Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > ArcaniA: Gothic 4 > ArcaniA: Gothic 4
Przeładuj stronę Wrażenia

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek Wygląd
Nieprzeczytane 14-10-10, 09:59   #1
Macrentofeth
slugabeliara

Macrentofeth awatar

Domyślnie Wrażenia

Dziś dochodzą pierwsze preordery, a gracze lubujący zagraniczne edycje Gothika, swoje egzemplarze już też pewnie nabyli. W tym temacie możecie opisywać swoje wrażenia z pełnej wersji ArcaniA: Gothic 4. Proszę o pisanie rozbudowanych wypowiedzi, wyczerpujących temat - jak się nagracie to tu przyjdzcie i napiszcie. Napiszcie co wam sie podoba, co nie, jak wypada wg was grafika, muzyka, mechanika, fabula. Czy zalujecie wydanych pieniedzy czy tez nie. Jesli kupilsicie jakas edycje specjalna tez napiszcie czy jestescie zadowoleni. Zapraszam do dyskusji.

Gothic Multiplayer | Gothikowy Celebryta | ELEX
RPG
Macrentofeth jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-10-10, 10:29   #2
Xantiss
Chrząszcz

Domyślnie

Poniżej moje krytyczne spojrzenie na Arcanie (czekamy na Risen 2 i TW2). Nie jestem sam - w necie też jest sporo ocen na 50%.

Gdy w necie przeczytałem słowa dyrektora SP:

Fani klasycznego Gothika mogą być rozczarowani, ponieważ gra nie ma już charakterystycznego dla serii podejścia. Zrobiliśmy to jednak celowo. Chcemy dzięki temu trafić do szerszej, międzynarodowej publiczności. To po prostu stary problem: nie można każdego elementu gry tak, aby wszystkim się podobało. Jasne jest, że Gothic 4 może nie spodobać się wyjadaczom serii. Jednak sukces sprzedaży wydaje się słuszną sprawą, aby się poświęcić.

To już grałem w angielską wersję(skończyłem dziś rano), która zakupiłem z bratem na ślepo w UK. NIgdy bardziej nie żałowałem zakupu ale jest pewien hak(nie haczyk), który muszę wyjaśnić.

Według mnie każdy fan serii gothic, która kochał te wszystkie smaczki, dodatki - kochał po prostu to co było nieodzownym elementem części I, II i w sumie III będzie zawiedziony tym, co zobaczy w "pseudo gothicu". Panowie z SP sami się przyznali, że robią grę pod szerszą publikę dla większej sprzedaży - najwiekszy grzech i życzę im z całego serca aby mieli klapę finansową i studio padło - po prostu dawno nie grałem w tak denną gre TPP (bo trudno to nazwać cRPG mając w pamięci G1 i G2 a nawet G3 czy Risena).

A co jest dokładnie nie tak z Arcanią?? Niestety, prawie wszystko. Począwszy od dennego systemu walki, w którym nieprzerwane atakowanie moba gwarantuje nam zwycięstwo(są małe wyjątki ale niestety małe...) oraz walki, która miała być chyba zrobiona na miarę tego z PoP albo Two Worlds ale autorom to niezbyt wyszło(dynamika to niestety nie wszystko). Dalej mamy niewidzialne ściany(nawet do brodzika w demie nie można było wejść a dalej nie jest lepiej, nawet gorzów niż w Taki Guild Wars, które też gracze pamiętali z powodu niewidzialnych barier). Brak interakcji z otoczeniem CO JEST NAJWIEKSZĄ WADĄ W TEJ GRZE. Przecież nie tylko fani wiedzą, że w G1-G3 istaniało kowalstwo, alchemia etc. Z recenzji/opinii w necie wiemy, że można było spać, napić się wody z butelki, latać po dachach domów i robić wiele innych rzeczy, które były wizytówką serii i tylko powiększały jej ocenę końcową.Wywalili nawet trenerów i teraz po wbiciu lvl-a sami sobie dodajemy punkty...Aha, zapomnijcie o magii - może i efekty są fajne ale dopóki nie poprawią dmg i nie dodadzą nowych czarów to nawet mając 11 lvl magia to po prostu słabizna niestety(kulnia ognia to raczej taka flara jeśli chodzi o robienie krzywdy).System magi w ogóle nie przypomina tego ze starych gothiców... Tutaj jak widać, zrobiono grę pod konsole - twórcy chyba żyją stereotypami iż gry muszą być łatwe i przystępne bo nikt ich nie kupi (a jednak się mylą, patrz taki Demon Soul). Idźmy dalej - denna optymalizacja. Gra potrafi przyciąć nawet na mocnym sprzęcie i nawet wyłączenie cieni nie daje zbyt dużo. Już na dniach ma się ukazać patch(w sumie to już jest chyba nawet), który poprawia płynność gry. WTF??!?! Dopiero co premiera była a już wyszlo na jaw, że SP się nie popisało i w sumie grę łatać muszę zaraz po premierze... Teraz kolej na liniowość. Wykonaj zadanie x aby móc przejść do punktu y. Ten schemat zostal wykonany z taką perfekcją iż liniowość czuć na każdym kroku. To już trochę przegięcie, bo to nie fps a cRPG(jak się gra reklamuje) a mamy rok 2010 a nie 2000, żeby twórcy nie mogli sobie z tym poradzić. Można jeszcze dodać takie wady jak nierealny system walki(turlanie w zbroi płytowej, machanie tasakiem jak osiką, możliwość zrobienia krzywdy każdym typem broni[nie ma czegoś takiego jak uszkodzenie np wiekszy dmg na opancerzonym przeciwniku czy szkielecie przy użyciu broni obuchowej] etc). Wad jest niestety więcej ale są one powiązane z tymi wymienionymi wcześniej. Aha - anty grawitacyjny skok głównego bohatera jest w top3 worst jumpów ever w histori gier tego typu(nie licząc wpadek z Kaszanka Zone w CD-A). Początkowo myślałem, że gra zauroczy mnie, kiedy pójdę troche dalej, zobaczę pierwsze większe miasto i troche poważnieszjego(bardziej wymagającego) przeciwnika. Niestety - myliłem się... Fabuła jest dość interesująca, część graczy zapewne domyśla się o co chodzi po tym co przeczytali w necie i zobaczyli w Intrze(nie będę spoilerował). W sumie, to fabuła wydaje się najmocniejszą z zalet tego "gothica". Wytrwali zapewne zobaczą zakończenie. Szkoda tylko, iż jak już napisałem fabuła jest liniowa do bólu...

A plusy jakieś są?? Może i są ale zobaczy je raczej tylko ten, kto wo Gothicach nie słyszał i w nie nie grał. Ja grałem niestety bardzo dużo(dlugie nocne posiedzenie). Może i jakiś klimat jest, grafika też nie najgorsza i niektóre lokacje są naprawdę ładnie wykonanie, cienie również nie pozostawiają niedosytu.Oczywiście grafika kosztem optymalizacji(dość popularne ostatnio). Voice Acting też niczego sobie chociaż część aktorów odstaje od pozostałych(Gorn w angielskie wersji taki sobie - ciekawe jak będzie w wersji PL). Niestety te wszystkie grzechy popełnione przez twórców sprawiły, iż Arcani nie ukończę, już wylądowała na aukcji. Może jak coś zmienią z poziomem trudności (hard to prościzna) i wyjdą jakieś fanowskie mody to wrócę ale kto to wie.

Może trochę chaotycznie ale cóż... Nerwy
RPG
Xantiss jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-10-10, 20:32   #3
mlodziaszka
Chrząszcz

Domyślnie

Zgodzę się z poprzednikiem gra nie zachwyca, świat wydaje się jakiś taki pusty, a system walki to jedna z największych porażek jakie widziałem. Poziom trudności Gothic i Hard ( tu do końca nie jestem pewien bo grałem chwilę) jest niegrywalny, nie grałem zbyt długo, ale już na początku dwa gobliny stanowiły duży problem, ciągle spamują jednym atakiem, którego nie można przerwać, a który zabiera pół życia, przez co walka staje się długa i nudna, bo polega na wyuczonej metodzie, pomijając turbo dymo dziki, które podczas biegu na ciebie potrafią się teleportować, więc obrywa się pomimo zrobionego wcześniej uniku.

Gra w żadnym stopniu nie przypomina Gothica i w sumie nim nie jest, bo jej tytuł to Arcania, nie wiem jak prezentuje się fabuła (fakt tego, że nasz koksiarski bohater przegrał ze złymi mocami jest jakiś taki nie do przyjęcia), ale system poruszania się, walki i interakcji z otoczeniem, a raczej jej brak jest na bardzo niskim poziomie.

P.S. W tej grze nie ma magi, jest tylko coś co tak się nazywa, ale gdyby była opcja rzucania kamieniami, to na pewno zadawały by one więcej dmg.
RPG
mlodziaszka jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-10-10, 21:12   #4
Platis
Krwiopijca

Platis awatar

Domyślnie ...

Wielkim + arcani jest polski dubbing ( nie pytajcię skąd mam powiem ,że gra jest oryginalna i 100% legalna ) ale świat nie zachwyca ... nie dam + za polski dubbing bo to już kwestia CD projekt gra strasznie kaużulowata nic ciekawego nie polecam P.S. ale pierwsze 10 minut beziem (Rhobarem III) w ,,koszmarze'' pastucha wymiatało xD ale 10 minut to 1/200 gry dlatego moja ocena : 6/10
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 14-10-10, 23:31   #5
Garberro
Chrząszcz

Domyślnie

Cóż... dziś o 14:00 czasu Polskiego zainstalowałem Arcanię Gothic 4 zakupioną w pre-orderze gram.pl... grało mi się fajnie do chwili w której zaczęło padać i na ekranie zrobiła się kasza tak że nie widać było nawet postaci bohatera a co dopiero drugiego rozmówcy, a poruszać trzeba było się ,,na minimapkę". Klimat nawet jakiś jest, ale okrojenie gry z interakcji zakresu mobilności bohatera doprowadziło do tego że Gothic I nagle staje się nowoczesną grą. A Arcania cóż absolutne uwstecznienie serii do epoki kamienia łupanego. Z zalet to jedynie: polski dubbing, uniwersum Gothicka, stare postacie, ładne widoki (jak nie pada, bo jak pada to nic nie widać). Obecnie jestem na 13lvl i skończę grę jak wszystkie poprzednie części, ale nie przejdę jej naście razy jak GI a i trzykrotne przejście G3 ZB może być nie osiągalne
RPG
Garberro jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 15-10-10, 15:53   #6
DWX
Chrząszcz

DWX awatar

Domyślnie

Ja też mam problemy z deszczem ale przed chwilą przeszedłem grę dało się w nią grać gdy padał deszcz , ja tylko na mapę paczałem gdy nic nie było widać xD ale pacz już to naprawia.Według mnie gra jest bardzo dobra chociaż mogli by bardziej rozbudować zakończenie które kończy się podobnie do Risena (nic nie wyjaśnia itp) i niektóre wątki w grze ja ją przeszedłem w 14 godz czyli całkiem nieźle jak na dzisiejsze gry które kończą się po 6 godz . Szkoda że Xardas i Rhobar III taką małą role odegrali powiedzieli parę zdań i na tym kończy się ich rola . Xardas mógł wyjaśnić parę rzeczy dotyczących niezbadanych krain itp. Jak dla nie grę warto było kupić .
PS. Znaleźliście może oko innosa ?

Ostatnio edytowane przez DWX : 15-10-10 o 16:45.
RPG
DWX jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 15-10-10, 16:36   #7
Roni8848
Chrząszcz

Wyślij wiadomość przez Skype™ do Roni8848
Domyślnie

Krótko- g3 był dużo lepszy niż to coś co się Gothiciem nawet nie nazywa. Co prawda w g3 nie było tego klimatu co w g1 i g2, przez co trochę zapomnieliśmy czym powinien być Gothic z krwi i kości. SB powinien troche mniej ujawniac o grze przed premierą, bo znałem całą fabułę przed wyjściem dema. Magia ładnie wygląda ale jest beznadziejna, gdzie le WSZYSTKIE CZARY o których zapomniało SB? GDZIE NASZ BOHATER, BO CHCE Z POWROTEM TEGO LEJĄCEGO NA WSZYSTKICH KOLESIA. Jak go w ogóle mogły te ciemne siły opanować i z kąd one się wzieły, może mi ktoś to wyjaśnić? Moło razy miał z nimi styczność? Ani poszukiwacze, ani szpon beliara, ANI NAWET WRZÓD go nie przekabacił. ja mam propozycje do SB, lub nawet PB żeby zrobili historie o naszym królu przed g1, może to da im szansę na odkupienie. (pisze PB, żeby zmienili nazwe itd, zeby SB się do nich nie przypruło). Ja chce grę o tym jak stary bezio idzie szukać przygód do nieznanych krain (za myrtaną), a arcanię nie uznawać za gothica, tylko za oddzielną grę.

Już dawno uwarzałem, że gothic się gubi na świecie korporacji wielkich jak liczba jego fanów, ale TEGO się nie spodziewałem!
RPG
Roni8848 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 15-10-10, 16:47   #8
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

Koleś, nie ciśnij na firme, bo ma inną wizje gry niż ty, lol.

DWX, to w ile przeszedłeś gre? Dużo wyeksplorowałeś wyspy? A questy poboczne?

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 15-10-10, 17:27   #9
swierzy
Chrząszcz

Domyślnie

Od początku.

Pierwsza wyspa, myślałem że to jakiś samouczek jak strzelać z łuku, zapoznanie się z walką, jednak przypływając z Diego na drugą wyspę boleśnie się przekonuję że to nie był samouczek tylko taka jest właśnie gra.

Walka jest strasznie prosta co prawda nie przeszedłem jeszcze gry ale jestem już na końcu, przez cały ten czas zabili mnie 2 razy, raz gobliny kiedy musiałem pomóc mamie z zakupami i najwidoczniej nie wcisnął mi się escape, drugi raz kiedy podczas walki z goblinami spadł mi żar z papierosa i mnie obili, chwilę potem dobił mnie inkwyzytor(misja żeby uwolnić tego co Diego go niby zabił)

Rozwój postaci, a raczej jego totalny brak od razu się odczuwa.

Brak jakichkolwiek grup znanych z poprzednich części.(Najemnicy itp)

Bardzo liniowa gra, mamy obszar mapy po którym chodzimy i musimy przejść do następnego więc wykonujemy questy, przechodzimy na następny obszar mapy i ? I znowu to samo...

W grach rpg, jak dla mnie urokami są rozwinięty jak najbardziej system rozwoju postaci w G4 a raczej arcanii bo gothikiem tego nie nazwę jest zerowy przydzielamy punkty które dają odpowiednio plusy do statystyk i nowe ataki,czary.

Walka jest strasznie nudna i ogranicza się do wykonania serii ataków i uników, żadnej finezji. Czary ? Nawet wątpię czy w tej grze widziałem jakieś czary...

Grając w gothica zawsze robiłem wszystkie zadania aby móc dołączyć do odpowiedniej grupy (G1,G2) i zabijałem wszystko co byłem w stanie nie wydając żadnych punktów nauki, potem przechodziłem wojem potem wczytałem i miałem postać gotową na maga + dużo punktów do nauki, odstawiałem sobie te punkty także i w Arcanii, odstawiałem dopóki się nie zorientowałem że przeszedłem sporo ponad połowę gry...

Crafting, pomysł może fajny jednak ogranicza się do zebrania składników i już wszystko gotowe, zawsze trzeba było się poświecić trochę na kowalstwo, alchemie bądź otwieranie zamków kosztem punktów nauki tu wszystko jest podane na tacy

Brak wymagań co do broni, czyli możemy grać magiem a jednocześnie posiadać najlepszą broń do walki wręcz, zazwyczaj trzeba było się decydować bo wybór maga miał konsekwencję że trzeba było powiększać manę, więdzę, kręgi.

Grą w większości zainteresują się ludzie którzy mieli mała styczność z grami RPG, szybka i prosta walka, rozwój postaci bardzo prosty co oczywiście nie oznacza że każdemu bardziej doświadczonemu w takich grach Arcania nie będzie się podobała.

Jedyna zaletą jaką widzę to fabuła która jest fajna.

Plusem jest też grafika, jednak na co to się zdaję jeśli zamiast tej grafiki wolę pograć w STAREGO BRZYDKIEGO jednak cholernie grywalnego G1 lub G2.

W G1, G2 czuło się że idziemy do przodu cięższe walki, twardsi przeciwnicy, nawet pierwsze spotkania z orkami bywały ciężkie, tu praktycznie kiedy pojawiają się orkowie wycinamy jakiegoś bossa orków w jaskini wraz z jego obstawą (kilku orków), a walka z patrolami gdzie jest 2-3 orków to żaden wysiłek. W Arcanii przeciwnicy nie rozróżniają się na cięższych i słabszych, tu po prostu albo robimy dobre uniki i życie nigdy nie spada poniżej 1/3 albo mamy pecha nie trafiamy w odpowiedni moment i dostajemy hita. Dawniej walka z mocniejszym przeciwnikiem kończyła się śmiercią albo wielkim szczęściem, tu mam wrażenie że w ogóle nie ma przeciwnika. W starym dobrym gothicu kiedy była grupa mocniejszych stworzeń odciągało się je pojedynczo tu wjeżdżamy niczym się nie przejmując...

"Arcania : How Gothic has fallen" ...

Ostatnio edytowane przez swierzy : 15-10-10 o 17:38.
RPG
swierzy jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 15-10-10, 17:49   #10
DWX
Chrząszcz

DWX awatar

Domyślnie

Wyspę zwiedziłem całą bo rzadko kiedy jest możliwość zwiedzania wyspy jakieś 45% gry to są jaskinie gra nie jest otwartym światem czasami czułem się na otwartej przestrzeni choćbym szedł w jakimś tunelu jeśli chodzi o questy to robiłem je w miarę wszystkie ale puźniej zaczynały się robić nudne ile można zabijać goblinów i chodzić od punktu A do B jak zrobiłem wszystkie zadania w Tooshoo to postanowiłem skupić się na głównym zadaniu . Wyspa jest podzielona na obszary jeśli zrobimy zadania z głównego wątku to odblokowuje się nam kolejny obszar . Arcanie można porównać do Mass Effect w którym poruszamy się do przodu nie zawracamy .
RPG
DWX jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-10-10, 09:22   #11
Xantiss
Chrząszcz

Domyślnie

Ja tylko czekam na pierwsze PL recenzje, które podejrzewam zjadą Arcanię i więcej niż 7 gra nie dostanie. Powoli zapalajmy znicz dla SP :F

P.S

Na Gry-online gra dostała 70%... czyli jest kiepsko ...
RPG
Xantiss jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-10-10, 16:26   #12
Szlugi12
Czarny Goblin

Szlugi12 awatar

Domyślnie

Moje wrażenia, mi gra się bardzo, ale to bardzo spodobała, czuje klimat starych Gothiców w nie których miejscach i nie przeszkadzają mi takie drobnostki jak np. że nie zmienia się czas przy spaniu na łóżku czy inne rzeczy, mi się gra świetnie i nie patrze na oceny recenzji, po prostu ma to coś że wciąga jak poprzednie Gothici, jestem ciekawy co będzie w dalszej części gry, jak się spotka Beziego czy Xardasa, system walki mi się podoba, grafika nie jest zła ale nie o nią tu chodzi, przynajmniej dla mnie.
Obowiązkowy tytuł dla każdego fana Gothica :]
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania