Wyświetl Pojedyńczy Post
Nieprzeczytane 08-08-06, 12:12   #6
Xingu
FISCHER Jumper

Xingu awatar

Wyślij wiadomość przez Yahoo do Xingu
Domyślnie

Problem z ładowaniem krain

Wiele osób ma z tym problem i ja też do nich należałem, jednak znalazłem sposób, dzięki któremu nie musiałem zaczynać gry od nowa. Zaznaczam, że pewnie nie każdemu to pomoże, zwłaszcza że do naprawy w większości przypadków potrzebny jest starszy DZIAŁAJĄCY save. Temat jest dość zawiły, w związku z tym (w trosce o to by jak najwięcej osób zrozumiało w czym rzecz) będzie sporo czytania Wszystko to dotyczy GII (jeśli chodzi o GI i NK – patrzcie na koniec)

1. Opis problemu
Błąd wygląda tak, że podczas przechodzenia z jednej do drugiej krainy okno ładowania wyłącza się w około 3/4 paska i gra wychodzi do Windowsa. Innym problemem, któremu mój sposób mógłby zaradzić (chociaż osobiście tego nie sprawdzałem) to odnowienie się wszystkiego po powrocie do danej krainy (łącznie z osobami, które nie powinny żyć i przedmiotami dawno zebranymi).

2. Przyczyna problemu
Przyczyną jest zepsucie się jednego z plików w naszych save’ach. Pliki te zawierają dane o naszych dokonaniach w danej krainie, jeśli określony plik jest zepsuty, uniemożliwia to załadownie krainy lub powoduje nieuwzględnienie naszych postępów w grze (odnowienie się wszystkiego). W związku z tym byłbym zaskoczony jeśli komuś pomogłaby reinstalacja gry lub systemu, sterowników a nawet format (mnie nic to nie dało) lub, by stan i oryginalność płytki miały na to wpływ.

3. Opis plików
Pliki znajdujące się w save’ach są następujące:
NEWWORLD – odpowiada za dokonania w Khorinis
OLDWORLD – to samo tylko w Górniczej Dolinie
SAVEDAT – odpowiada za dziennik zadań
SAVEHDR – szczerze mówiąc nie udało mi się ustalić :P
SAVEINFO – zawiera informacje o save’ie (jak sama nazwa wskazuje) – godzina, dzień w grze itp.
THUMB – screen przy save’ie

Liczby w nazwach folderów odpowiadają slotom, na których zapisaliście grę (np. save z pierwszego slotu jest w folderze Gothic II\Saves\savegame1) - chyba logiczne :P

4. Warunki
Nie może być tak pięknie. W większości przypadków potrzebne będą starsze i to działające save’y (takie na których da się przejść do danej krainy). Pewnie wielu się w tej chwili zawiodło ale warto zabezpieczać save’y. Już wyjaśniam dlaczego… Otóż, jak wcześniej pisałem, uszkodzony plik zawiera informacje o tym co zrobiliśmy w danej krainie, w związku z tym, zepsuty plik należy zastąpić dobrym plikiem (z dobrego save’a) lecz takim, który zawiera te same informacje. Np. ja zabezpieczyłem save’y na początku IV aktu w GD i one były dobre, zaś po zabiciu smoków już nie mogłem wrócić do Khorinis, dlatego zepsuty plik zastąpiłem dobrym plikiem z tego save’a z początku IV aktu. Nie miałem żadnych problemów w Khorinis ponieważ te dwa pliki były praktycznie takie same. Przyczyną tego było to, że czy byłem na początku IV aktu czy na końcu to cały czas byłem w GD, a więc stan gry w Khorinis nie uległ zmianie (dlatego plik zawierający dokonania w Khorinis nie zmienił się – poza tym że się zepsuł :P ). Na próbę podmieniłem zepsuty plik dobrym plikiem ale z całkowicie nowego save’a (nowa gra, wieża Xardasa) i wtedy po powrocie do Khorinis zastałem stan z początku gry (wszystkie potwory, przedmioty, itp.) Dlatego tak ważne jest posiadanie dobrego save’a, na którym ostatnio opuściliśmy krainę, do której teraz chcemy wrócić (tylko one zawierają nasze aktualne dokonania w opuszczonej krainie).

Jedynymi osobami nie potrzebującymi niczego są Ci, którzy mają problem w II akcie z przejściem z Khorinis do GD. Wyjaśnienie jest proste, one jeszcze niczego nie dokonały w GD, ponieważ teraz idą tam pierwszy raz. Dlatego też potrzebny jest im plik z save’a po pierwszym wejściu do GD, który można łatwo stworzyć lecz o tym w następnych punktach.

5. Naprawa
Jest to bardzo proste. Naprawa polega na zastąpieniu zepsutego pliku dobrym (z innego save’a). Podmienić należy ten plik, który jest odpowiedzialny za nasze dokonania w tej krainie (patrz: pkt 3), do której się wybieramy (nie tej, w której jesteśmy!!!) Np. Jeśli chcemy przejść z GD (OLDWORLD) do Khorinis (NEWWORLD) podmieniamy plik NEWWORLD! (Ja właśnie tak zrobiłem w IV akcie).

Jednak przypominam o wymaganiach (patrz: pkt 4).

Teraz pomoc dla osób z II aktu. Wy przechodzicie z Khorinis (NEWWORLD) do GD (OLDWORLD) więc zepsuty plik to…. OLDWORLD i właśnie tego pliku potrzebujecie, jednak dopóki nie przekroczycie pierwszy raz przełęczy (a z tym właśnie jest problem), ten plik w Waszych save’ach NIE ISTNIEJE. Dlatego musicie go sami stworzyć. Wystarczy rozpocząć nową grę i przedostać się (chociażby na kodach) na przełęcz i przejść do GD (tym razem gra nie powinna się wyłączyć, ponieważ save’y najczęściej psują się dopiero po jakimś czasie uniemożliwiając przejście). W GD zapiszcie grę i wyłączcie. Teraz w nowym save’ie powinniście mieć pożądany plik – OLDWORLD, który skopiujcie do folderu z zepsutym save’m. Powinno wszystko działać.

6. Komplikacje
Zdaję sobie sprawę, że zapewne nadal nie wszystkim to pomogło gdyż Gothic nieraz już mnie zaskoczył i nawet sprawdzone metody czasem nie działają.

Pierwszym problemem może być to, że osoby z II aktu chcąc stworzyć potrzebny plik nie mogą dostać się do GD nawet na nowo rozpoczętej grze. Też tak miałem kiedyś i niestety temu już zaradzić nie potrafię i kompletnie tego nie rozumiem, przykro mi

Inną przeszkodą może być to, że nie macie wymaganych save’ów (pkt 4), niestety na to też nie potrafię nic poradzić.

Niektórzy po podmianie plików mieli podobno problemy z używaniem np. łóżek, skrzyń, pieców, kowadeł, itp. Jednak mnie się nic takiego nie przydarzyło.

7. Inne przypadki
Do Dworu Irdorath niestety jeszcze nie dotarłem, ponieważ ciągle miałem jakieś problemy z Gothic’iem ale jeśli ktoś miałby problemy z dostaniem się tam to przypuszczam, że należałoby podmienić plik zapisujący dokonania w Dworze Irdorath (byłby to zapewne jeden z plików nie wymienionych przeze mnie w punkcie 3).

Podobny problem miałem w GI, nie mogłem wyjść z orkowej świątyni, w takim przypadku również polecam pobawić się z plikami. Niestety nie pamiętam co trzeba było podmieniać i nie mam jak teraz tego sprawdzić. Znajdźcie działający save i podmieniajcie po kolei każdy plik aż w końcu znajdziecie ten zepsuty. Jednak ja miałem jeszcze ciekawszy przypadek: dałem sobie spokój z GI po tym jak mi się zepsuł, a gdy po roku go zainstalowałem to normalnie wyszedłem ze świątyni na tych rzekomo zepsutych save’ach. Nie wiem jak to się stało i na dodatek to podważa moją teorię, bo wynikałoby z tego, że save’y same się naprawiły :P Dziwne. Jak już pisałem, Gothic jest pełen niespodzianek

Jeśli zaś chodzi o NK to algorytm naprawy jest taki sam tylko należy zlokalizować plik odpowiedzialny za dokonania w Nowym Świecie (plik inny niż te wymienione w punkcie 3). Jeśli problem jest w przechodzeniu między GD a Khorinis lub odwrotnie (patrz: pkt 5). Jeśli problem jest z powrotem z Nowego Świata do Khorinis to odpowiedzialny za to jest pewnie plik NEWWORLD. Jeśli zaś z Khorinis do Nowego Świata to ten INNY plik o którym wspomniałem wyżej.

8. Zakończenie
Jeśli mój sposób pomoże chociaż jednej osobie to już będę zadowolony. Wiem, że trochę się rozpisałem ale to było nieuniknione przy takim temacie. Mam nadzieję, że ten mój „wywód” jest w miarę zrozumiały i jasny.

I jeszcze jedna sprawa: co prawda sam wpadłem na ten sposób naprawy i doszedłem do tego co i jak zrobić całkowicie sam i nigdzie tego nie przeczytałem, jednak przeszukując niedawno forum, znalazłem kilka postów, których autorzy niezależnie ode mnie wspominali coś o podmianie plików (chwała im za to). W związku z tym nie przywłaszczam sobie autorstwa tej metody.

Wszystkim graczom szczerze życzę POWODZENIA

by Dekard

Wielki Klasztor - Arcymag Wody
RPG
Xingu jest offline