Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4

Forum Gothic - ArcaniA: Gothic 4 (http://forum.gothic.phx.pl/index.php)
-   Fantastyka (http://forum.gothic.phx.pl/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Krasnoludy (http://forum.gothic.phx.pl/showthread.php?t=9226)

Master of Gorzała 12-08-06 15:05

Coż, jest temat o elfach, tematu o Krasnoludach nie ma! Tzn. teraz jest ponieważ go założyłem...

Tutaj sobie pogadamy o Krasnoludach, wspaniałych rzemieślnikach, najlepszych wojownikach w zwarciu oraz najlepszych górnikach.

Wypowiadać się!

PS. Elfom wstęp wzbroniony, macie właśne temet, tfu!

Aramis 12-08-06 15:46

No tak... post założycielski cholernie rozwlekły i ambitny :] Nawet swojej opini nie wyraziłeś. A spodziewałem się po Tobie minimum referatu! :]

Jako miłośnik prozy Tolkiena, krasnoludy kojarzą mi się głównie, jak napisałeś ze znakomitymi rzemieślnikami i wojownikami. Tak zresztą opisuje ich moc inszych autorów fantasy. Natomiast niemal całkowicie odrzucam wizję krasnlodudów z WarCrafta - w pierwszej części ich nie pamiętam, w drugiej istniała tylko jednostka krasnoludzkich saperów, ale w trójce przesadzili. Jedynie bohater ma główne cechy czyniące z niego prawdziwego krasnoluda, a reszta to jakieś dziady ze strzelbami i szaloni wynalazcy.

Inna sprawa to charakter krasnoludów. Chyba wszyscy się zgodzą, że są przede wszystkim silni, uparci i pewnie siebie. Ale jak mają się sprawy z ich zasadami moralnymi? Tolkien często wspomina w swoich książkach, o ich chciwości, ale także o dumie i honorze. Sapkowski, jeśli się nie mylę (nie czytuje go zbyt często) przedstawia ich jako zupełnie zdegenerowaną rasę sukinsynów.

I kolejne zagadnienie z dziedziny krasnoludologii - kobiety. Mi trudno sobie wyobrazić krasnoludzką kobietę. Ich wizerunek z Lineage II wcale nie przypadł mi do gustu, i nie uznaję go :]

AmaiHime 12-08-06 16:03

Krasnoludy... To takie male cos za co wyszlam..
Chciwe to to i skape, uparte, zawziete, mysli ze zawsze ma racje.MoG to przyklad idealnego krasnoluda:D
No i gdzie wy macie kobiety?:P Chyba tylko raz czytalam o jakiejs "krasnoludzce" w pewnej czesci ze Swiata Dysku, ktora jeszcze podawala sie za faceta:D

Ojj biedni jesteście pod tym wzgledem, biedni:D

Cytat:

Sapkowski, jeśli się nie mylę (nie czytuje go zbyt często) przedstawia ich jako zupełnie zdegenerowaną rasę sukinsynów.

Co do Sapkowskiego to pamietam ze krasna...krasnoludy byly cholernie chamskie ale.. no sympatyczne :P

Cytat:

PS. Elfom wstęp wzbroniony, macie właśne temet, tfu!
Własną żone wygonisz?

Master of Gorzała 12-08-06 16:11

Cytat:

Originally posted by Aramis@12-08-2006, 15:47
No tak... post założycielski cholernie rozwlekły i ambitny :] Nawet swojej opini nie wyraziłeś. A spodziewałem się po Tobie minimum referatu! :]
378156

A co się miałem wypowiadać? Nie chcę zacząć jak pewien użytkownik w temacie o elfach tyle że o Krasnoludach ale dobra...

Krasnale to moja ulubiona rasa fantastyczna, mimo iż mało zwinni to jednak najbardziej odpowiadają mojemu charakterowi, dlaczego? Krasnoludy mówią co myślą, podobno też ja tak robię. ;) Głównie lubię Krasnoludy przez ich nienawiść do elfów których nienawidzę z całego swego czarnego serca. Ponadto, Krasnoludy mają skłonności do uzywek takich jak alkohol czy tytoń [np. jak u Tolkiena, fajkowe ziele], o ile nie palę to lubię sobie wypić.

Nie rozumiem co rozumie ktos pisząc "gburowate krasnoludy". Gbur to ktos niewychowany a widzieliście żeby Krasnolud był niewychowany? Chociażby Gimili dizęki któremu polubiłem tak tą rasę, okazuje szacunek innym, nawet Galadreili, jedyne co mi się nie podoba w Gimilim to Jego przydomek "przyjaciel elfów". Krasnoludy to wielcy chciwcy ale dlatego że zostali stworzeni [wg. Tolkiena] pzrez zazdrość ponieważ Eru stworzył elfy a jeden z Valarów własnie Krasnoludy, co prawda były nieudaną kopią ale Eru pozwolił im żyć.

Kobiety elfów, cóż, nie wiem, nie wypowiem sie na ten temat... U Tolkiena jest wspomnaina jedna kobieta krasnoludzka ale nic o niej nie wiem...

Sapkowski nie przedstawia ich jako zdegenerowanych sukinsynó jak piszesz, osobiscie tez nie czytałem ale przedstawia ich jako istoty podążajace za zarobkiem, nie są zdegenerowani aż tak strasznie, po prostu zdali sobie sprawe że ideały są dla idiotów a kasa dla tych ktzórzy myślą. ;)

Warcraftowe elfy, faktycznie, strzelby trochę d do chrzanu, ale lepsze to niż... Krasnale z kuszami, nienawidze tego...

To by było na tyle...

Aratorn 12-08-06 16:12

ludzie,elfy,krasnoludy te 3 rasy spotykamy w opowiesciach fantasy.Jednak krasnoludy z nich są najfajniejsze :) a dlatego ze mimo swojego małego wzrostu są bardzo chonorowe i bardzo wojownicze są najbardziej defensywnom rasom sposród wszystkich jakie znamy. wielka szkoda ze nie ma ich w gothicu albowiem bardzo urozmajiciło by to fabułe a orkowie mieli by sie kogo bac :) ;]

Dunger 12-08-06 16:15

Kransoludy, te małe uprate cholery, chyba moja ulubiona "pozytywna" rasa. Jeśli nie byłbym magiem, to zostałbym właśnie krasnoludem! Czemu? "Czarne" poczucie humoru, umiejętność opanowania niemal w każdej sytuacji, sprowadzanie wszystkiego do sieczenia, rąbania, picia i ruchania :D
Poza tym są niezwykle silni, wyrabiają wspaniałe przedmioty, nie są takimi tchórzami jak elfy i zawsze stają do otwartej walki. Zamiast sprowadzać się do podstępów, zawsze działaja otwarcie i jawnie, licząc na swoje umiejętności.
Ich zbroje są zazwyczaj kunsztowne, wspaniale wykonane i dopracowane do ostatniego szczegółu, jednocześnie dając ogromną osłonę przed wrogimi atakami.
No i kochają kamienie szlachetne.

W sumie ze wszystkich tych cech, najbardziej podoba mi się ich poczucie humoru. Co jak co, ale w żadym opowiadaniu nic mnie tak nie potrafi rozśmieszyć, jak trafna i celna uwaga typowego krasnoluda. Aż mi się przypomniało opowiadnie Sapkowskiego "Granice Możliwości" i występujący w nim krasnolud Yarpen Zigrin ;]

karoldenton 17-08-06 22:27

Krasnoludy ... male chciwe podstepne chytre skur...... ryjące co popadnie i gdzie popadnie . Ale ogolnie najbardziej mi sie podobaja jesli chodzi o rasy fantasty sa jakby to powiedziec tacy ...normalni bo kazdy z nas jest troche chciwi , uparty podstepny itd. choc to ukrywamy/chwalimy/wstydzimy sie tego a krasnoludy sa przykladem tego ze ten zestaw "wad" przy odrobinie chumoru moze storzyc bardzo sympatyczny i lubiany charakter.

dark rider 19-08-06 14:32

Krasnoludy. Chyba większość z nas czytała "Hobbita..." Tolkiena. Tam prawie cała historia toczy się wogół krasnali. Idą na wyprawe aby zabić smoka, który zajął ich skarb. Po drodze mają wiele przygód. Spotkają się nawet w grodzie elfów. Ale sam koniec książki jest najlepszy. Kiedy to po pokonaniu smoka, chowają się w swoim starym zamku i bronią przed zjednoczonymi armiami ludzi i elfów. A tu nagle całe watachy goblinów z wilkami nacierają z każdej strony. Wtedy nadeszły inne posiłki krasnali i razem stanęli do walki przeciw złu. Czyli krasnale i elfy dwie przeciwne rasy walczą ramię w ramię. Ich piękne zbroje wykute przez nich samych nie zdobyte. Bronią swojego terytorium i skarbów. Ale wrazie niebezpieczeństwa umieją się zjednoczyć i pogodzić. Honorowe nie uciekają z pola bitwy. A kiedy zło zostanie pokonane usiądą przy ognisku przy kuflu dobrego piwa i będą wspominać stare czasy lub opowiadać sobie niezwykłe historie.
No to chyba na tyle.

Gahar 19-08-06 14:52

Krasnale? Nie znoszę ich. Kurduple, niezręczni, wolni, brzydcy, chciwi, ohydni, chamscy :D
Nie mają taktu, mają za to tupet.
Wywyższają swe umiejętności rzemieślnicze ponad wszystko, myśląc, że nikt im nie dorówna. Istotnie, może nikt, ale po co tak się chwalić.
Barczyści. I to mocno. Zapewne też bardzo silni. Ale nie budzący strachu.
Nie potrafią posługiwać się magią, tylko grzebią w tych swych kamyczkach i narzędziach. Błeee.
Nie lubią jeździć konno. Uznają najczęściej tylko swoich pobratymców. No i nienawidzą elfów. Na pohybel im!
Zbroje wyglądają na nich beznadziejnie.
W grach są do kitu. W Spellforce np.
W Warcrafcie.
W L2 :/
Wszędzie.
Tylko w Arcanum ich doceniłem.
Dalej była żenada.
Jednak mają w sobie coś za co ich troszkę lubię.
Poczucie humoru. Beka z ich żartów.
No i ten honor.
Ale to wszystko.
Nie potrafią byc przebiegli. Nie posługiwają się hipokryzją, kłamstwem, zdradą. Kiepsko :/
Ogólnie oprócz orków i goblinów, krasnale są najgorsza rasą w świecie fantasy.

Sir Arab 19-08-06 23:57

Krasnale są fajne nie to co te "gołowąse" elfy robiące to z osobami tej samej płci za krzakami.... zdecydowanie wole krasnoludy poniewaz są bardziej "mŽoczne".

A z resztą iluvatar to ciota jego dzieci też (elfy i ludzie) krastane górą!!! :P

Koszka 03-09-06 12:33

Cóż. Ja wole elfy, bardziej jestem przekonany do nich niz do krasnoludów. Ale krasnoludy tez lubie. Wiele razy próbowałem przestawić się z elfa na krasnoluda ale mi nie wyszlo ^^ Krasnoludy cenie jak juz ktos napisał - za humor i honor. Nie przecze ze są dobrymi wojownikami, ale do elfów im daleko.

Jeśli chodzi o tą nienawiść elfów i krasnoludów?? Gdzie o tym wyczytaliście?? Nie wiem, nie czytałem sapkowskiego i może tam jest taka struktura zachowań... ALe przecież nawet u Tolkiena nie ma żadnej "nienawiści"! Przez całe dzieje elfy współpracowały z krasnoludami i dopiero w czasach już po upadku Numenoru (na przykładzie elfów z Morii i Elfów ze Złotej Puszczy) lekko sie zwaśniły i zaczeły unikać wzajemnych kontaktów... Więc nie wydaje mi sie ze to jest jakaś taka "nienawiść"

Podobnie w świecie Alagaesii (Eragon, Najstarszy) Tam również nie ma żadnych otwartych wrogosci ale przyznam że widac lekka pogardę z obydwu stron...

Luke Feanaro 20-05-07 16:41

;)

Krasnoludy? Nawet fajne stworzenia. Sorry Valgaav, ale muszę dać Ci kilka, które udowodnią, że krasnoludy nie są wcale takie świetne na przykładzie "Mitologii Śródziemia" - J.R.R Tolkiena
* W pierwotnych planach ras mających istnieć na Ardzie, krasnoludy nie były w ogóle brane pod uwagę. To elfy miały być tymi najpotężniejszymi, a gdy poczują znurzenie życia w śródziemiu, mają odpłynąć do Nieśmiertelnych krajów, a panowanie w Śródziemiu ma przejść na ludzi. Jednak jeden z valarów - Aule nie mógł się doczekać przebudzenia "pierworodnych" (elfów) i stworzył krasnoludów. Jednak tchnienie życia otrzymały dopiero po przebudzeniu elfów ;
* To nie elfy zainicjowały nieprzyjaźń z krasnoludami. To krasnolud Mim w czasie pierwszej ery zdradził orkom położenie oddziału ludzi Turina Turambara w zamian za pieniądze. Poza tym to krasnoludowie z Nogrodu z nienacka zaatakowali Doriath również w czasie pierwszej ery z powodu chęci zawładnięcia Silimarilem. Żyli krasnoludowie przyjaźniący się z elfami (Belegost), ale ja pisałem wyżej - to krasnoludowie zdradzali elfów, nie elfowie ich;

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:20.