Wyświetl Pojedyńczy Post
Nieprzeczytane 03-01-16, 09:54   #54
Smutas
Berserker
 
Smutas awatar
 
Zarejestrowany: grudzień 2005
Skąd: kraina barbarzyńców
Posty: 13 105
Domyślnie Syreny

SyrenySyreny są uważane za niebezpieczne i przebiegłe morskie stworzenia. Jeszcze nie tak dawno uważano je ze stworzenia mityczne, ale wzrost liczby ludzi na Archolos, a co za tym idzie, rozwój przybrzeżnego rybołówstwa, które zaowocowało bezpośrednimi kontaktami z tym gatunkiem, pozwoliły stwierdzić, że syreny istnieją naprawdę. Opisane kontakty pozwoliły na dokładniejsze zbadanie tego fascynującego zwierzęcia oraz rozprawienie się z wieloma stereotypami, jakie powstały w tawernach dzięki marynarskim opowieściom, które zawierały więcej fantastycznych opowieści niż prawdziwych faktów.

Wygląd i występowanie
Hipotez o magicznym pochodzeniu tego gatunku nie dało się ani dowieść ani obalić. Zanim dokonano potrzebnych ku temu badań bogowie odeszli z tego świata a wraz z nimi magia. Toteż magowie-badacze stracili swoją moc i nie mogli nic w tej materii jednoznacznie powiedzieć.
Późniejsze badania pozwoliły stwierdzić, że są to ssaki oddychające powietrzem, stałocieplne i żyworodne. Charakteryzuje je bardzo wysoka, jak na zwierzęta, inteligencja.
Rzeczywiście, jak twierdziły marynarskie opowieści, syreny mają wygląd ludzi, którzy zamiast nóg mają rybie ogony. Szczególnie miłym widokiem dla naszych oczu są młode samice, których uroda niejednemu zawróciła już w głowie.
Syreny żyją w ciepłych i dobrze nasłonecznionych przybrzeżnych wodach wysp na oceanie południowym. Zauważono jednak, że nie przy każdej wyspie można je znaleźć. Jak dotąd marynarze znaleźli 34 lokalizacje ich występowania.


Uroda syren bardzo szybko staje się coraz mniej atrakcyjna

Zwyczaje i zachowanie
Niewiele jeszcze wiadomo na temat ich życia społecznego. Uważa się, że nie istnieją pomiędzy syrenami bliższe więzi. Najprawdopodobniej młode po usamodzielnieniu się żyją w dwu-trzy osobowych grupach rówieśniczych aż do osiągnięcia wieku dojrzałego kiedy to wyszukują sobie partnera do rui i wychowywania oraz opieki nad młodymi. Samice, szczególnie młode, są nadzwyczaj ciekawskie i łatwo nawiązują kontakty z ludźmi. Samce, zwane trytonami, są bardzo płochliwe. Jak dotąd udało się tylko dwukrotnie zaobserwować przedstawicieli tej płci.
Ludzie, poznawszy bliżej ten gatunek, zaczęli przestrzegać przed nawiązywaniem z nim bliższych kontaktów. Niestety nie zawsze jest to przestrzegane. Szczególnie młodzi rybacy czasem ulegają urodzie młodych syren. A trzeba przyznać, że syreny w wieku 13-15 lat są naprawdę piękne i mają bardzo ponętne ciała (ich górną połowę). Co prawda nie da się z nimi uprawiać stosunków seksualnych (ludzie i syreny nie pasują do siebie rozmiarami narządów płciowych), ale jak mawiają rybacy „za cycka sobie można pościskać”.


Im syrena starsza, tym mniej ludzko wygląda

Młode syreny są ciekawe świata i bardzo szybko przywiązują się do konkretnych ludzi. Można je nawet nauczyć rozumienia wielu komend. Są wtedy nadzwyczaj pożyteczne. Mogą pomagać nam przy łowieniu ryb pokazując gdzie zarzucać sieci lub naganiając do nich całe ławice. Można nauczyć je poławiania perłopławów lub koralowców. No i, co najważniejsze, dają się obmacywać młodym rybakom, albo, odpowiednio wytresowane, zaspokajać ich na kilka wyuzdanych sposobów. Niestety wygląd dojrzewających syren szybko się zmienia na o wiele mniej atrakcyjny dla młodych rybaków. A młode syreny, które zamiast nawiązywać rówieśnicze kontakty z trytonami, przywiązały się do rybaków stają się wobec nich coraz bardziej napastliwe czując zew natury nakazujący im przedłużenie gatunku.
Dorosłe syreny w niczym nie przypominają z wyglądu młodych okazów swego gatunku. Bardziej przypominają senne koszmary niż milutkie półkobiety-półryby jakimi niegdyś były.


Wciąż dojrzewające syreny stają się coraz agresywniejsze

Kiedy młody rybak nie ma ochoty na igraszki z coraz brzydszą i wstrętniejszą dojrzewającą syreną, ani tym bardziej na stałe przebywać z nią w wodzie (a tego syreny po nich właśnie oczekują) zaczynają się kłopoty. Taka przywiązana do rybaka syrena nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Staje się coraz bardziej zaborcza i agresywna. W końcu zdesperowane samice potrafią zaatakować swoich ludzkich towarzyszy na siłę wciągając ich pod wodę (aby z nimi zostali), co kończy się ich utopieniem. Jeżeli rybak wcześniej się zorientuje co mu grozi i przestanie wypływać w morze, ucierpieć wtedy mogą inni rybacy, bo coraz bardziej ponaglana przez naturę syrena zacznie atakować innych mężczyzn, szukając tego swojego.
Zabicie takiej syreny nie rozwiązuje problemu, a wręcz go potęguje. Pozostała część grupy syren po ataku na jednego z ich przedstawicieli staje się bardzo agresywna i atakuje bez wyjątku wszystkich ludzi. Nie raz już miały miejsce przypadki gdy syreny potrafiły wręcz odciąć wyspę od świata. Żaden rybak nie mógł wypłynąć w morze żeby nie zostać utopionym. Nawet zbliżanie się do wody było niebezpieczne, bo syreny potrafiły atakować ludzi stojących blisko brzegu. Rozwścieczone potrafią zatrzymać nawet większy statek i podziurawić jego poszycie posługując się ostrymi kawałkami skał i korali. Takie ataki syren po zabiciu ich współplemieńca trwają zwykle do najbliższej wiosny, gdy zaczyna się u nich okres miotów i samice rodzą młode.


Dorosła syrena w niczym nie przypomina swojej młodzieńczej postaci

Sposoby łowieckie
Nikt rozsądny nie poluje na syreny. Wiwisekcje złapanych okazów nie wykazały aby można je było wykorzystać w jakikolwiek sposób. Nawet ich mięso okazało się niesmaczne (miało posmak psującej się ryby). A czym grozi zabicie jednej z nich pisaliśmy już wcześniej.

Wykorzystanie
Młode syreny (w wieku 13-15 lat) bardzo łatwo oswoić i nauczyć wielu pożytecznych sztuczek. Ale już 18-19 letnia syrena czuje zew natury i staje się zbyt agresywna aby móc dalej ją wykorzystywać. A dokonane przez nią straty prawie zawsze będą wyższe (no bo czy jest coś cenniejszego od naszego życia?) niż wcześniejsze ewentualne korzyści jakie dzięki niej uzyskamy.
__________________
Pro Fide, Rege et Lege
Honorowy Użytkownik ForumWredny barbarzyńca
User, który ma ZAWSZE rację :-)
RPG
Smutas jest offline  
Góra Odpisz z cytowaniem