Wróć   Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 > ArcaniA: Gothic 4 > ArcaniA: Gothic 4
Przeładuj stronę Wrażenia

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek Wygląd
Nieprzeczytane 17-10-10, 20:45   #25
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał matek103 Zobacz post
To zanikanie można w opcjach wyłączyć.
Fakt. Ale od strony wizualnej, to mi się przyjemniej grało w G3 niż teraz. To oczywiście sprawa gustu, ale można wyrazić swoją opinię.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 17-10-10, 21:20   #26
Kel'Thuzad
Ten kulturalny.

Kel'Thuzad awatar

Domyślnie

Witam serdecznie wszystkich Panów i Panie poznających razem ze mną nową grę z przezacnej serii, jaką jest niewątpliwie Gothic!

Zechciałbym się, jeśli łaska oczywiście, podzielić swoją skromną, wczesną jeszcze opinią. Wczesną, gdyż dopiero zdążyłem obalić dotychczasowego barona Stewark, Renwicka.
Wrażenia? Ależ, moi mili, już czuję się o wiele lepiej, kamień z serca spadł, że nowe studio nie poszło drogą "dobrego starego" Piranha Bytes i nie zastosowało metody "kopiuj, wklej" poprzednich części! Gra rzeczywiście jest samodzielnym, nowym produktem, nie zaś kompilacją kodów trzech części serii Gothic (studio Piranha Bytes stawia to w jeszcze gorszym świetle, gdyż taki występek osłoniło jedynie parawanem nowej nazwy, która widocznie sama miała zapracować, by ich nowy produkt był rzeczywiście "nowy" i był dobrze kojarzony sam z siebie). Oczywiście, sporo braków technicznych, animacja sprawia wrażenie niedopracowanej, brakuje dużej ilości możliwych czynności do wykonania (np. razi niemiłosiernie brak możliwości snu), lecz jestem gotów na razie uwierzyć w powody takiego stanu rzeczy z widocznie lekko przyspieszonej premiery - i liczę na odpowiednie, tzw. "łatki".
Walka wygląda na o wiele lepiej zrealizowaną niż w trzeciej części - i taka jest. Z początku zmartwiła mnie banalność walk, lecz szybko okazało się, że specjalny, najwyższy poziom trudności, nie bez kozery zwany "Gothic", uczynił zadość moim niemałym - przepraszam skromnie za brak skromności - wymaganiom.
Aspektem do szybkiej naprawy jest także fakt, że złodziejstwo w grze nie istnieje - a przynajmniej mieszkańcy Argaanii nie mają tego naszemu bohaterowi za złe.
Fabularnie też zapowiada się ciekawie, rzeknę nawet dosyć odważnie, że o wiele lepiej niż trzecia część, a nawet: druga (za wyjątkiem prześwietnego dodatku, rzecz jasna)! Miałem poważne wątpliwości odnośnie nowego bohatera, lecz skomentuję sprawę krótko: studio Spellbound rozwiązało sprawę niewątpliwie bardzo dobrze i nie mogę narzekać.
Przy postaciach będąc: wielkie brawa należą się za idealne wręcz odwzorowanie starych przyjaciół Rhobara III - nawet graficzne, tym samym klątwa nałożona w trzeciej części, została zdjęta.
Trochę zabolała mnie reforma rozwoju postaci, lecz... Cóż, system nauczycieli wołał o zmiany już w trzeciej części, i studio Spellbound - zamiast babrać się w problemie niczym nasz przemiły i skądinąd liberalny rząd w państwowej służbie zdrowia (przepraszam za sarkastyczną dygresję od tematu) - problem po prostu zlikwidowało.
Kończąc, sprawą grafiki. Również słowa uznania się należą - dwie wersje kolorystyczne, w pełni modyfikowalny interfejs, znośna po pierwszej "łatce" optymalizacja...

Cóż, drodzy Panowie i najdroższe Panie! Studiu Spellbound udzielam kredyt zaufania, mając nadzieję, że podąży ono w dobrym kierunku i Gothic 5 będzie wydarzeniem na miarę Gothic 1!
Piranha Bytes, z żalem to stwierdzam - kredytu nie zwróciła, na miejsce tego kopiąc co poniektórych, w tym i mnie - że tak się wulgarnie wyrażę - w pośladki.

Ostatnio edytowane przez Kel'Thuzad : 17-10-10 o 22:44.
RPG
Kel'Thuzad jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 17-10-10, 21:29   #27
Severian
Chrząszcz

Severian awatar

Domyślnie Help needed...

Właśnie przeszedłem Arcanię i nie mam jej niczego do zarzucenia, ale nie mam pojęcia jak dostać się do Setariff... Czy ktoś ma ten sam problem??? A może ktoś wie jak się tam dostać??? Z góry dziękuje za wszystkie pomocne odpowiedzi...
RPG
Severian jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 00:06   #28
Sentenza
Ten Przebiegły.

Sentenza awatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Kel'Thuzad Zobacz post
Cóż, drodzy Panowie i najdroższe Panie! Studiu Spellbound udzielam kredyt zaufania, mając nadzieję, że podąży ono w dobrym kierunku i Gothic 5 będzie wydarzeniem na miarę Gothic 1!
Piranha Bytes, z żalem to stwierdzam - kredytu nie zwróciła, na miejsce tego kopiąc co poniektórych, w tym i mnie - że tak się wulgarnie wyrażę - w pośladki.
Risen ma mechanikę, rozwiązania gameplayowe oraz kontynuuje nawet wątki fabularne z gothica - jest źle.
Gothic 4 ci się podoba, bo nie ma z gothicem nic wspólnego - jest ok.

Sorry, nie widzę logiki. Jak ci się tak nie podobały te gothicowe rozwiązania to po co siadasz do czwartej części? :F jowood to jeszcze zrozumiem że byleco nazywa 'gothic' bo ma z tego pieniądze (czekam na Call of Gothic i Gothic Hero!), ale gracz? Nie ma obowiązku grania we wszystko.
Nieprzeczytane 18-10-10, 03:40   #29
Master of Gorzała
Lewacki głos na Twoim forum

Master of Gorzała awatar

Domyślnie

Sent, nie baw się w hejtera. Tutaj piszemy o wrażeniach. Nie grałeś? Nie trolluj.

Podziemie - Mroczny Paladyn
Sent ver 0.73 official beta
Gorzelnik Podziemia
Komendant Orgath
RPG
Master of Gorzała jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 08:38   #30
Kel'Thuzad
Ten kulturalny.

Kel'Thuzad awatar

Domyślnie

Ależ drogi Szanowany Panie Moderatorze, po cóż te nerwy! Rad jestem i przepełnion entuzjazmem, że szanowany Pan Sentenza zechciał podjąć ze mną polemikę (nierówną, lecz postaram się trzymać poziom)!

Otóż, mój drogi przyjacielu, sprawa jest bardzo prosta i jej ogarnięcie wymaga elementarnych umiejętności kojarzenia faktów i poszlak z moich wypowiedzi.
Piranha Bytes utraciła do swojej starej serii wszelkie prawa - nie jest ważne, czy słusznie, czy niesłusznie i jakie o tym zdanie mają co poniektóre forumowe autorytety moralne... Ale praw tych nie posiada!
Z tego bardzo logiczny wniosek, że ich gra powinna być czymś innym. Niekoniecznie studio musiałoby porzucać gatunek gier action/adventure, do jakiego przynależy przezacna seria Gothic, lecz miałem prawo oczekiwać na nową grę - żaden tam sequel czy dodatek, którymi studio owo raczyło nas obdarzać począwszy od pierwszej części.
Ba, mój drogi towarzyszu dyskusji! Samo studio razem z ogłoszeniem prac pod akronimem RPB, głosiło coś pokrewnego z moimi przewidywaniami! Szybko, wraz z pierwszymi materiałami, piękne słowa studia zostały zastąpione sloganem "nowy, lepszy Gothic".
Żeby nie było porozumień, a jeśli takie wystąpiły, to jedynie z mojej winy i bardzo za nie przepraszam szanowanego dyskutanta: charakterystyczne rozwiązania starej serii Gothic są bardzo dobre, nadal każda z trzech części tej gry potrafi zapewnić mi czas pełen rozrywki, lecz... Już po drugiej części gra aż prosiła o poważniejsze reformy, połowicznie podjęte już w trzeciej części (czy udane - niekoniecznie, zostały sprawy podjęte, które tego nie wymagały, po dalsze szczegóły mojej opinii o tej grze, zapraszam do moich starych wypowiedzi), lecz nie do końca - wspomniany chociażby przeze mnie system nauczycieli, który wręcz trzeszczał w posadach brzmiącymi przez lata prawie, że jednakowymi kwestiami wypowiadanymi w grze...
Studio zaś PB chciało jednak jak najmniejszym wysiłkiem zarobić - bo cóż innym jest wręcz 9/10 kodu gry, do której utraciło się prawa, zakryte nieudolnie nową nazwą, imionami i inną powierzchnią możliwą do spenetrowania przez naszego bezimiennego?
Lecz nie rozwódźmy się tutaj nad grą, której temat nie dotyczy - jeśli zacny Pan Sentenza sobie życzy poznać moją opinię na temat tzw. "nowej" gry studia PB, zapraszam do odpowiedniego działu i tematu, z pewnością Pan szybko moje wypowiedzi znajdzie.

Odnośnie dzieła studia Spellbound - oczywiście nie twierdzę, że jest bardzo dobre, że świetne i tylko parę drobnych usterek dojrzałem, ale to nieważne. Sprawa ma się zgoła trochę inaczej. Spellbound, co najważniejsze - a miało taką możliwość, i byłaby ona nawet wskazana przez niektóre gremia - nie postąpiło jak studio Piranha Bytes i nie skopiowało najzwyczajniej kodu którejś ze wcześniejszych gier serii. Swoje zamiary zmiany formy wskazywało nawet poprzez taki szczegół, jak zmiana nazwy. I to się... Moim skromnym zdaniem oczywiście, z którym nikt nie musi się zgadzać - a najbardziej Pan, Panie drogi Sentenzo!

Nie ma o czym mówić, proszę nie dziękować! Proszę uprzejmie, zawstydza mnie Pan!

I to się chwali nowemu studio. Że podjęli się gruntownych reform, chcąc uchwycić jednakże ten unikalny klimat świata Gothic - w szczegółach oczywiście różny, gdyż akcja gry dzieje się na jednej z Wysp Południowych; więc różne od kontynentalnych: architektura, wystrój, ubiór są nawet wskazane - nie próbują nam wcisnąć kopii Górniczej Doliny bądź Khorinis. Świat Gothic został także mocno oparty na starych przyjaciołach nowego króla, które to towarzystwo, wręcz przerosło moje oczekiwania.
Oczywiście widać spore braki, dużo wartości niepewnych, jak, na przykład bodajże wspomniany przeze mnie rozwój postaci. Jestem jeszcze na początkach gry, więc nie mogę wyrazić swojej jednoznacznej opinii. Jednakże, poprzez odważne stanięcie do zadania, przymykam oko na te niedociągnięcia i niepewne jeszcze zmiany - żywiąc nadzieję, że studio Spellbound poradzi sobie i z poprawkami, jak i pracą nad kolejną grą serii.

Pozdrawiam szczerze, moi drodzy!

Ostatnio edytowane przez Kel'Thuzad : 18-10-10 o 08:45.
RPG
Kel'Thuzad jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 09:59   #31
Smutas
Berserker

Smutas awatar

Domyślnie

Arcanię musimy porównywać z grami Gothić, bo z założenia jest ich kontynuacją. Gdyby nie była, to wtedy można by ja omawiać w kontekście innych gier tego typu.
Fakt, zdecydowano się na "nową jakość", zaczęcie czegoś nowego z kontynuacją starego cyklu w formie "namiastki" nazewnictwa i niektórych NPC.

Wiele zależy od gustu graczy i nie wszystkim Arcania musi się spodobać.
Graczowi zawsze się marzy, że nowa gra oprócz nowości, które mu się spodobaja będzie też miała najlepsze cechy poprzednich gier. No i tu Arcania zostawia pewien niedosyt.
O ile niektóre z rozwiązań są lepsze od starych (moim zdaniem system walki, interakcji z przedmiotami), to zabrakło nam tego co było fajne w starych Gothicach. Najbardziej chyba żal czegoś, co nazwałbym "skomplikowaniem" gry. Przykładowo: W starych grach górnictwo wymagało narzędzia lub wiedzy i po zakończeniu trzeba było od nowa brać broń w ręce. W Arcani zdobywanie minerałów przypomina branie trofeów z trupa zwierzaka. W poprzednich częściach konieczność szukania nauczycieli była pewnym "smaczkiem" gry, tu tego brakuje.
Mozna tak jeszcze kilka rzeczy wymieniać.

Zobaczymy za jakiś czas, po efektach sprzedaży, jak twórcy gry trafili w gusta graczy. Jeżeli wezmą do serca uwagi grających, to następna gra, lub dodatki do Arcani na pewno bedą podnosić tę grę na coraz wyższy poziom atrakcyjności.

Wredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 14:23   #32
Skellen
Zębacz

Skellen awatar

Domyślnie

Jeszcze gry nie ukończyłem, ale po tych kilku godzinach spędzonych na rozgrywce, mogę coś już napisać:

Jeżeli pominąć to ciągłe wpadanie na niewidoczne bariery, to gra się dość przyjemnie, a czas leci szybko i bezproblemowo przy tym tytule. Szczególnie gdy potratujemy go jako nowy produkt, nie mający nic wspólnego z poprzednimi odsłonami serii.

-To co mnie osobiście irytuje w Arcanii, prócz tych barier,o których już wspomniałem, to na przykład częste zmiany pogodowe skutkujące opadami deszczu gdzieś tak co ok. 5 minut. To lekka przesada...
-Nie podoba mi się również ta odlatująca kamera, gdy dochodzi do starcia z przeciwnikiem, przez co trudniej identyfikować mi się z bohaterem (jak jest w przypadku innych Gothiców, czy choćby Wiedźmina), bo patrząc na niego z pewnej odległości i często z góry, to tylko jakaś śmieszna figurka. Do tego nie można podziwiać w pełnej krasie bestii próbujących nas zatłuc, bo przy takim ustawieniu są one po prostu małe i bezpłciowe...
-No i na koniec system teleportów. To jakaś totalna porażka. Jeżeli zrezygnowano już z kamieni teleportacyjnych, to trzeba było zrobić to na takiej zasadzie jak w Diablo 2. A tu mamy do czynienia z teleportami, które działają tylko parami, a zysk czasowy jest niewielki, bo sam proces trochę trwa, a odległość między danymi dwoma telepkami jest niewielka...
-liniowość rozgrywki- tu nie trzeba się rozpisywać... wiadomo o co chodzi.

Nie rozpisuję się tu o innych brakach, w porównaniu z innymi Gothicami, bo po prostu, wiedząc z newsów jakie będą ograniczenia, przygotowałem się psychicznie, że nie będę tego traktował jak ortodoks, czy fanatyk serii.

Jako autonomicznej produkcji daje tej gierce 7/10.

Jako kontynuacji serii 4,5 do 5/10.
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 15:44   #33
swierzy
Chrząszcz

Domyślnie

Gra jako nowa gra jest OK. Lecz poprostu jest to 4-ta część gothica więc gra powinna być w stylu dobrego gothica. Gdyby to była osobna gra w ogóle inaczej bym ją oceniał, oczywiście nie musi mieć wszystkiego jak w starych gothicach jednak elementy które charakteryzowały tą grę po prostu zniknęły.
Np pomimo tego że resident evil ma już 5 część na PC podoba się stałym graczom tej serii bo po porostu jest to dobra kontynuacja a nie gra robiona dla komercji, więc można. $ rządzi światem.
RPG
swierzy jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 17:33   #34
matek103
Czarny Goblin

Domyślnie

Jeszcze nie ukończyłem całej gry ale coś już mogę powiedzieć. Jestem w trakcie szukania amuletu śniącego i mam pytanie jaki to jest % ( procent ) ukończenia gry?

Fabuła 10/10
Walka 8/10 ( było by 10 gdy by nie ta oddalająca się kamera )
Nawiązania do Gothica ( poza fabułą ) 2/10
RPG
matek103 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 18-10-10, 19:27   #35
paladin41
Chrząszcz

Domyślnie

Witam.
Jako, że niedawno ukończyłem Arcania: Gothic 4 chciałbym podzielić się odczuciami związanymi z grą.

Na samym początku zaznaczam, iż nie nastawiałem się jakoś wyjątkowo optymistycznie co do tej pozycji i moje oczekiwania były dość niskie. Będąc zapoznanym z wieloma spekulacjami i doniesieniami dotyczącymi gry śmiało mogę stwierdzić, że Jowood jak i Spellbound wykonali kawał dobrej gry. Kawał dobrej gry dla kogoś nowego. Każdy fan (ortodoks, jak zwał tak zwał) będzie miał sporo zastrzeżeń i grę nazwie crapem, bądź wystawi jej ocenę przesyconą emocjami. Ja z racji tego, że rzadko kiedy wyciągam pochopne wnioski dałem grze kredyt zaufania i jestem zadowolony z zakupu. Nie czuję zawodu iż wydane pieniądze poszły w błoto, a takie odczucia miałem po ukończeniu Gothica 3. Arcania dla mnie jest nową grą w uniwersum Gothic.

Gra ma zarówno zalety jak i wady. Do jej zalet należy fabuła i powiązane z nią questy, zadania poboczne nie są nużące i ładnie uzupełniają tło, grafika, dbałość o szczegóły wykonania elementów gry (czyt. pancerze, bronie itp), wykonanie oponentów i ich walka (różne rodzaje ataków), system walki nieporównywalnie żywszy niż w poprzedniczce(G3) i znacznie ciekawszy. Wśród wad znajdują się wszelkiego rodzaju niedociągnięcia typu niewidzialne bariery czy wyśmiewana przez wielu animacja skoku (ale czy słusznie Partyką to bohater nie jest ). W grze drażni także liniowość, ale która gra jej nie ma? Weźmy dla przykładu naszego Wiedźmina, gra w jeszcze większym stopniu zamknięta, a jednak genialna. Niezbyt udanym aspektem jest również swoista klonifikacja gry, wszędzie te same twarze, raptem kilka różnych szkiców . No i karygodnym rozwiązanie i swoistym strzałem w stopę jest kastracja elementów charakterystycznych dla poprzednich części (sen, alchemia, kowalstwo). Jednakże animacje są, więc modderzy napewno sobie z tym poradzą, tak jak dali już radę z oddalającą się kamerą .

Na zakończenie chciałby jeszcze odnieś się do niektórych postów oceniających magię. Szczerze powiedziawszy ciężko jest zweryfikować skuteczność magi grając wojownikiem. Zauważyłem by być dobrym magiem trzeba rozwinąć przynajmniej dwie ścieżki w tym tą która odpowiada za umiejętność magiczną, a tym samym za zadawane obrażenia. Tak jak przykładowo Duch walki odpowiada za zadawane obrażenia w walce wręcz.

Podsumowując grę oceniam na jakieś 8/10 głównie dlatego, że brakuje mi starego dobrego pierwszego Gothica.
RPG
paladin41 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Nieprzeczytane 19-10-10, 01:42   #36
Czari10
Polna Bestia

Czari10 awatar

Domyślnie

Nie wiem jakim cudem konczyliscie gre po 13 godzinach. Hmmm, easy? Scinalem glowy na "gothicu", troszke dlugo sie klepalo te wszystkie scierwa, no i "pare" dedzikow zaliczylem glownie przez oszczedzanie kasy na jakiekolwiek leczenie, czy to poty czy to jedzienie. Uwaga! Nie ma potrzeby kupowac zadnych mieczy, zbroji czy tam helmow w sklepie, poniewaz, jezeli spotkamy jakiegos kupca, to tak czy siak jego helm bedzie o wiele gorszy od tego ktory mamy na sobie. Wiec co zarobicie to... albo trzymac jak Krezus lub po prostu wydawac na leczenie. I najlepiej jedzenie (jablka najlepiej) poniewaz 1 mocny pot (+350hp) kosztuje 1300... chyba ze na latwiejszych poziomach cena spada ale nie sadze.

Coz, gra mi sie podobala co moze potwierdzic 18h przesiedziane w sam weekend nad Arcania. Czekalem 4 lata wiec sie nie czepiac!

Walka jest niezla, chociaz walki 1on1 badz 2on1 sa beznadziejnie proste, ale jak juz jest 3+ to robi sie kiepsko, np. z goblinami na poczatku badz krwiopijcami, kombo po ~100 czyli dedzik. Pod koniec demony potrafily uderzyc za 350 jeden, majac 700 hp, 2 hity i spie. Najlepiej bylo odciagac te lepsze potworki i klepac po sztuce.

Co mi sie nie podobalo? NPC sa chyba slepi... wpadam do miasteczka z krwiopijcami na plecach, mysle pomoga mi - a tu niestety... Ani npc nie widza mobow i vice versa. Druga rzecza jest gameplay zamkniety na 20h grania, co jest no coz, troszke krotko, DA:O sie troszke dluzej gralo.

Btw, osiagnal ktos 30-31 level? Skonczylem na 29 z jakimis 30k expa do nastepnego, i mysle ze po wykonaniu questow na zbieraniu tych statuetek itp, ubicia moze 10% potworkow ktore zostawilem, np te mocniejsze zebacze w tej calej zielonej dolinie kolo tego szalenca co polyka zloto. Zostawilem tez trola, bo niestety dopiero przy konciu gry wpadlem na pomysl paralizowania mobow i wpadania w nich.

Spoiler 

Konczac, Arcania to bardzo dobra gra!

Ostatnio edytowane przez Czari10 : 19-10-10 o 02:26.
RPG
Czari10 jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania