Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > Inne > Hyde Park > Gry
Przeładuj stronę Alpha Protocol

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 08-07-10, 12:01   #1
cieniostwur
Jaszczur

Domyślnie Alpha Protocol

Alpha Protoctol to szpiegowska gra RPG, jest to dzieło Obsaidian twórców takich gier jak "Newewinter nights 2" i "KOTOR 2", firma ta zawsze tworzyła sequele do gier Bioware.
Dla mnie AP to podrubka "mass effect": system rozwoju postaci, walka, itd. Fabuła, choć bardzo skomplikowana i zagmatwana nie spodobała mi się. Gra nie potrawi zidentyfikować gracza z główną postacią, przez to gracz nie ma zbyt wielkiej motywacji do kontynuowania rozgrywki.
Ogólnie rzecz ujmując gra nie spodobała mi się, brakuje jej... czegoś. tego "Czegoś" co ma saga Mass effect.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-10, 12:21   #2
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał cieniostwur Zobacz post
Alpha Protoctol to szpiegowska gra RPG, jest to dzieło Obsaidian twórców takich gier jak "Newewinter nights 2" i "KOTOR 2", firma ta zawsze tworzyła sequele do gier Bioware.

warto dodać, sequele bijące pierwowzory na głowę
Cytat:
Dla mnie AP to podrubka "mass effect": system rozwoju postaci, walka,
patrząc analogicznie, to ME jest podróbką Gears of War, bo też się strzela i też jest system osłon. Rozwój jest oparty na podobnym schemacie, ale przynajmniej IMO, znacznie lepiej zrealizowany.

Cytat:
Fabuła, choć bardzo skomplikowana i zagmatwana nie spodobała mi się.
fabuła jako taka jest całkiem dobra, choć ze względu na tragiczny system wyświetlania rozmów <już pomijam chęć utrzymania filmowości przez co odpowiada się na wyścigi> łatwo można coś w niej stracić, a system checkpointów nie ułatwia prób ponownego przeczytania utraconego kawałka rozmowy.
No i wybory.

Cytat:
Gra nie potrawi zidentyfikować gracza z główną postacią, przez to gracz nie ma zbyt wielkiej motywacji do kontynuowania rozgrywki.
Oo. Przecież to ME jest płytkie jak kałuża a bohater ma osobowość kartonu - nieważne jaka jest sytuacja, wszystko sprowadza się do grożenia komuś lub głaskania go po główce. A jeśli staramy się balansować, to gorzej dla nas, bo nie ukończymy 1/4 questów. Przez to gra jest nudna i prymitywna, bo jeśli zdecydujemy się na głaskanie, to jesteśmy praktycznie zmuszeni do trzymania się jednej strony.

Z kolei w AP jest jak w zyciu - najłatwiej ma gnida i oportunista, dostosowujący się do sytuacji, ale NIE ZNACZY to, że będąc np. tylko profesjonalistą lub gburem niczego się nie osiągnie - wręcz przeciwnie, niektóre postacie doceniają tę stałość, a także otrzymujemy zupełnie inne <co nie znaczy: gorsze> profity, a sama gra nabiera przez to głębi. A przede wszystkim - daje szereg możliwości, przy czym żadna nie jest gorsza od innych.

Cytat:
Ogólnie rzecz ujmując gra nie spodobała mi się, brakuje jej... czegoś. tego "Czegoś" co ma saga Mass effect.
ja bym powiedział, że raczej na odwrót.
Nieprzeczytane 08-07-10, 12:26   #3
 GuRt
no gurt po prostu

GuRt awatar

Domyślnie

Powiedzcie mi panowie, zanim modzi was stąd wywalą za uprawianie dwuosobowego dialogu - czy te gry mają się w ogóle jakkolwiek do Deus Ex?

Póki co nie znam bardziej klimatycznej i lepiej skonstruowanej gry z tego gatunku.

From FOX two phantoms were born
RPG
GuRt jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 08-07-10, 12:47   #4
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

ciężko mi się odnieść, bo w deusa akurat nie grałem. W każdym razie biorąc pod uwagę fakt, że AP pretenduje do miana skradanki, a postać potrafi stać się niewidzialna, nie ma przenoszenia ciał ani kamerek wsuwanych pod drzwi <lub mówiąc wprost - splinter cell (1-3) to to nie jest, choć dalej bawi> to nie spodziewałbym się by łączyło te gry coś więcej niż to, że we wszystkich trzech się strzela.
Nieprzeczytane 10-07-10, 14:39   #5
cieniostwur
Jaszczur

Domyślnie

Cytat:
Napisał Sentenza Zobacz post
patrząc analogicznie, to ME jest podróbką Gears of War, bo też się strzela i też jest system osłon.
System walki z Gears of war był wykorzystywany w naprawdę wielu grach TPS, nowością było wykorzystanie go w RPG.
Cytat:
rozwój jest oparty na podobnym schemacie, ale przynajmniej IMO, znacznie lepiej zrealizowany.
W mass effect i AP każda klasa postaci ma ok 8 "pasków" rozwoju(karabiny szturmowe, ukrywanie się itd.) ALE jeżeli w AP wybierzemy inną specjalizacje będziemy mieli te same paski, tylko niektórych nie będziemy mogli w pełni rozwinąć. W ME każda klasa postaci ma kilka unikalnych dróg rozwoju np. Biotyk zamiast paska karabinu szturmowego, ma czar "biotyczne uniesienie" itd.

Cytat:
Oo. Przecież to ME jest płytkie jak kałuża a bohater ma osobowość kartonu - nieważne jaka jest sytuacja, wszystko sprowadza się do grożenia komuś lub głaskania go po główce. A jeśli staramy się balansować, to gorzej dla nas, bo nie ukończymy 1/4 questów. Przez to gra jest nudna i prymitywna, bo jeśli zdecydujemy się na głaskanie, to jesteśmy praktycznie zmuszeni do trzymania się jednej strony.
Nie rozumiesz po co w mass effect zmusza się gracza do trzymania się dobra/zła. Jest to celowe i dzięki temu nasza postać nie jest z kartonu, ale ma określony charakter, dlatego łatwo sie z nią identyfikujemy. W AP nie ma znaczenia na co klikniesz, i tak będziemy mogli wykonać wszystkie questy, nie ma potrzeby śledzenia rozmowy. gra w żaden sposób nie mierzy czy jesteś sztywniakiem/luzakiem/profesjonalistą/szydercą, a skoro nie ma nic do zdobycia to po co się starać? a o tych profitach napisałem niżej.

Cytat:
Z kolei w AP jest jak w zyciu - najłatwiej ma gnida i oportunista, dostosowujący się do sytuacji, ale NIE ZNACZY to, że będąc np. tylko profesjonalistą lub gburem niczego się nie osiągnie - wręcz przeciwnie, niektóre postacie doceniają tę stałość, a także otrzymujemy zupełnie inne <co nie znaczy: gorsze> profity, a sama gra nabiera przez to głębi. A przede wszystkim - daje szereg możliwości, przy czym żadna nie jest gorsza od innych.
Tak, żeby dobrze prowadzić rozmowy w AP, wystarczy ją poznać. Jeżeli ktoś jest sztywniakiem, i zachowuje się poważnie trzeba klikać na prawą stronę, jeżeli jest luzakiem i żartownisiem, w tą na lewo. Nie żeby przy tym "poznawaniu" mnie zmęczyło-jak ktoś nosi garnitur to oznacza że lepiej zachowywać się profesjonalnie, tzn klikać na prawo, Jeżeli dres, sweter cokolwiek innego, klikajcie na lewo. I tyle.
Profity faktycznie różnią się od siebie, ale kogo one tak naprawdę obchodzą? za bycie miłym dostajemy np. +1 do wytrzymałości, a niemiłym +1 do obrażeń strzelby. Gra jest prosta, więc nie ma sensu się im szczególnie przyglądać. W mass effect od poziomu idealisty/renegaty zależy nasze powodzenie w rozmowach. np. Łaziłem po cytadeli robiąc questy tylko po to, żeby podniósł mi się wskaźnik zła, bo w przeciwnym wypadku nie przekonam rozmówcy X do swojej sprawy, i np. stracę dobrą broń.
Cytat:
ja bym powiedział, że raczej na odwrót.
Ale to mass effect podoba się większości, bo to "coś" ich do tej gry przyciąga.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 10-07-10, 17:27   #6
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał cieniostwur Zobacz post
System walki z Gears of war był wykorzystywany w naprawdę wielu grach TPS, nowością było wykorzystanie go w RPG.
pseudorpg ;p

Cytat:
W mass effect i AP każda klasa postaci ma ok 8 "pasków" rozwoju(karabiny szturmowe, ukrywanie się itd.) ALE jeżeli w AP wybierzemy inną specjalizacje będziemy mieli te same paski, tylko niektórych nie będziemy mogli w pełni rozwinąć. W ME każda klasa postaci ma kilka unikalnych dróg rozwoju np. Biotyk zamiast paska karabinu szturmowego, ma czar "biotyczne uniesienie" itd.
a co za różnica "zamiast" czy "do pewnego momentu"? Zwłaszcza, że i tak nosi się ze sobą dwie bronie, więc tylko w nie warto ładować. Zresztą - w ME to było tak sztuczne że aż bolało, bo niby czemu nasza postać może znać się tylko na pistoletach? kciuki ktoś jej poobcinał? Toć nawet w grach opartych na D&D mag może biegać z dwuręcznym młotem i dość sprawnie się nim posługiwać, jeśli zaniedba wszystko inne.

Cytat:
Nie rozumiesz po co w mass effect zmusza się gracza do trzymania się dobra/zła. Jest to celowe i dzięki temu nasza postać nie jest z kartonu, ale ma określony charakter, dlatego łatwo sie z nią identyfikujemy.
właśnie przez to jest kartonowa do bólu, bo niczym nie zaskakujesz. Wybór między dupkiem a słodką do zrzygania ciotą. Opcje białe możesz klikać w ciemno bo ich wybór nic nie znaczy <typowe dla rpg, nie?>, pozostałe potrzebne do questów. Obejrzyj dowolny film akcji - tam cały numer polega własnie na tym, że postać przyciśnięta do ostateczności robi coś, prze czym zwykle by się wzbraniała, na przykład w drodze wyjątku zastrzeliłaby kompana. W ME jest to niemożliwe, bo jak wybierzemy drogę cioty, to ciotą zostajemy do końca, i nawet jak jest pewne że gość nam zaraz w plecy strzeli to mamy wybór błękitny albo biały, bo za mało byliśmy źli wcześniej.

Cytat:
W AP nie ma znaczenia na co klikniesz, i tak będziemy mogli wykonać wszystkie questy, nie ma potrzeby śledzenia rozmowy. gra w żaden sposób nie mierzy czy jesteś sztywniakiem/luzakiem/profesjonalistą/szydercą, a skoro nie ma nic do zdobycia to po co się starać? a o tych profitach napisałem niżej.
Na prostym przykładzie:
Spoiler 

tu nie chodzi więc o wpływ na questy, ale cały otaczający nasz świat. Ale alternatywne drogi też sobie możesz zamknąć
Spoiler 

Cytat:
Tak, żeby dobrze prowadzić rozmowy w AP, wystarczy ją poznać. Jeżeli ktoś jest sztywniakiem, i zachowuje się poważnie trzeba klikać na prawą stronę, jeżeli jest luzakiem i żartownisiem, w tą na lewo. Nie żeby przy tym "poznawaniu" mnie zmęczyło-jak ktoś nosi garnitur to oznacza że lepiej zachowywać się profesjonalnie, tzn klikać na prawo, Jeżeli dres, sweter cokolwiek innego, klikajcie na lewo. I tyle.
tak, ale tutaj wybór "złej" opcji ma swoje odzwierciedlenie w dalszej grze, i nie sprowadza się do nagrody którą otrzymasz po zakończeniu rozmowy. W ME każda biała opcja jest w najlepszym razie neutralna <a jeśli oprócz niej była czerwona i błękitna, to jest porażką, bo sukces jest niemożliwy>, a jak jest kolorowa, to w zasadzie nie masz wyboru i musisz kliknąć akurat nią.
I dlatego ME jest kiepskim RPG, bo wymusza wybór jedynej słusznej opcji, reszta to dodatki. W AP zmienić się może większość gry.

Cytat:
Profity faktycznie różnią się od siebie, ale kogo one tak naprawdę obchodzą? za bycie miłym dostajemy np. +1 do wytrzymałości, a niemiłym +1 do obrażeń strzelby. Gra jest prosta, więc nie ma sensu się im szczególnie przyglądać.
to i tak o wiele lepiej niż w ME, gdzie za rozmowę dostajesz jedno wielkie nic, bo zawsze masz "jedyną słuszną opcję". I czy te profity są takie nic nie warte to bym polemizował, bo wydłużenie niewykrywalności czy przyspieszenie ładowania strzału krytycznego jednak ułatwia życie.

Cytat:
Ale to mass effect podoba się większości, bo to "coś" ich do tej gry przyciąga.
Nie, to "coś" to reklama i marketing. ME atakuje nawet z lodówki, wielkie serwisy robią wokół niego szum bo to gra boskiego-w-ch** Bioware, idą w to olbrzymie pieniądze. A Alpha? 80% graczy nawet nie wie że coś takiego jest, bo cały marketing ograniczył się do kilku filmików na youtube.
Nieprzeczytane 10-07-10, 17:31   #7
Xanas
Czarny Goblin

Xanas awatar

Domyślnie

ostatnio skończyłem AP i powiem że to mocny średniak. Całkiem przyjemnie się grało nie licząc momentów gdy się ścinało strasznie.
RPG
Xanas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 10-07-10, 19:56   #8
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Xanas Zobacz post
ostatnio skończyłem AP i powiem że to mocny średniak.
Tam nikt nie twierdzi że AP to jakieś mistrzostwo świata <z 8/10 bym dał>, ale jeśli o RPGowość chodzi to ME bije na głowę. Jak każdemu, polecam albo zagrać jeszcze raz i podejmować inne decyzje, albo dla przykładu tylko ostatnią misję. Niby szczególiki, ale ogrom możliwości powala.
Nieprzeczytane 11-07-10, 01:32   #9
Xanas
Czarny Goblin

Xanas awatar

Domyślnie

Z początku irytował mnie czas na podjęcie decyzji. stosunkowo za krótki i decyzje trza było w biegu wybierać. ale potem sie przyzwyczaiłem (lub zmysl mi sie wyostrzył) i nadążałem wybierać co chciałem xd. jednak racja pod wzgledem rpg gra jest super
RPG
Xanas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 02-11-10, 18:19   #10
Dragunov

Domyślnie

Bump!

Właśnie skończyłem Alpha Protocol i muszę przyznać że jeśli chodzi o system decyzji, to lepszego nie zaoferował chyba jeszcze żaden RPG. Gra ma zbyt dużo niedoróbek by nazwać ją arcydziełem, ale bez wątpienia jest to kawał rasowego role-play z fabułą która zjada historie o Bondzie na śniadanie.

Ostatnio edytowane przez Dragunov : 02-11-10 o 18:24.
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 16-12-10, 18:56   #11
Devlin

Domyślnie

Alpha Protocol jest grą, którą można przechodzić setki razy - dla samych decyzji i fabuły. Jednak trzeci raz zaczyna nudzić - misje są monotonne, chociaż można je rozgrywać za każdym razem na różne sposoby.
Grafika leży, jak na nową grę jest b. słaba. Ale dzięki temu wymagania nie są wysokie i mi poszła na wysokich ^^
AP można oceniać na dwa sposoby - jako RPG i jako strzelanka (którą w sumie jest). Dobry role-play, słaba strzelanina.
RPG

Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 20-12-10, 12:09   #12
Nederland
Black Swan

Nederland awatar

Domyślnie

Skończyłem grać w tę grę, nie dochodząc jeszcze do Arabii. Dlaczego? Bo ta gra jest zwyczajnie po*ebana pod względem nawigacji, choć i nazwanie jej takową winno być komplementem. Po wciśnięciu klawisza M, odpowiadającego za mapę, nie idzie jej wyłączyć jakimkolwiek sposobem. Stukałem we wszystkie możliwe klawisze, próbowałem różnych kombinacji - nic. Jedyne, co dało się zrobić, to przekierować się do innego ekranu - z innymi pierdołami.
Nederland jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania