Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4

Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 (http://forum.gothic.phx.pl/index.php)
-   Porady i triki (http://forum.gothic.phx.pl/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Schemat rozdawania PN grając łucznikiem by Leszczu (http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=29522)

Leszcz 05-04-10 18:23

Schemat rozdawania PN grając łucznikiem by Leszczu

Wstęp:
Poradnik ma na celu przedstawienie schematu ogólnego oraz rozdawania punktów nauki grając łucznikiem. Jeżeli macie jakieś dobre porady to z chęcią zastosuje je do planu.
Pod schematem rozdawania PN zamieściłem 3 warianty uwag. Każda opisuje co robimy po zdobyciu 18 lvl. To, którą wybierzecie, zależy od was.
Warto zajrzeć na główną w celu obejrzenia broni wymagających zręczności oraz łuków.

Schemat ogólny:
Przewidywany poziom > 40 => możliwa ilość PN do wykorzystania > 400
Gildia: Łowca Smoków
Główny atrybut: zręczność - wydamy na nią 135 PN. Do minimum 81 dobijamy sami. To powinien być II rozdział. Potem stosujemy bonusy, czyli:
1. eliksiry zręczności = 20 eliksirów, gdzie 16 robimy sami z zebranych jagód, 1 jest nad kryjówką bandytów za farmą Sekoba i 1 w jaskini polnych bestii koło Festera,1 od Orika (rozdział IV) oraz 1 w skrzyni mistrza otwierania zamków (ponadto niektórzy twierdzą, że w III rozdziale eliksir sprzedaje Salandril, ale mi niczego nie chciał sprzedać) = 60 PN
2. Potem w trakcie gry nadal stosujemy bonusy z eliksirów. W każdym rozdziale poczynając od II Sagitta i Constantino mają dla nas po szczawiu lub po 2. Skończymy grać ze zręcznością powyżej 180.
3. Zdobywamy bonus u Rengaru za złodziejski gest = 1 PN
4. Tabliczki zręczności = 24 PN
5. Posąg Innosa - dajemy raz dziennie po 100 szt. złota, aż wylosujemy bonus do zręczności.
Po zastosowaniu punktów 1,3,4 i 5 w II rozdziale będziemy mieli ponad 160 zręczności - akurat na Smoczy Łuk.
Poboczny atrybut: siła - rozwijana za pomocą bonusów (jeśli ktoś chce mogę je tu wypisać)
Umiejętności:
1. Łuk 100%: 102 PN - do 70 dobijamy sami potem tabliczki.
2. B. jedn. 60%: 9 PN - do 19 dobijamy sami potem bonusy, czyli:
a) tabliczki = 24 PN
b) książka "podwójny blok" (chyba) = 5 PN
c) bonus u Wulfgara = 2 PN
d) miecz mistrzowski, który będzie naszą podstawową bronią białą = 10 PN
Jest jeszcze jeden haczyk - miecz mistrzowski dodaje nam 10% do jedn., a Betty nie. Jeśli chcecie mieć 60% walki jedn. to musicie dodać do jedn. 19 PN
3. skórowanie zwierząt: 5 PN
4.otwieranie zamków: 10 PN
5. skradanie się: 5 PN (umiejętność opcjonalna)
6. eliksir zręczności: 20 PN
7. smocza krew oraz łuski: każdy po 3 PN
8. esencja, ekstrakt, eliksir leczniczy: 9 PN
9. kradzież kieszonkowa: 10 PN
10. języki budowniczych: 30 PN
11. zbieranie płyt pancerzy pełzaczy: 3 PN - w II rozdziale robimy zbroję z pancerzy pełzaczy.
Niektórych umiejętności będziemy potrzebowali do wykonania zadań, ale jak zauważył Kyle możemy cały ten staff znaleźć: pazury dla Lutera (3 PN) lub kły węża błotnego (3 PN) oraz żądło krwiopijcy (1 PN) dla Snafa na gulasz.

Schemat rozdawania PN (cyfry oznaczają poziomy w których wydamy PN):
1. Skradanie i Skóry (skradanie opcjonalnie - zamiast tego już możecie się uczyć zręczności)
2. Otwieranie zamków
3. Zręczność + 10
4. Zręczność + 9
5. Zręczność + 8
6. Łuk + 11
7. Łuk + 8
8. Łuk + 8
9. Zręczność + 5
10. Zręczność + 5
11. Zręczność + 5
12. Zręczność + 5
13. Zręczność + 2
14. Zręczność + 7
15. Kradzież kieszonkowa
16. J. Farmerów
17. J. Wojowników
18. J. Kapłanów

Uwagi co do rozdawania PN:
1: Po 18 lvl dobij zręczność do minimum 81, naucz się eliksiru zręczności, potem bonusy (tabliczki itp. można jeszcze przed wyuczeniem się el. zręcz.)
2: Następnie % łuku do 70, potem bonusy.
3: Bonusy do jedn. po wyuczeniu się jej do 19 lub 29.
4: Datki dla Darona dla punktów życia od 1 lvl. Również tuż po nauce języków, czytamy tabliczki życia, siły,kuszy i many.

Uwagi co do rozdawania PN wariant II by Kyle:
1. Po 18 lvl dobij % łuku do 70, potem tabliczki.
2. Następnie zręczność do minimum 81, potem bonusy.
Punkty 3 oraz 4 jak w wariancie I.

Uwagi co do rozdawania PN wariant III:
Możemy również jak najdłużej olewać bonusy i cisnąć zręczność jak najwyżej. Dzięki temu uzyskamy wyższą zręczność na koniec gry, ale trudniej będzie się grało w początkowych rozdziałach.

To który wariant wybierzemy zależy od nas. Czy wolimy mieć najpierw 160 zręczność, a potem dobić łuki do 100% jak w wariancie I, czy może raczej na odwrót, zależy od własnych upodobań. Jest też opcja maksymalnego wyciśnięcia zręczności, ale polecam ją dla graczy cierpliwych i doświadczonych. Oczywiście możemy podyskutować co jest lepsze ^_^

Rozdawanie PN rozpisałem do 18 poziomu. To znaczy, że pozostałych umiejętności wypisanych w schemacie ogólnym, możemy nauczyć się po 18 poziomie, według uznania - wtedy kiedy będziemy ich potrzebować.

Wymagało to skrupulatnego zbierania danych, ale warto było. Jak już wyżej pisałem, z chęcią wysłucham waszych dobrych rad.
All rights reserved. Leszczu.

Kyle 05-04-10 20:14

Pazury dla Lutero nie wymagają perka. Są one gratis w ekwipunki zębacza. Można mieć z niego te questowe i zwykłe.

Kły węża można znaleźć, a żądła kupić. Nie ma potrzeby się uczyć.

Polecam za to poznać tajniki odłupywania płyt pancerzy pełzaczy. (3pn?) W drugim rozdziale robimy run do GD, wybijamy pełzacze w Khorinis (w 1 rozdziale oszczędzamy) i mamy piękny pancerz godzien trzeciego aktu przed Jarkendarem.

Kradzieży warto się nauczyć wcześniej. Zręczność dałeś jako priorytet (ja bym dał do 60 i potem łuki na strzelca), więc szybko można kraść. W NK exp zależy od ilości obrobionych przeciwników, a nie rozdziału, więc nic nie wadzi wcześnie zacząć.

Pomieszałeś kolejność języków wieśniacy>wojownicy>kapłani.

Same tabelki bardzo ładne. Mogłeś przytoczyć tabelę łuków i mieczy na zręczność z głównej, aby wszystko było w jednym miejscu.

Cathal 05-04-10 20:48

Jest jeszcze jeden eliksir zręczności. Znajduje się on w grocie z polnymi bestiami, które możemy zabić z pomocą Festera.

Leszcz 06-04-10 11:00

Cytat:

Napisał Kyle (Post 587192)
Pazury dla Lutero nie wymagają perka. Są one gratis w ekwipunki zębacza. Można mieć z niego te questowe i zwykłe.

Kły węża można znaleźć, a żądła kupić. Nie ma potrzeby się uczyć.

Pomieszałeś kolejność języków wieśniacy>wojownicy>kapłani.

Już uwzględniłem to w schemacie.

Cytat:

Polecam za to poznać tajniki odłupywania płyt pancerzy pełzaczy. (3pn?) W drugim rozdziale robimy run do GD, wybijamy pełzacze w Khorinis (w 1 rozdziale oszczędzamy) i mamy piękny pancerz godzien trzeciego aktu przed Jarkendarem.

Bardzo dobra rada. Jak tylko sprawdzę za ile PN to zamieszczę dokładny opis w schemacie.

Cytat:

Kradzieży warto się nauczyć wcześniej. Zręczność dałeś jako priorytet (ja bym dał do 60 i potem łuki na strzelca), więc szybko można kraść. W NK exp zależy od ilości obrobionych przeciwników, a nie rozdziału, więc nic nie wadzi wcześnie zacząć.

Zręczność do 67, w międzyczasie łuki do 34 %. Potem zręczność do 75 i bonusy - wydamy na nią 33 PN (a po bonusach będziemy mieli ponad 160), czyli jakieś 4 poziomy. Żeby z 34 % łuku dobić do 70 % potrzebujemy 78 PN, czyli 8 poziomów. To zależy od nas czy chcemy od razu mieć ponad 160 zręczności czy raczej większą celność. Może napiszę II wariant tego schematu?

Cytat:

Napisał Cathal (Post 587204)
Jest jeszcze jeden eliksir zręczności. Znajduje się on w grocie z polnymi bestiami, które możemy zabić z pomocą Festera.

Uwzględnione. Dziękuje wam obu. Zobaczymy co dalej ^_^

NieMamNicku 06-04-10 13:04

Szkoda trochę jagód. Nie lepiej nauczyć się alchemii?

Leszcz 06-04-10 15:19

Cytat:

Napisał NieMamNicku (Post 587410)
Szkoda trochę jagód. Nie lepiej nauczyć się alchemii?

W grze możemy znaleźć 14 szczawików królewskich. Właśnie tyle robimy samodzielnie eliksirów zręczności. Powiedz mi, jakiej "alchemii" chcesz się nauczyć skoro nie ma więcej szczawików do wykorzystania? Z pozostałymi nam jagodami coś trzeba zrobić - a najlepsze co można to je zjeść prawda? ^_^

NieMamNicku 06-04-10 19:32

Masz rację, nie zauważyłem.
Jak masz więcej zręczności niż siły to mixtura z jaj smoka (6 rozdział) da +15 zręczności(czy 10?).

mag alkoholu 06-04-10 20:14

Cytat:

Napisał Leszcz (Post 587444)
W grze możemy znaleźć 14 szczawików królewskich. Właśnie tyle robimy samodzielnie eliksirów zręczności. Powiedz mi, jakiej "alchemii" chcesz się nauczyć skoro nie ma więcej szczawików do wykorzystania? Z pozostałymi nam jagodami coś trzeba zrobić - a najlepsze co można to je zjeść prawda? ^_^

A uwzgledniałeś te 3 co każdy rozdział u constantina i sagitty?Jeszcze jeden eliksir mozemy wziąc od orika gdy powiemy , zę potrzebujemy wyposazenia do walki z hosh_pakiem

Leszcz 06-04-10 20:19

Cytat:

Napisał mag alkoholu (Post 587562)
A uwzgledniałeś te 3 co każdy rozdział u constantina i sagitty?Jeszcze jeden eliksir mozemy wziąc od orika gdy powiemy , zę potrzebujemy wyposazenia do walki z hosh_pakiem

Nie pamiętam, żeby Constantino i Sagitta sprzedawali nam co rozdział 3 szczawie królewskie, ale mogę się mylić - sprawdzę to. W takim wypadku będziemy musieli wydać znacznie mniej PN na zręczność.

EDIT: Miałeś rację. Tabelka rozdziałów od ilości szczawików C=Constantino i S=Sagitta:
I C:0 i S:0
II C:0 i S:1
III C:1 + 1 goblina jagoda i S:1
IV C:1 + 2 goblinie jagody i S:1
V C:2 i S:1

Trzeba dodać, że jeszcze od Vatrasa możemy dostać szczawik.

Zaraz zmodyfikuje schemat...

mag alkoholu 06-04-10 20:42

Nie constation w 1 3 i5 ma po2 szczawie a sagitta po1 czyli 9 szczawi

Leszcz 06-04-10 20:56

Cytat:

Napisał mag alkoholu (Post 587578)
Nie constation w 1 3 i5 ma po2 szczawie a sagitta po1 czyli 9 szczawi

Jeżeli nie wykupię danego produktu np. w I rozdziale to czy przechodzi on do II rozdziału?

W sumie to i tak nie ma większego znaczenia. Jestem pewien, że do II rozdziału Sagitta oraz Constantino sprzedadzą nam łącznie 1 szczaw. Przed chwilą sprawdziłem to na kodach. Ważne jest, że już w II rozdziale w GD uzyskamy wystarczająca ilość zręczności, żeby miotać orkami po ścianach ^^.

mag alkoholu 07-04-10 11:53

Kolejny eliksir jest w kryni mistrza otwierania zamkow gz

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:03.