzieje.No a jak ja przyszedłem do szkoły w bluzie z marihauną to zostałem na pierwszej przerwie wezwany do dyrektora Sprawiedliwości nie ma.
No ale to troche odbiega od tematu
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-01-06, 17:33   #12
Aramis
Zjawisko

Aramis awatar

Domyślnie

Ja tylko w podstawówce miałem lekcje z osobą duchowną. Teraz sa jakieś takie niewiadomo jakie katechetki, które są tak głupie że nawet nie wiedzą co to jest fantastyka. I raczej nie zrobią lekcji jej poświęconej (akutalnie przerabiamy masturbacje -_-). Ale co z tego że teraz kościół potępia fantastyke? Gry, ksiązki i filmy fantasy są najczęściej osadzane w światach przypominających średniowiecze. A wtedy wierzono w różne bajeczne stwory, magie i inne rzeczy charakterystyczne dla gatunku fantasy. I czy grę w której wcielalibyśmy się w postać rycerza walczącego ze smokami w realiach średniowiecznej Europy nie możnaby nazwac gra fantasy? Prowadziłem kiedyś sesje (wiem, trudno uwierzyć :)) w takich własnie realiach i nie było źle... powiedziałbym nawet że było barddziej realistycznie. Nie możnabyło wejśc do pierwszej lepszej knajpy i zawołać "Gospodarzu cztery mikstury magicznej mocy prosze" - magia nie była wszechobecna i to dodawało jej kilmatu i atmosfery tajemniczości. I dlatego uważam że takie połączenie jest możliwe. I niema w tym nic złego.

RPG
Aramis jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania