Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Hyde Park > Gry
Przeładuj stronę Legalność gier - pytanie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 22-04-10, 15:33   #1
Whitefire
Parias

Whitefire awatar

Domyślnie Legalność gier - pytanie

Jeśli ktoś się zna na prawie niech mi pomoże

Jak wszyscy wiemy ściąganie gier z internetu jest nielegalne (tak samo zresztą jak ich tam wrzucanie). Na allegro czy innych serwisach internetowych są w sprzedaży używane płyty. Czy jest to legalne? Z jednej strony płacimy za grę, jednak autorzy nie otrzymują z tego pieniędzy. W dodatku osoba, która zakupiła produkt ma go... za darmo, bo sprzedając go otrzymuje zwrot pieniędzy, a na komputerze może grać. Jakby nie patrzeć dla producenta sytuacja ma się tak, że jedna osoba kupiła płytę i firma otrzymuje za to pieniądze, potem inna osoba odkupuje ją od sprzedawcy i producent nie otrzymuje za to kasy (identyczna sytuacja dla niego jak ze ściąganiem gier z internetu). W dodatku jest to rozpowszechnianie, a często na opakowaniu płyty jest napisane, że firma na to nie pozwala.

Proszę o komentarze i rady.

P.S. Ooo właśnie, przypomniało mi się jeszcze coś. Jeśli firma zajmująca się tworzeniem gier wycofała swój produkt ze sprzedaży to legalnym czynem jest ściągnięcie tego z internetu? Niedawno byłem w empiku i dowiedziałem się, że Heroes'a 3 nie można nawet zamówić na życzenie (ceny wtedy są o wiele większe). Gra jest stara, więc producent pewnie jej nie wydaje, czyli nie nastawia się na zysk. Czy w takim wypadku ściągnięcie gry z internetu jest przestępstwem, skoro nie wyrządza mu krzywdy?
RPG
Whitefire jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 22-04-10, 16:09   #2
Kyle
Golem

Domyślnie

Prawnikiem nie jestem, ale strasznych błędów merytorycznych chyba nie zrobię...

Osobnik sprzedaje Ci grę razem z serialem i po odsprzedaniu nie może już w nią grać. Jak działa bez płyty/zcrackował ją, to on teraz jest piratem. Odsprzedał licencję razem z pudełkiem. Wszelakie gry steamowe wymagają rejestracji na jednym koncie, więc rynek wtórny jest mocno ograniczony.

Jak wydawca wytłuścił w warunkach użytkowania, że posiadanej kopii nie można odsprzedać, no to nie można.

Ściągać starocie można dopiero, gdy zostaną opublikowane za darmo przez wydawcę, lub po wygaśnięciu praw autorskich (nie pytaj się ile to lat, nie mam pojęcia). Ściąganie tytułów wyprzedanych i niewznawianych nadal jest piractwem.
RPG
Kyle jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 24-04-10, 23:49   #3
Elem
Zindoktrynowany

Elem awatar

Domyślnie

Zgadzam się z powyższym postem,mamy wolny rynek i jeśli właściciel legalnej kopii gry Ci ją sprzedaje to zrzeka się praw do gry na Twoją korzyść.

A co do Heroes III to można było ją dostać razem z Heroes V,lub kupić na allegro

Istnieje też zjawisko zwane abondowaniem gry. Czyli stare gry wycofane z oficjalnej sprzedaży,lecz wrzucone na serwery.Istnieją nawet strony skąd można takie ściągać,lecz to nie jest do końca legalne.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 01-05-10, 22:12   #4
Macrentofeth
slugabeliara

Macrentofeth awatar

Domyślnie

Co 1 pytania - tak jak napisal Kyle. Wszystko zalezy od konkretnej gry i jej licencji. Z punktu widzenia wydawcy - to sie nie oplaca, ale jesli licencja tego nie zabrania to mozna ja sprzedac (bo tu nie chodzi o plytke z gra, no, ale ona tez jest czescia zestawu).

A w sprawie twojego problemu z h3 - nie mozesz sciagnac. Prawa autorskie nie wyglasly, a gra nie zostala udostepniona za darmo. Dlatego powstaja takie serwisy jak gog i mozesz sobie kupic spokojnie, legalnie ta gre. http://www.gog.com/en/gamecard/heroe...mplete_edition

Gothic Multiplayer | Gothikowy Celebryta | ELEX
RPG
Macrentofeth jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania